Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí znovu prodloužila zvláštní opatření, které ji s odvoláním na nebezpečí šíření koronaviru umožňuje bez udání důvodu odmítat veškeré žadatele o azyl a další ochrany přicházející z Mexika.
Biden tak pokračuje v politice nastavené exprezidentem Donaldem Trumpem, proti čemuž hlasitě protestují skupiny hájící práva migrantů, které v pondělí oznámily, že budou usilovat o zrušení opatření soudní cestou, napsala agentura AP.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zavedlo opatření loni v březnu a zdůvodnilo jej jako prostředek ochrany veřejného zdraví v USA. Již tehdy však mnohé nevládní skupiny krok kritizovaly s tím, že někdejší prezident Trump, známý svým tvrdým postojem k migraci, zneužívá pandemie k prosazení svých politických cílů.
Ačkoliv Biden po nástupu do funkce zvrátil řadu Trumpových kroků v oblasti migrační politiky, opatření CDC ponechal v platnosti. Jeho vláda pak v pondělí vydala aktualizovanou verzi, podle níž budou muset úřady nařízení znovu zvážit nikoliv za 30 dní jako dosud, ale až za 60 dní. Zároveň formalizuje proces, pomocí nějž mohou někteří imigranti žádat o výjimku z nařízení v případě, že podstoupí předepsané testování na covid-19 v Mexiku.
Na jižní hranici USA v současné chvíli přichází největší počty utečenců za poslední desítky let, což dostává Bidena pod tlak. Jedním z jeho předvolebních slibů totiž bylo "polidštění" a uspořádání imigračního systému, jehož podmínky Trump za své vlády výrazně zpřísnil a proti utečencům poměrně agresivně vystupoval ve svých projevech.
Biden se dosud spoléhal na veřejnou podporu řady nevládních skupin, které se však nyní začínají stavět proti němu. Pokud by se soudní stížností na nařízení CDC uspěly, bylo by pro policii obtížné příchozí migranty zadržovat a vracet zpět, což by pro Bidena výrazně zkomplikovalo situaci, píše AP.
Nevládní organizace tvrdí, že řadu měsíců vyjednávaly s vládou o řešení nynější situace. Rozhovory však podle nich dospěly do mrtvého bodu a proto se uchýlily k soudní cestě. Nařízení podle jejich názoru vystavuje řadu lidí nebezpečí, protože například nutí celé rodiny k návratu do pohraničního pásma v Mexiku, kde panují nebezpečné podmínky.
Podle vysokého činitele ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) Davida Shahouliana v červenci přišlo na jižní hranici USA dosud nejvíce dětí cestujících bez doprovodu dospělého, a to přes 19.000. Počet osob, které přišly v rodinách, byl druhý největší, jaký kdy na hranicích zaznamenali. V letních měsících přitom obvykle pohraničníci registrují menší pohyby utečenců kvůli až životu nebezpečných horkům, jež v oblasti v tomto období panují.
Bidenova vláda argumentuje tím, že je nařízení nadále potřeba vzhledem k rozmachu nakažlivé varianty koronaviru zvané delta. Tvrdí rovněž, že mezi imigranty přicházejícími z Mexika je stále více infikovaných, neuvedla však přesné počty.
Americké úřady podle předběžných dat zastavily v červenci na hranici asi 210.000 lidí, což je nejvíce za posledních 20 let. AP však upozorňuje, že tyto údaje nejsou přímo srovnatelné. Řada migrantů se totiž nyní snaží hranici překročit opakovaně poté, co je pohraničníci při kontrole automaticky odmítnou právě s odvoláním na zvláštní koronavirové nařízení CDC.
Související

Válka na Ukrajině je v nové fázi, tvrdí Zelenskyj. Nekompromisně zhodnotil protiofenzivu

Před americkým velvyslanectvím v Moskvě se objevily symboly podporující ruské invazní síly
USA (Spojené státy americké) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Pohřeb Schwarzenberga se blíží. Už zítra se lidem zpřístupní rakev s urnou
před 42 minutami

Sváteční projevy státníků: Fiala a Pavel mají jasno, kdy promluví k národu
před 56 minutami

Počasí v sibiřském Jakutsku je extrémně ledové. Naměřili -58 stupňů
před 1 hodinou

Vozy Tesla nepatří na silnice. Jsou nebezpečné nejen pro řidiče, tvrdí bývalý zaměstnanec automobilky
před 1 hodinou

Kdo bude s Rusy zacházet jako s prasaty, bude čelit stejnému prasáctví, vyhrožuje Putin Lotyšsku
před 2 hodinami

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024
před 2 hodinami

Izrael přišel s plánem, jak zničit podzemní tunely Hamásu. Je kolem něj spousta neznámých
před 2 hodinami

Jak zabránit zdražení potravin? Stát chtěl vytvořit srovnávací aplikaci, obchody ji bojkotují
před 3 hodinami

Zemřela Juanita Castrová, sestra a kritička bývalých kubánských lídrů Fidela a Raúla
před 3 hodinami

Počasí v Česku opět komplikuje dopravu. Tisíce domácností v Brně byly bez tepla
před 3 hodinami

Čerství držitelé Českého slavíka 2023: Překvapení kapely O5 a Radeček
před 4 hodinami

Nespokojenost slovenských dopravců trvá, blokáda hranic s Ukrajinou ale skončila
před 4 hodinami

Obnovení bojů v Pásmu Gazy znepokojuje OSN. Guterres žádá trvalé příměří
před 5 hodinami

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…
před 6 hodinami

Předpověď počasí na prosinec: Meteorologové naznačili, zda bude o Vánocích zima
včera

Návrat Kalouska do politiky je zase o něco blíž. Podpořila ho pražská TOP 09
včera

Brno hlásí odstávku tepla a teplé vody během noci v části města
včera

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála
Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka
včera
Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pondělí navštívili Izrael. V rámci své jednodenní cesty jednali s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ochanou a navštívili i jedno z míst, kde došlo letos 7. října k útokům teroristů z hnutí Hamás proti izraelským civilistům.
Zdroj: Lucie Podzimková