USA odmítají Madura za prezidenta, místo toho uznávají vůdce opozice

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítá jednat s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem, kterého označila za diktátora. Jako prozatímní hlavu státu Washington dál uznává vůdce opozice Juana Guaidóa, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Nová administrativa se rozhodla rozšířit právní ochranu Venezuelanů žijících v USA, napsala agentura AFP.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Nepochybujeme, že Nicolás Maduro je diktátor," prohlásil na adresu venezuelského vůdce Price. Nová americká vláda podle něj "nenaváže s Madurem přímý dialog".

Mluvčí potvrdil, že Spojené státy nadále považují za prozatímní hlavu země vůdce opozice a předsedu parlamentu zvoleného v roce 2015 Juana Guaidóa. Některé země ho po prosincových volbách do venezuelského parlamentu uznávat přestaly. To je také případ Evropské unie. Guidóa ale za venezuelského prezidenta stále pokládá několik desítek států.

Spojené státy již dříve uvedly, že jejich cílem je dosáhnout společně s evropskými a latinskoamerickými spojenci svobodných a férových voleb ve Venezuele. Nová administrativa však na rozdíl od svých předchůdců otevřeně nemluví o odstranění Madura z funkce, podotkla agentura Reuters.

USA se ale chystají zavést další sankce proti představitelům venezuelské vlády. Za vlády Donalda Trumpa byly sankce proti Venezuele výrazně zpřísněny, což je podle venezuelských činitelů důvodem ekonomických problémů země.

Bidenova administrativa se také rozhodla rozšířit statut dočasné ochrany na Venezuelany žijící v USA. Těch je zhruba 200.000 a v důsledku změn je nebude možné ze Spojených států vyhostit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

6. leden byl vyvrcholením šíření dezinformací o volbách

04.03.2021 14:40 Události 6. ledna, kdy dav příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa napadl Kapitol, byly…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama