Lídr kandidátní listiny Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek vypálil rybník Robertu Šlachtovi. Strana někdejšího vrcholného policisty se nedostala do Evropského parlamentu prostřednictvím „boje proti mocným“, ale protože v memorandu odsouhlasila boj proti zákazu spalovacích motorů.
Turek se dostal na titulní stránky novin těsně před volbami kvůli tomu, že byl vyfocen, jak hajluje z okénka auta. Na sociální síti X tuto fotografii sdílel například reportér serveru Deník N Lukáš Prchal s tím, že ho řeší policie. Následně se „kvůli napjaté situaci“ odmítl zúčastnit závěrečných předvolebních debat před volbami do Evropského parlamentu.
Tyto informace následně vedly k dlouhé řadě obvinění zejména na sociálních sítí o tom, že je předseda Motoristů buď neonacista, nebo tuto ideologii přímo podporuje. Paradoxně mu ale i tato kauza mohla velmi pomoct, jelikož sám sebe ve veřejném prostoru prezentuje jako de facto antisystémového politika, což je pro voliče nesouhlasící s politikou vlády Petra Fialy lákavé, nezávisle na natažené pravačce.
Na sociální síti X se vyskytla například fotografie, kde sedí ve formuli a na přilbě má logo řecké neonacistické strany Zlatý úsvit.
České volby do Evropského parlamentu ale Přísaze a zejména Motoristům přinesly neočekávaný úspěch: koalice získala dva mandáty a 10,26 procent hlasů. Jen o necelé procento za nimi se umístila koalice Stačilo! vedená komunistickou předsedkyní Kateřinou Konečnou. To vše za rekordní volební účasti 36,45 %.
Oproti tomu hnutí Starostové a nezávislí zažilo propadák. Získali pouze 8,7 procent hlasů a dva mandáty. Zatímco pro Přísahu a Motoristy jsou dva mandáty historické vítězství, STAN prožívá nepříjemné ponížení. V europarlamentu zasednou pouze Danuše Nerudová a Jan Farský, rozhodně daleko méně, než předseda Vít Rakušan doufal.
Právě Nerudová ale zřejmě z velké části pomohla Turkovi tohoto úspěchu dosáhnout. Na souboji s předsedou Motoristů založila velkou část kampaně. Vzhledem k tomu, že napříč společností je Nerudová velmi známá, pomohla k tomu i jemu. Rozhodně totiž nešlo o nějak významnou osobnost a lídryně STAN to neustálými řečmi o Turkovi změnila. Nyní Turka zná prakticky každý a stal se relevantní volbou pro velkou část české populace, jak ukazují výsledky.
Je tedy nutné zdůraznit, že Přísaha a Motoristé nyní mají v Evropském parlamentu pevný mandát, volilo je přes 300 tisíc lidí. Mandáty obou koalic, Přísahy a KSČM, ale podle všeho v největším zákonodárném tělesu EU nic nezmění. Politolog Vratislav Havlík ještě v pondělí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že „se bude jednat o 4 poslance Evropského parlamentu bez dalšího zásadního dopadu“.
Nejsilnějšími frakcemi v europarlamentu jsou stále Evropská lidová strana (EPP) a Socialisté a demokraté (S&D), jejichž ideologie jsou na míle vzdálené Turkovým Motoristům. Jeho boj proti zákazu nových aut se spalovacími motory do roku 2035, jak se zdá, skončí v podstatně slabší frakci Evropských konzervatistů a reformistů (ECR), jejichž členem je například česká ODS. A ECR bude mít v parlamentu vzhledem k nízkému počtu získaných křesel jen pramalé slovo, větší frakce EPP a S&D ji spíše využijí v případě, že budou ad hoc potřebovat partnera po hlasování.
Podstatné „utišení“ Turkovy rétoriky v evropském plénu se ale nemusí projevit (a zřejmě vůbec neprojeví) v českém veřejném prostoru. Stále půjde o europoslance, pro voliče Přísahy a Motoristů bude nyní něco jako polobůh. Lídr kandidátky Přísahy a Motoristů už při kampani před eurovolbami ukázal, že si umí získat srdce mladých voličů. To je dovednost, která chybí třeba občanským demokratům nebo lidovcům.
Turek byl při kampani velice aktivní na sociálních sítích, nejenže jako každý český politik má svůj účet na X, ale na Instagramu ho sleduje 193 tisíc lidí. Na jeho instagramovém účtu mimo různých vyjádření nechybí ani fotky drahých aut a líbivých kampaňových plakátů.
Rovněž na platformě YouTube některé kanály vytvářely podcasty s Turkem, které měly stovky tisíc zhlédnutí. Ať už jde třeba o podcast Auto.cz (270 tisíc zhlédnutí) nebo V.O.X. News (473 tisíc). Turek prokázal, že se nebojí vystoupit se svými opozičními názory ve veřejném prostoru a prezentovat je před stovkami tisíc lidí.
Zvolená tematika, „hranatý“ vzhled a přímočará rétorika Turkovi podle všeho pomohla získat si nejen výše zmíněné mladé lidí, ale také nerozhodnuté, případně ty, kteří nesouhlasí s unijním zákazem nových aut se spalovacími motory do roku 2035.
Takže Přísahu do Evropského parlamentu docela paradoxně dostal boj proti elektrickým autům.
Umírající Šlachtova Přísaha?
Předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta ve volbách do europarlamentu z posledního místa kandidátky neuspěl. Od konce ledna 2021, kdy ho založil, ale nedokázal nic jiného než dosáhnout na pozici zastupitele města Pohořelice v Jihomoravském kraji. Ačkoli v parlamentních volbách 2021 jeho Přísaze utekla místa v Poslanecké sněmovně o pouhých 0,32 procent, což lze považovat za částečný úspěch.
Šlachta nyní navíc ukazuje, že vznešené myšlenky, s nimiž hnutí zakládal, už příliš neznamenají. „Nic na tom nezměním. Nikdy neuhnu, nikdy nic neukradnu a nikdy nepůjdu nikomu na ruku. To vám přísahám,“ píše Robert Šlachta na webové stránce hnutí Přísaha.
Zatímco Šlachta chtěl jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vystavit stopku korupci a s tím, že „chci spravedlivé Česko“. „V momentě, kdy politici pochopili, že to se spravedlností myslíme skutečně vážně a nebudeme se za ní jenom schovávat. Dostali strach. Věděli, že si jednou můžeme přijít i pro ně. Proto náš útvar a celý tým nakonec rozprášili. Aby nám už navždycky zacpali pusu,“ shrnuje.
Místo toho ale hnutí Přísaha před volbami do Evropského parlamentu vytvořilo koalici se stranou Motoristé sobě. Na společných webových stránkách ale namísto oficiálního programu visí pouze memorandum, které zavazuje obě tělesa ke spolupráci.
Šlachtova strana se tak začala orientovat na zrušení zákazu spalovacích motorů, hlasování proti současné podobě Green Dealu, zastavení snah o přijetí eura a na boj proti nelegální migraci. Zatímco se lídryní Přísahy pro eurovolby stala Nikola Bartůšek, u Motoristů to byl jejich předseda Petr Macinka. Obě strany ale na první místo kandidátky nominovaly „superlídra“ Filipa Turka coby „bývalého formulového pilota, mezinárodně uznávaného automobilového experta a politického komentátora“.
Přísaha tak, vypadá to, naprosto upustila od svého programu a svěřila kampaň Turkovi. Člověku, který se touto stranou kromě zmíněného memoranda nemá nic společného. Namísto „boje proti mocným“ se z Přísahy stala strana pro boj proti elektroautům.
Navíc si Přísaha a Motoristé přišli na poměrně vysoký finanční zisk, což jistě rovněž nebylo Šlachtovým záměrem, pokud chce proti mocným skutečně bojovat. Každá strana za jeden odevzdaný hlas získá 100 korun, pokud získá nejméně 1,5 % podílu hlasů. Koalice Přísahy a Motoristů sobě vedená Turkem obdržela celkem 304 623 hlasů, obdrží tedy 30 462 300 korun ze státní kasy.
Infobox: Kolik obdrží jednotlivé strany/koalice
ANO: 77 615 800 Kč
SPOLU: 66 125 000 Kč
Přísaha a Motoristé: 30 462 300 Kč
Stačilo!: 28 393 500 Kč
STAN + Starostové pro Liberecký kraj: 25 843 100 Kč
Piráti: 18 409 100 Kč
SPD + Trikolora: 17 017 200 Kč
PRO 2022: 6 395 900 Kč
SOCDEM: 5 526 000 Kč
Svobodní: 4 612 700 Kč
Zelení: 4 612 700 Kč
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , hnutí Přísaha , Filip Turek , Robert Šlachta , Eurovolby
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 1 hodinou
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 2 hodinami
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 4 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 5 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 7 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 8 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 8 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 9 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák