Vědci se spletli? Experti naznačili, jaké škody napáchá klimatická změna

NÁZOR - Již delší dobu je známo, že klimatická změna se projevuje rychleji, než vědci očekávali, deklarují historička Naomi Oreskesová a ekonom Nicolas Stern v komentář pro server New York Times. Dodávají, že nyní se ukazuje, že podceněny byly také ekonomické škody, které si klimatická změna vyžádá.

Podceňování a opomíjení rizik

Výsledkem chybné predikce ekonomů je to, že světoví politici nechápou rozsah hrozby a nutnost urychleně jednat, konstatují Stern a Oreskesová. Odkazují přitom na poslední zprávu vědců a ekonomů z London School of Economics, Potsdamského ústavu pro výzkum změn klimatu a Columbijské univerzity.

Protože klimatologové podcenili míru klimatické změny a ničivost jejích dopadů, ekonomové úměrně tomu podceňovali její náklady, vysvětlují odborníci. Za ještě horší skutečnost označují to, že ekonomické modely i praxe vedly ekonomy k podceňování, nebo rovnou opomíjení mnoha rizik spojených s klimatickou změnou.

"To je problém, protože - jak zpráva uvádí - toto opomíjení rizik může mít drastické a potenciálně katastrofické dopady na občany, společnosti a firmy," pokračují experti. Konstatují, že jedním z problémů je povaha rizik ve světe, kde se mění klima a kde koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře dosáhla nejvyšší úrovně za tři miliony let.

V době, kdy byla koncentrace oxidu uhličitého srovnatelná, byla průměrná teplota na Zemi o více než 2°C vyšší a úroveň hladiny moří o 10-20 metrů vyšší, varují Oreskesová a Stern. Dodávají, že lidé nemají žádné zkušenosti s podnebím tohoto typu.

Naše odhady ceny či nákladů čehokoliv jsou přitom na zkušenosti založené, upozorňují experti. Vysvětlují, že pokud se změní podmínky natolik, že naše zkušenost již není relevantní pro odhad budoucnosti, pak jsou predikce stále nepřesnější.

Hydrologové si již delší dobu uvědomují, že klimatická změna podrývá modely koloběhu vody do takové míry, že tyto modely označují za mrtvé, konstatuji odborníci. Podotýkají, že ekonomové si zatím z velké části neuvědomili, že to se týká klimatických změn obecně, a nadále k nim přistupují jako k menšímu problému na cestě k ekonomickému růstu a příliš nereflektují masivní zkázu, které můžeme čelit, protože ji lidstvo ještě nezažilo.

Další potíž spočívá v parametrech, o kterých si vědci myslí, že je nemohou adekvátně vyčíslit, například hodnotu biodiverzity či cenu růstu kyselosti oceánu, upozorňují Stern a Oreskesová. Zmiňují výzkumy, které ukázaly, že pokud vědci neznají určité proměnné jistě, ve strachu, že budou obviněni, že si vymýšlejí, jim otevřeně nepřikládají váhu, ačkoliv tuší, že budou významné.    

"V mnoha případech je proto jednoduše vynechávají z modelů, hodnocení či diskuzí," pokračují experti. Poukazují, že ekonomických odhadech klimatické změny jsou z tohoto důvodu vypouštěny některé podstatné faktory, například hranice klimatického systému, jejíž mírné překročení může systém katastrofálně vychýlit a značně omezit schopnost lidí se přizpůsobit.

Série nevratných škod

Těmto faktorům tak ekonomové přikládají nulovou hodnotu, ačkoliv riziko může být zásadní, upozorňují Oreskesová a Stern. Za příklad dávají tání himálajských ledovců, které značně ovlivní dodávky vody pro stovky milionů lidí, ale stále chybí ve většině ekonomických prognóz.

Další znepokojivý problém spočívá v kumulativním efektu, díky kterému je těžké předvídat škody napáchané klimatickou změnou, konstatují odborníci. Vysvětlují, že nepůjde o samostatné, ale vzájemně se podporující ničivé faktory, které mohou v mnoha případech vést k sérii závažných, možná nevratných škod.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Příkladem je rychlý úbytek ledu v Grónsku a na západě Antarktidy, který může vést ke zvýšení hladiny moří a velkým bouřím, což by kontaminovalo zásoby pitné vody, zničilo pobřežní města, uvedlo jejich obyvatele do pohybu a vyvolalo nepokoje a konflikty, varují historička s ekonomem. Za další příklad dávají pokles produkce potravin v důsledku nárůstu teploty, který by mohl vést k podvýživě, která zase omezuje schopnost lidí čelit horku a nemocem a znemožňuje jim přizpůsobit se klimatické změně.

Extrémní vedro také snižuje výkon průmyslu, což by mohlo vést k ekonomickému propadu, uvádějí Stern a Oreskesová. Za nejhorší scénář považují možnost, že klimatická změna vytvoří smyčku, kdy její důsledky povedou k ekonomickým ztrátám, které přinášení politický a sociální neklid, který zase oslabuje demokracii a schopnost lidstva zabránit zhoršování klimatické změny.     

Takový kumulativní efekt nebývá v ekonomických modelech zabývajících se klimatickou změnou zohledňován, nemluvě o další neznámých rizicích, které se nám zatím nepodařilo identifikovat, varují odborníci. Deklarují, že naléhavost a potenciální nevratnost dopadů klimatické změny nám neumožňuje čekat na to, až další výzkumy prohloubí naše poznání o těchto rizicích.

"Je tomu tak především proto, že studie naznačuje, že pokud něco v našich odhadech opomíjíme, je to zřejmě něco, co problém zhorší," píšou Stern a Oreskesová. To označují za další důvod, proč je nezbytné vydat se novou, zelenější ekonomickou cestou růstu a rozvoje. Pokud tak učiníme, stále vše může skončit dobře, ale pokud budeme čekat, až si budeme více jistí, jisté je pouze to, že budeme litovat, tvrdí historička a ekonom.

Související

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

Více souvisejících

Klimatické změny Ekonomika

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

před 1 hodinou

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno před 3 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 10 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 10 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 11 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 12 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondělí po svém reagoval na spekulace ohledně zdravotního stavu po loňském atentátu, od kterého za několik dní uplyne rok. Fico v poslední době zrušil účast na několika akcích, čímž vzbudil pochybnosti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy