V USA má aspoň jednu dávku 70 procent dospělých. Nakažení litují, že se nenaočkovali

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo do pondělka ve Spojených státech 70 procent dospělých, vyplývá z dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Země této hranice dosáhla o měsíc později, než na jaře plánoval prezident Joe Biden, a za prudkého růstu denních počtů nakažených. Společně s nimi v posledních dnech znovu roste také tempo vakcinační kampaně, které se odrazilo od několikaměsíčního minima díky nárůstu poptávky na jihu USA těžce zasaženém novou vlnou epidemie.

Očkování, ilustrační foto

Průměrné počty očkování vykázaných za sedm dní v uplynulých měsících spadly z více než tří milionů skoro na 500.000 a tento pokles se zastavil až ve druhé polovině července. I proto USA ke 4. červenci, tedy ke svátku Dne nezávislosti, nedosáhly 70procentní proočkovanosti dospělé populace, což byl cíl Bidenovy administrativy.

Odborníci ovšem podle serveru televize CNBC upozorňují, že by lidé neměli tento milník považovat za konec očkovací kampaně, ale v souvislosti s šířením nakažlivější mutace delta spíše za jakýsi odrazový můstek pro její pokračování. "Pro dosažení nějaké podoby kolektivní imunity potřebujeme mít naočkovaných nejméně 80 procent populace," řekl Paul Offit z poradního výboru pro vakcíny při Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Při započítání lidí mladších 18 let je podíl alespoň částečně naočkovaných obyvatel USA hluboko pod 80 procenty, přičemž plně naočkovaná není ani polovina americké populace. V některých oblastech se pak míra proočkovanosti pohybuje jen okolo 40 procent, přičemž aktuální vývoj ukazuje, že taková úroveň při rozšíření varianty delta nestačí na odvrácení silného náporu na zdravotnictví. CDC na situaci reaguje i tím, že nově na většině amerického území doporučuje ve vnitřních prostorách nosit roušky i plně naočkovaným lidem.

Nový rozmach epidemie provází také vzestup tempa očkování. Statistiky deníku The New York Times (NYT) ukazují, že zdravotníci v průměru za poslední týden aplikovali 673.000 dávek vakcín denně, což je sice ve srovnání s dubnovým maximem asi pětinový výkon, také to ale znamená zlepšení o více než 150.000 dávek denně za poslední dva týdny.

Vakcinace zrychluje zejména v podprůměrně proočkovaných státech na jihu USA, kde je nyní výskyt potvrzených případů koronavirové infekce nejsilnější. Bílý dům v pondělí oznámil, že v Alabamě a Arkansasu se za poslední tři týdny denní počty očkovaných zvýšily asi na trojnásobek, Mississippi údajně hlásilo růst o 250 procent a Louisiana dokonce o 302 procent.

Právě Louisiana registrovala v posledních dnech nejhorší epidemickou situaci ze všech amerických států s 99 nákazami na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Stát s necelými pěti miliony obyvatel nikdy nezachycoval více infekcí než v posledních dnech a o víkendu hlásil skoro 1800 pacientů hospitalizovaných s covidem-19, zatímco počty úmrtí stouply na nejvyšší úroveň od března. Místní guvernér John Bel Edwards kvůli tomu obnovil povinnost nosit roušky v budovách.

O mnoho lépe na tom nejsou v Alabamě, Arkansasu a Mississippi, ještě více hospitalizací na počet obyvatel než Louisiana dokonce evidují Nevada a Florida. Ve všech těchto státech je podíl plně naočkovaných obyvatel nižší oproti celoamerickému průměru. Naopak nejnižší vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 hlásí Vermont, New Hampshire, Massachusetts a Rhode Island, tedy státy s vysoce nadprůměrnou proočkovaností.

Ve snaze přivést další lidi do očkovacích center úřady v řadě amerických států přichází s různými pobídkami, nebo naopak zavádí povinnou vakcinaci pro zástupce určitých profesí. Mezitím se množí zprávy o lidech, kteří s očkováním otáleli a později s covidem-19 skončili v nemocnici, nebo dokonce nákazu koronavirem nepřežili. "Kdybych měla ty informace, které mám teď, nechali bychom se naočkovat," citoval NYT červencový facebookový příspěvek ženy, jejíž manžel a otec čtyř dětí v tu chvíli bojoval o život na jednotce intenzivní péče.

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Trumpovu prohru v Arizoně potvrdil i republikánský audit

24.09.2021 21:01 Přepočet hlasů z loňských prezidentských voleb, který v největším okrese amerického státu Arizona…

Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od…

24.09.2021 19:29 Americký prezident Joe Biden dnes vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku…

Kulhánek vyzval v OSN ke spolupráci v boji proti terorismu a k obnově po…

24.09.2021 08:04 Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek ve svém dnešním projevu na 76. zasedání Valného shromáždění…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Nemocnice na Aljašce nezvládají nápor covidových pacientů

23.09.2021 11:55 Vedení amerického státu Aljaška se ve středu rozhodlo vyhlásit krizový režim ve všech tamních…

Johnson v OSN: Svět blíží k bodu zlomu, lidstvo musí dospět

23.09.2021 07:55 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

NÁZOR: Afghánistánem to neskončilo. USA jsou nadále ve válce, tvrdí…

23.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl na Valném shromáždění OSN solidní projev, hodnotí Max…

USA darují půl miliardy dávek covidu. Chtějí dosáhnout 70procentí…

22.09.2021 21:20 Aktualizováno Spojené státy darují dalších 500 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech do…

Související:

Právě se děje

reklama