USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké situaci

Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve čtvrtek opět ohlásily přes 1000 nových úmrtí. Podle deníku The New York Times (NYT) poslední denní součet činil 1219 mrtvých, zatímco průměr za poslední týden stoupl na 1077. Kvůli nepříliš příznivému vývoji stojí před těžkými rozhodnutími školy po celých USA.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco počty úmrtí spojovaných s covidem-19 se už skoro tři týdny drží na nejvyšší úrovni od konce května, trend u známých nákaz od konce července znatelně poklesl. Průměr za poslední týden spadl pod 54.000 nových případů denně, zatímco v červenci se místy dostával i nad 66.000. Stále je však vysoko nad úrovní pozorovanou při dubnovém vrcholu epidemie.

"Počty případů vytrvale zůstávají vysoké napříč většinou země, ačkoli hlášená čísla od konce července poklesla... Úmrtí, jakkoli jsou stále výrazně pod maximálními jarními hodnotami, dosáhly na začátku srpna průměr převyšující 1000 za den, tedy více než dvojnásobek průměru ze začátku července," shrnuje situaci NYT.

Univerzita Johnse Hopkinse eviduje za čtvrtek lehce přes 51.000 nově ohlášených nákaz a její souhrnná bilance už přesáhla 5,25 milionu. Celkový počet úmrtí připisovaných covidu-19 v USA převýšil 167.000.

Nejlidnatější americký stát Kalifornie se zároveň stal prvním, jehož bilance známých nakažených se dostala nad 600.000. Stát na západním pobřeží nicméně hlásí na 11.000 obětí nákazy, tedy jen asi třetinu součtu státu New York, který byl na jaře hlavním americkým ohniskem. Kalifornský guvernér Gavin Newsom navíc tento týden uvedl, že v jeho státě klesá počet hospitalizací, což je prý další signál, že Kalifornie se dostává ven z nejhoršího.

Pokračující problémy USA se zkrocením koronavirové infekce mají mimo jiné za následek vyhrocené polemiky kolem organizace nového školního roku, který už na některých místech země začal.

Vedení škol čelí tlaku rodičů i některých guvernérů, aby zajistila prezenční výuku pět dní v týdnu, mnozí učitelé a další zaměstnanci ale mají z návratu do škol obavy. Americký prezident Donald Trump rovněž tlačí na obnovení klasického režimu, jeho administrativa ale podle agentury AP v tomto směru nenabízí mnoho konkrétních doporučení.

"Máme před sebou nemožné rozhodování. I tak se ale musíme rozhodnout," shrnula v rozhovoru s AP Helena Millerová, která působí ve školní radě města Rock Hill v Jižní Karolíně. Orgán nakonec hlasoval pro rozdělení žáků do dvou skupin, z nichž každá se bude dva dny v týdnu učit ve třídách a po zbytek týdne doma u počítačů.

V dalších jihovýchodních státech těžce zasažených letní vlnou nákazy už na některých místech vyučování začalo, přičemž z Georgie už jsou hlášeny první problémy. V okresu Cherokee County se kvůli novým nákazám muselo více než 1100 studentů, učitelů a jiných školních zaměstnanců uchýlit do karantény, informovala televize CNN. Matka jedné ze studentek, které se 14denní povinná izolace týká, se prý o možném kontaktu své dcery s nakaženým dozvěděla až šest dní po rizikovém momentu.

Georgia, kde žije kolem deseti milionů lidí, od poloviny července hlásí v průměru více než 3000 nových nákaz denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama