Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo do pondělka ve Spojených státech 70 procent dospělých, vyplývá z dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Země této hranice dosáhla o měsíc později, než na jaře plánoval prezident Joe Biden, a za prudkého růstu denních počtů nakažených. Společně s nimi v posledních dnech znovu roste také tempo vakcinační kampaně, které se odrazilo od několikaměsíčního minima díky nárůstu poptávky na jihu USA těžce zasaženém novou vlnou epidemie.
Průměrné počty očkování vykázaných za sedm dní v uplynulých měsících spadly z více než tří milionů skoro na 500.000 a tento pokles se zastavil až ve druhé polovině července. I proto USA ke 4. červenci, tedy ke svátku Dne nezávislosti, nedosáhly 70procentní proočkovanosti dospělé populace, což byl cíl Bidenovy administrativy.
Odborníci ovšem podle serveru televize CNBC upozorňují, že by lidé neměli tento milník považovat za konec očkovací kampaně, ale v souvislosti s šířením nakažlivější mutace delta spíše za jakýsi odrazový můstek pro její pokračování. "Pro dosažení nějaké podoby kolektivní imunity potřebujeme mít naočkovaných nejméně 80 procent populace," řekl Paul Offit z poradního výboru pro vakcíny při Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Při započítání lidí mladších 18 let je podíl alespoň částečně naočkovaných obyvatel USA hluboko pod 80 procenty, přičemž plně naočkovaná není ani polovina americké populace. V některých oblastech se pak míra proočkovanosti pohybuje jen okolo 40 procent, přičemž aktuální vývoj ukazuje, že taková úroveň při rozšíření varianty delta nestačí na odvrácení silného náporu na zdravotnictví. CDC na situaci reaguje i tím, že nově na většině amerického území doporučuje ve vnitřních prostorách nosit roušky i plně naočkovaným lidem.
Nový rozmach epidemie provází také vzestup tempa očkování. Statistiky deníku The New York Times (NYT) ukazují, že zdravotníci v průměru za poslední týden aplikovali 673.000 dávek vakcín denně, což je sice ve srovnání s dubnovým maximem asi pětinový výkon, také to ale znamená zlepšení o více než 150.000 dávek denně za poslední dva týdny.
Vakcinace zrychluje zejména v podprůměrně proočkovaných státech na jihu USA, kde je nyní výskyt potvrzených případů koronavirové infekce nejsilnější. Bílý dům v pondělí oznámil, že v Alabamě a Arkansasu se za poslední tři týdny denní počty očkovaných zvýšily asi na trojnásobek, Mississippi údajně hlásilo růst o 250 procent a Louisiana dokonce o 302 procent.
Právě Louisiana registrovala v posledních dnech nejhorší epidemickou situaci ze všech amerických států s 99 nákazami na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Stát s necelými pěti miliony obyvatel nikdy nezachycoval více infekcí než v posledních dnech a o víkendu hlásil skoro 1800 pacientů hospitalizovaných s covidem-19, zatímco počty úmrtí stouply na nejvyšší úroveň od března. Místní guvernér John Bel Edwards kvůli tomu obnovil povinnost nosit roušky v budovách.
O mnoho lépe na tom nejsou v Alabamě, Arkansasu a Mississippi, ještě více hospitalizací na počet obyvatel než Louisiana dokonce evidují Nevada a Florida. Ve všech těchto státech je podíl plně naočkovaných obyvatel nižší oproti celoamerickému průměru. Naopak nejnižší vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 hlásí Vermont, New Hampshire, Massachusetts a Rhode Island, tedy státy s vysoce nadprůměrnou proočkovaností.
Ve snaze přivést další lidi do očkovacích center úřady v řadě amerických států přichází s různými pobídkami, nebo naopak zavádí povinnou vakcinaci pro zástupce určitých profesí. Mezitím se množí zprávy o lidech, kteří s očkováním otáleli a později s covidem-19 skončili v nemocnici, nebo dokonce nákazu koronavirem nepřežili. "Kdybych měla ty informace, které mám teď, nechali bychom se naočkovat," citoval NYT červencový facebookový příspěvek ženy, jejíž manžel a otec čtyř dětí v tu chvíli bojoval o život na jednotce intenzivní péče.
Související

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
očkování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek