Rusové v Africe: V Súdánu chtějí přístav. Moskva hraje na obě strany občanského konfliktu

Súdán má zájem o oživení dohody o vybudování ruského námořního uzlu v Rudém moři. Už v roce 2017 vznikla shoda mezi tehdejším prezidentem Umarem al-Bašírem a ruským lídrem Vladimirem Putinem. 

Tento ruský námořní uzel má zahrnovat ruskou základnu s prostorem pro několik set vojáků a čtyři lodě. Súdánský parlament ale tehdy kvůli politické nestabilitě nebyl schopen dohodu ratifikovat. Informoval o tom německý server Deutsche Welle. 

Zástupce vrchního velitele súdánské armády Jásir al-Atta už koncem května prohlásil, že „Súdán a Rusko podepíší v příštích týdnech řadu vojenských a hospodářských dohod“. 

Diskurz ruské politiky v Africe se tak patrně mění. Rusko v konfliktu mezi súdánskou armádou a povstaleckými Silami rychlé podpory (RSF) původně podporovalo právě povstalce, a to kvůli jejich propojení s Wagnerovou skupinou. RSF s Wagnerem totiž podepsala smlouvu o právech na těžbu súdánských ložisek zlata. 

Situace v Súdánu nadále zůstává nejistá. „Rusko však nyní zjevně chce diverzifikovat podporu v Súdánu. Navíc se Port Súdán nachází v oblasti kontrolované súdánskými ozbrojenými silami. Pokud tam Rusko chce mít námořní základnu, musí jednat s nimi,“ vysvětlila německá politoložka Hager Aliová. 

Podle serveru Foreign Affairs až polovina ze 45 milionů obyvatel Súdánu naléhavě potřebuje humanitární pomoc. OSN už minulý měsíc varovala, že „18 milionů Súdánců trpí akutním hladem, včetně 3,6 milionu dětí, které jsou akutně podvyživené“. 

Západní oblast Dárfúr je navíc prakticky úplně odříznuta od jakékoli možné formy humanitární pomoci. Prognózy hovoří o tom, že do konce roku může hlady zemřít až pět procent súdánské populace. 

Súdánská armáda vedená generálem Abdelem Fattáhem al-Burhanem je už od dubna loňského roku v brutální válce s RSF, což je těžce ozbrojená polovojenská skupina vedená generálem Mohamedem Hamdanem Dagolem. „Zatímco oba bývalí spojenci bojují o nadvládu, záměrně používají taktiku vyhladovění, aby dosáhli válečných cílů,“ píše Foreign Affairs. Konkrétně bojovníci RSF operují „jako lidské kobylky, které zbavují města a venkov všech movitých zdrojů“. 

Související

Více souvisejících

Rusko Súdán afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy