ROZHOVOR | Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Jak moc Danuše Nerudová pomohla svou negativní kampaní úspěchu Filipa Turka? A jak moc to ublížilo jí samotné? Přece jen, pan Turek nebyl až tak dobře známý, což paní Nerudová změnila.

Pan Turek by měl určitě STAN poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli. Z mého pohledu se STAN zcela nepochopitelně pustil do souboje, ze kterého nemohl nic vytěžit, pouze zvýšit známost leadera Přísahy a Motoristů. Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah.

Okolo pana Turka se vyskytlo hned několik kauz, jednou z nejzávažnějších bylo asi hajlování z okna auta. Myslíte, že mu to v kampani mohlo pomoct, nebo naopak? Přece jen to vyvolalo velmi ostré reakce, které mohly mít nepředvídatelné dopady na mínění voličů.

U stran a kandidátů, kde voliči hlasují více „proti něčemu“, podobné útoky nemají stejný efekt, jako by si jejich původci mohli představovat. Dají se totiž jednoduše zarámovat z pozice kandidáta, na kterého se útočí, jako jasný důkaz, že se jich politický establishment snaží zbavit všemi prostředky, a tedy to mohou vydávat za jasný signál, že jsou pro ně relevantním ohrožením a mají šanci uspět. 

Část apatičtějších voličů si určitě řekne něco na způsob „no kdo ví, jak to s tou fotkou bylo“. Jediný, koho tak fotografie se zdviženou pravicí mohly pobouřit, byli lidé, kteří nejspíše o Filipu Turkovi nikdy neslyšeli, nebo o něm naopak slyšeli a byli pevně rozhodnuti, že jej volit nebudou.

Hnutí Přísaha, zdá se, ostrouhalo. Pan Šlachta se opět nedostal k žádné funkci a zůstává tak nadále pouze s mandátem zastupitele. Co mohlo jeho další, jistě bolavý neúspěch zapříčinit?

Já osobně si nemyslím, že by to pan Šlachta vnímal stejně – ale samozřejmě nemohu za něj mluvit. V každých volbách je potřeba mít stanovený nějaký cíl, vůči kterému podřizujete strategii a všechny aspekty kampaně. Z mého pohledu svůj cíl koalice splnila tím, že získala dva mandáty, což je nejspíše o jeden více, než v co doufali.

Zabil Šlachta Přísahu? Hnutí se do EP dostalo díky Turkovi a spalovacím motorům, ne bojem proti mocným Zleva: Filip Turek, Robert Šlachta, Petr Macinka

Kdo je podle vás nejdůležitější součástí voličské základny Motoristů v čele s panem Turkem? Z čeho se tato základna skládá?

To je velmi dobrá otázka. Popravdě jsem ještě podrobná data neviděl, nejspíše se bude jednat převážně o muže, z větších sídel, s maturitou a výše, konzervativnějšího ražení. Je tu ovšem potřeba počítat i se silným efektem osobního brandu Filipa Turka, který mohl k volbám přilákat řadu nevoličů a také lidí, kteří se shodnou na jednom či dvou tématech, ale jinak je může pojit pouze osobnost volebního leadera, který měl silnou mediální prezenci na internetu předtím, než se rozhodl kandidovat. Toto může komplikovat situaci koalice do budoucnosti.

Pomohla mu poměrně vysoká aktivita na sociálních sítích?

Určitě, je to něco, na čem pan Turek pracuje dlouhodobě a teď to pouze zužitkoval.

Namísto toho, aby pan Šlachta pokračoval v „boji proti mocným“, tak se zdá, že se k panu Turkovi primárně přidal v boji proti konci spalovacích motorů. Již ve svém komentáři na našem webu jsem psal, že by tím mohl Přísahu jako takovou „zabít“. Jak se na to díváte vy?

Ano, aktuálně došlo k oslabení étosu Přísahy, to ale nemusí nutně znamenat, že se straně díky spojenectví s Filipem Turkem nepodaří získat více pozornosti v budoucnosti a vlít ji tak novou krev do žil až ve volbách, které budou pro Přísahu stěžejnější.

Uspěje podle vás koalice Přísaha & Motoristé ve volbách do PS 2025?

Evropské volby jsou co do účasti tak i složení kandidujících stran velmi specifickým typem voleb, ve kterých historicky byly schopny uspět subjekty, které se v jiném typu voleb nemají šanci prosadit (tzv. volby druhého řádu). Nemyslím si, že by bylo možno z výsledků cokoliv usuzovat o tom, jak dopadnou volby za více než rok. 

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor Karel Komínek Filip Turek hnutí Přísaha Motoristé Eurovolby Starostové a nezávislí (STAN) Robert Šlachta

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy