Rusové v Africe: V Súdánu chtějí přístav. Moskva hraje na obě strany občanského konfliktu

Súdán má zájem o oživení dohody o vybudování ruského námořního uzlu v Rudém moři. Už v roce 2017 vznikla shoda mezi tehdejším prezidentem Umarem al-Bašírem a ruským lídrem Vladimirem Putinem. 

Tento ruský námořní uzel má zahrnovat ruskou základnu s prostorem pro několik set vojáků a čtyři lodě. Súdánský parlament ale tehdy kvůli politické nestabilitě nebyl schopen dohodu ratifikovat. Informoval o tom německý server Deutsche Welle. 

Zástupce vrchního velitele súdánské armády Jásir al-Atta už koncem května prohlásil, že „Súdán a Rusko podepíší v příštích týdnech řadu vojenských a hospodářských dohod“. 

Diskurz ruské politiky v Africe se tak patrně mění. Rusko v konfliktu mezi súdánskou armádou a povstaleckými Silami rychlé podpory (RSF) původně podporovalo právě povstalce, a to kvůli jejich propojení s Wagnerovou skupinou. RSF s Wagnerem totiž podepsala smlouvu o právech na těžbu súdánských ložisek zlata. 

Situace v Súdánu nadále zůstává nejistá. „Rusko však nyní zjevně chce diverzifikovat podporu v Súdánu. Navíc se Port Súdán nachází v oblasti kontrolované súdánskými ozbrojenými silami. Pokud tam Rusko chce mít námořní základnu, musí jednat s nimi,“ vysvětlila německá politoložka Hager Aliová. 

Podle serveru Foreign Affairs až polovina ze 45 milionů obyvatel Súdánu naléhavě potřebuje humanitární pomoc. OSN už minulý měsíc varovala, že „18 milionů Súdánců trpí akutním hladem, včetně 3,6 milionu dětí, které jsou akutně podvyživené“. 

Západní oblast Dárfúr je navíc prakticky úplně odříznuta od jakékoli možné formy humanitární pomoci. Prognózy hovoří o tom, že do konce roku může hlady zemřít až pět procent súdánské populace. 

Súdánská armáda vedená generálem Abdelem Fattáhem al-Burhanem je už od dubna loňského roku v brutální válce s RSF, což je těžce ozbrojená polovojenská skupina vedená generálem Mohamedem Hamdanem Dagolem. „Zatímco oba bývalí spojenci bojují o nadvládu, záměrně používají taktiku vyhladovění, aby dosáhli válečných cílů,“ píše Foreign Affairs. Konkrétně bojovníci RSF operují „jako lidské kobylky, které zbavují města a venkov všech movitých zdrojů“. 

Související

Více souvisejících

Rusko Súdán afrika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy