V Brazílii budou pohřbívat i v noci, koupili kvůli tomu reflektory

Brazílie tento týden zaznamenala nejvyšší denní nárůsty nákaz koronavirem i úmrtí spojených s covidem-19 od počátku pandemie a místní nemocnice se už několik týdnů potýkají s nedostatkem lůžek intenzivní péče. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo nakoupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci, informoval argentinský deník Clarín.

Hřbitov, ilustrační foto
doporučujeme

Na největším ze hřbitovů dvanáctimilionového Sao Paula se stály začátkem týdne čtyřhodinové fronty na pohřeb. Radnice proto najala dalších 150 hrobníků. Uzavřela také smlouvu se soukromou firmou na instalaci osmi stožárů pro osvětlení, aby se pohřby mohly konat i v noci.

Tento týden připadala denně téměř polovina úmrtí s covidem-19 v Brazílii na její nejlidnatější stát Sao Paulo, kde v pondělí zemřelo 1021 lidí za den. Minulý týden tam pořádali v průměru 300 pohřbů denně, tento týden to bude podle odhadu deníku Clarín až 400.

Stát Sao Paulo má největší síť veřejných i soukromých nemocnic v Brazílii, ale kapacita jejich lůžek intenzivní péče je už z více než 90 procent plná. Podobná je situace i v dalších státech brazilské federace.

Nemocnice Emilia Ribase v centru Sao Paula zvýšila počet lůžek intenzivní péče z 12 na 60, a přesto už má plno. Jeden z jejích lékařů Jaques Sztajnbok řekl agentuře AFP, že v posledních týdnech mají nejen v této nemocnici stále více mladých pacientů. "Mají vážný průběh nemoci, aniž by měli jiné chronické onemocnění," uvedl Sztajnbok. Ředitel téže nemocnice Luiz Carlos Pereira řekl, že polovina hospitalizovaných s covidem-19 na této klinice je mladší 60 let.

Podle agentury AFP je jedním z hlavních rozdílů druhé vlny epidemie covidu-19 v Brazílii právě větší počet hospitalizovaných v mladším věku. Experti to přičítají porušování pravidla sociální izolace, které nedodržuje ani brazilský prezident Jair Bolsonaro. I on se pravidelně po celou dobu pandemie schází se svými příznivci, mnohdy bez roušky, nemoc zlehčuje a odmítá omezení vyhlášená guvernéry, protože podle něj zhorší ekonomickou situaci země i jejích obyvatel.

Na ulicích po celé Brazílii jsou vidět často lidé bez roušky, a to i v přeplněné hromadné dopravě. Denně policisté odhalí řadu tajných oslav doma či v barech nebo restauracích.

"Myslím, že minulý rok měli lidé strach z neznámé nemoci a opatření více dodržovali... Teď už mladí strach nemají," míní Sztajnbok. Brazílie tento měsíc eviduje až dvojnásobně vyšší počty úmrtí s covidem-19 než za první vlny v polovině loňského roku. Také nárůsty počtu nakažených jsou tento týden vyšší, než bylo maximum loni v červenci, kdy jeden den přibylo téměř 71.000 infikovaných. Tento čtvrtek večer ministerstvo zdravotnictví oznámilo 100.158 odhalených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 za den.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson &…

13.04.2021 15:12 Aktualizováno Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve…

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama