Trump: USA by mohly platit WHO jen deset procent dřívějších příspěvků

Americký prezident Donald Trump zvažuje několik návrhů, jak dál postupovat vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO). Na twitteru dnes napsal, že jedním z nich je i možnost, že by Spojené státy začaly znovu platit příspěvky, ovšem jen ve výši deseti procent dřívější částky. Trump platby WHO pozastavil v polovině dubna a kritizoval organizaci, že selhala tváří v tvář pandemii covidu-19.

Donald Trump
doporučujeme

"Zatím jsem se definitivně nerozhodl. Všechny peníze jsou zmražené," napsal šéf Bílého domu na sociální síti. Příspěvek USA by se podle něj ale mohl dostat na úroveň Číny, která je "mnohem nižší".

Svým vzkazem reagoval americký prezident na tweet novináře stanice Fox News, podle kterého se Bílý dům chystá "částečně obnovit financování WHO".

Trump nařídil dočasně zastavit financování zdravotnické organizace 14. dubna. Zároveň ji obvinil, že nedokázala zabránit rozšíření koronaviru SARS-CoV-2, což podle něj bylo možné, kdyby WHO nešířila "dezinformace" předkládané Čínou. Uvedl rovněž, že v době pozastaveného financování USA prověří fungování WHO.

Světová zdravotnická organizace Trumpovo tvrzení o pochybení odmítla a prohlásila, že jedná zcela transparentně. Rozhodnutí šéfa Bílého domu kritizoval generální tajemník OSN António Guterres i řada světových politiků.

Rozpočet WHO, ze kterého organizace financuje své programy, se skládá z členských příspěvků a darů. Spojené státy byly dosud zdaleka největším přispěvatelem, loni organizaci zaslaly asi 22 procent jejího rozpočtu.

K dvouletému finančnímu období 2020 a 2021 uvádí WHO, že od USA očekává na příspěvcích 116 milionů dolarů (tři miliardy korun) a 118 milionů franků (3,1 miliardy korun). U Číny je to asi 57 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) a 59 milionů franků (1,6 miliardy korun). Od určité výše se členský poplatek, vypočítaný podle počtu obyvatel a hospodářského výkonu země, platí WHO v amerických dolarech a švýcarských francích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama