Vztah mezi McDonald's a Afroameričany je obzvláště složitý, tvrdí profesorka historie

Mnoho podniků ve Spojených státech vyhlásilo svou podporu manifestacím proti rasismu vůči Afroameričanům, včetně předního z nich: řetězce rychlého občerstvení McDonald's, píše agentura AFP.

"Stojíme dnes po boku černošských komunit v celé Americe," stojí v poselství umístěném v červnu na sociálních sítích, kde jsou vyjmenováni někteří Afroameričané, které usmrtila policie.

"Byl jedním z nás. Byla jednou z nás. Všichni patřili k nám," pokračuje poselství giganta rychlého občerstvení.

They were one of us: Trayvon Martin. Michael Brown. Alton Sterling. Botham Jean. Atatiana Jefferson. Ahmaud Arbery. George Floyd. pic.twitter.com/s1UhP5vncv

— McDonald's (@McDonalds) June 3, 2020

Podle Marcii Chatelainové, profesorky historie a afroamerických studií na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, není podpora manifestacím ve prospěch lidských práv od McDonald's ničím překvapivým. Avšak uvádí, že vztah McDonald's a černých Američanů je obzvláště složitý.

Je to historie úsilí o autonomismus, které naráží na meze amerického kapitalismu a nerovnosti.

"McDonald's je věrný své značce," říká Chatelainová. Firma vždy zaujímala postoje, když mohla rozšířit svou základnu konzumentů.

Podnik provozující téměř 39.000 restaurací ve 119 zemích a s loňským obratem 21,1 miliardy dolarů (470 miliard Kč) patří k největším řetězcům rychlého občerstvení ve světě. Je také symbolem amerického kapitalismu.

Vyšel ze změn v životním stylu ve Spojených státech po druhé světové válce.

Jeho zapojení do černošských komunit je důsledkem nepokojů, které zasáhly v roce 1968 četná americká města, zdůrazňuje Chatelainová.

"Otevření poboček McDonald's, které řídily osoby z afroamerického společenství, přispělo k tomu, že se někteří lidé neuvěřitelně obohatili a pak se věnovali filantropii, ať už jde o černošské univerzity nebo pomoc místním komunitám," uvádí.

To zapadalo do tendence prosazované bývalým prezidentem Richardem Nixonem, kdy byla podporována tvorba afroamerického bohatství prostřednictvím podnikání.

Tento přístup však nevymýtil rasismus, poznamenává Marcia Chatelainová a připomíná diskriminační praktiky při poskytování půjček.

Pobočky řízené Afroameričany nabídly těmto lidem četná snadno dosažitelná zaměstnání, kde se nevyžadoval diplom ani specifické vzdělání.

Zaměstnanci McDonald's však nemají přístup ke zdravotní péči, k placené nemocenské či k podpoře v mateřství. To vede k rotaci zaměstnanců, která se zase stává argumentem pro vedení skupiny pokud jde o poskytování sociálních výhod.

Dnes je společnost konfrontována s mnoha sociálními požadavky, včetně minimální mzdy 15 dolarů (336 Kč) na hodinu.

V 80. letech McDonald's nabízel Afroameričanům pracovní místa i vedoucí pozice. Letos v lednu dva ředitelé obvinili skupinu, že záměrně diskriminuje černochy.

Podle National Black McDonald's Operators Association počet poboček vedených Afroameričany klesá: zatímco v roce 2008 jich bylo 304, v roce 2017 již jen 222. "Vzniká dojem, že McDonald's udělal krok zpět," soudí Chatelainová.

Na jaře mnohé podniky stejně jako McDonald's podpořily manifestace za rasovou spravedlnost, které rozpoutalo zabití černocha George Floyda policistou. Podle Marcii Chatelainové to je pro všechny americké zaměstnance příležitost k tomu, aby usilovali o lepší mzdové podmínky.

"Má-li McDonald's skutečně zájem na kvalitě života černochů a chce dát najevo, že je jejich život důležitý, může začít u svých zaměstnanců," říká.

Související

Více souvisejících

mcdonald's černoši rasismus USA (Spojené státy americké) Black lives matter George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 51 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy