V čem spočívá síla severokorejské armády? Historik poukázal na opomíjený aspekt

NÁZOR - Severní Korea pokračuje v raketových testech, které označuje za "vážné varování" Jižní Koreji, poukazuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest soudí, že riziko otevřeného vojenského střetu na Korejském poloostrově přetrvává, navzdory snahám Spojených států o usmíření mezi oběma tamními státy.

Armáda na prvním místě

Episkopos v té souvislosti pokládá otázku, jak se ze Severní Koreje stala regionální mocnost z pohledu jaderných i konvenčních sil. Vysvětluje, že pozornost se sice zaměřuje na zvláštnosti severokorejské militarizované ekonomiky, především politiku songun, tedy armáda na prvním místě, která z ozbrojených sil učinila ústřední organizační pilíř severokorejské společnosti, avšak hlavní důvody je třeba hledat ve vnější pomoci.

Úctyhodná vojenská síla KLDR by nebyla udržitelná bez neustálého přílivu čínských hospodářských injekcí, deklaruje odborník. Dodává, že ještě důležitější aspekt vnější pomoci Severní Koreji současní komentátoři víceméně opomíjejí -  jde o skutečnost, že severokorejský vojenský průmysl byl založen a dodnes se většinově vychází ze sovětských zbraní a vybavení.

"KLDR vznikla v roce 1948 jako vedlejší produkt poválečného uspořádání, které vedlo k rozdělení Koreje nechvalně známou 38. rovnoběžkou, kdy Sever a Jih byly začleněny do sovětské, respektive západní sféry vlivu," pokračuje historik. Podotýká, že Stalinovo politbyro okamžitě začalo s výstavbou severokorejské armády a v letech 1949-1952 poskytlo vojenskou pomoc v hodnotě 200 milionů rublů.

Původní sovětské dodávky zahrnovaly 37 tanků T-34, desítky tisíc střelných zbraní, minomety, stíhačky Il-10 a Jak-9 a mnoho houfnic různých typů, nastiňuje expert. Doplňuje, že do země bylo vysláno na 40 tisíc sovětských vojáků, aby cvičili rodící se severokorejskou armádu a během následné korejské války v letech 1950-1953 jí poskytovali bojovou podporu a technologické poznatky.  

Po krátkém diplomatickém sporu v Chruščovově období dodávky sovětské vojenské techniky do KLDR pokračovaly v polovině 60. let v plné síle, což trvalo až do poloviny 80. let, uvádí Episkopos. Konstatuje, že severokorejské pozemní jednotky získaly v několika etapách přes tisíc tanků T-55, z nichž mnoho zřejmě slouží dodnes, stejně jako licenci na výrobu tanku T-62, který byl v zemi následně vyráběn v pěti různých variantách.

Sovětská DNA    

"Severní Korea pozvolna ustupovala od přímých sovětských dodávek směrem k vlastní výrobě, ale sovětská DNA nadále prostupovala zbrojním průmyslem Pchjongjangu," píše historik. Jako příklad uvádí aktuální hlavní severokorejský tank Pokpung-ho, který konstrukčně silně vychází se sovětských tanků T-62 a T-72 a údajně i z novějšího ruského T-90.

Co se týká lehkých zbraní, standardní severokorejské útočné pušky typu 58 a 68 vycházejí z licencí AK-47 a AKM Kalašnikov, poukazuje expert. Dodává, že poslední model typu 88 je jasně odvozen z pušky AK-74 ze sovětské éry.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak velká část severokorejských vzdušných sil se skládá z více než dvou stovek sovětských a ruských letounů, především MiG-29, Il-28 a Su-25, deklaruje Episkopos. Dodává, že stávající severokorejskou protivzdušnou obranu tvoří téměř výhradně sovětské střely země-vzduch S-200, S-125 a S-75.

"Sotva lze historicky zpochybnit, že severokorejský vojenský průmysl byl nejen vytvořen a živen přímými sovětskými vojensko-technologickými dodávkami trvajícími přes půl století, ale že sovětské a licenčně vyráběné sovětské vybavení je stále pilířem současného inventáře severokorejského vojenské výzbroje," shrnuje historik. Připomíná, že nástupce Sovětského svazu, Rusko, je nicméně o poznání méně ochotné figurovat jako vojenský donátor Pchjongjangu.

V 21. století tak tato role připadla na Čínu, konstatuje odborník. Dodává, že to jde ruku v ruce s tím, jak Peking stále více asertivně prosazuje své geopolitické zájmy na Dálném východě.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně zbraně Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Filip Turek

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Zelenského setrvání v čele země do konce války podporuje většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy