Ve Venezuele trestají za nenošení roušek. Lidé čistí ulice či dělají kliky

Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně prospěšnými pracemi či fyzickým cvičením, informoval argentinský server Infobae. Dokazují to podle něj videa či fotografie z několika obcí na západě Venezuely, které se minulý týden objevily na sociálních sítích.

Na jednom z videí například tři mladí lidé ve města Torbes ve venezuelském státě Táchira pod dozorem policisty s lopatami a rýči čistí strouhu u silnice. Jedna dívka z této skupiny má na zádech pověšenou papírovou ceduli s logem místní radnice, na níž je napsáno: "Protože jsem neměla roušku, musím dělat obecně prospěšnou práci".

Na dalším videu natočeném ve městě Guásimos (rovněž stát Táchira) dělají tři mladíci na místním hřišti kliky. Přitom na ně dohlíží policista, po němž musí opakovat, jakého prohřešku se dopustili. "Neměl jsem být na ulici, mám zůstat doma, policie jednala podle prezidentského dekretu o pandemii covidu-19," opakují mladíci v rouškách při cvičení.

Ve Venezuele, která má asi 30 milionů obyvatel, se dosud koronavirus SARS-CoV-2 podle oficiálních údajů potvrdil u 20.206 lidí, z toho 176 v souvislosti s nákazou zemřelo. Opozice či organizace Human Rights Watch ale považují tato čísla za nedůvěryhodná, podle nich jsou reálné počty nakažených v zemi vyšší.

Socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru v březnu, posléze je zmírnila. Od června aplikuje systém 7+7, který znamená, že týden jsou omezení mírnější a týden platí "radikální karanténa". Ta znamená, že fungují jen sektory nutné pro chod ekonomiky, jako jsou komunikace, zdravotnictví, bezpečnost či zásobování. V "radikální karanténě", která právě platí v celé zemi od pondělka, jsou omezeny i otevírací hodiny obchodů s potravinami či základním zbožím.

Související

Více souvisejících

Venezuela Roušky a respirátory Nicolas Maduro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy