Kábul - Americký ministr zahraničí John Kerry a afghánský prezident Hamíd Karzáí v sobotu dosáhli předběžné bezpečnostní dohody, jejíž součástí je i další působení části ozbrojených sil USA na afghánském území. Definitivní schválení dokumentu nyní závisí na souhlasu afghánských kmenových vůdců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podle agentury AFP ale stále ještě není zcela dořešena otázka imunity amerických vojáků.
Dohoda, kterou Kerry a Karzáí podle Reuters oznámili v Kábulu po intenzivním dvoudenním jednání, zahrnuje i podmínky setrvání části jednotek armády USA v Afghánistánu po roce 2014, do jehož závěru se má většina amerických sil ze země stáhnout.
Ujednání kromě jiného stanovuje počet vojáků, kteří budou v Afghánistánu dál působit. Obsahuje prý také hlavní požadavek Washingtonu - vynětí příslušníků americké armády z afghánské jurisdikce, což jim zaručuje před místní justicí imunitu.
Nicméně Karzáí v sobotu pozdě večer při tiskové konferenci upozornil, že s Kerrym vše definitivně nedomluvili. "Dosáhli jsme série dohod," sdělil novinářům, ale vzápětí dodal, že problém imunity amerických vojáků dořešen není. "V této otázce jsme se neshodli," konstatoval. Konečné slovo podle něj řekne Velká rada (Lója džirga) - tradiční afghánské lidové shromáždění.
Kerry k tomu poznamenal, že pokud strany nedospějí v dohodě o tomto bodu, nebude ani dohoda o setrvání části amerických sil po ukončení operace NATO v příštím roce. Upozornil přitom, že nejde o beztrestnost amerických vojáků, ale o to, aby se v případě potřeby zodpovídali americké justici.
USA nebo Taliban: Co je lepší?
To, co v prvních letech vypadalo jako osvobození, se později změnilo v okupační správu, proti níž se časem postavili i ti, kteří původně americkou invazi podporovali. Situaci zapříčinily stále stoupající počet civilních obětí a mnohdy i kontroverzní útoky bezpilotních letadel.
Situace v zemi není rozhodně růžová a vláda pod vedením Karzaího čelí neustálému obviňování z korupce nebo klientelismu. V listopadu roku 2009 obsadil Afghánistán (podle měřítek organizace Transparency International) druhé místo v žebříčku nejvíce zkorumpovaných zemí na světě. Za sebou nechal pouze Somálsko.
Spojeneckým vojskům se za dvanáct let válčení nepodařilo zavést v Afghánistánu pořádek a zajistit civilistům bezpečí, což je další z důvodů, proč se od nich nyní obyčejní lidé odvracejí. K dobré pověsti nepřispěly ani různé incidenty, například úmyslné vraždění civilistů Robertem Balesem, jenž zastřelil v roce 2012 sedmnáct lidí, anebo pálení Koránu, či případ čtyř příslušníků námořní pěchoty US, kteří roku 2012 močili na mrtvoly zabitých mudžáhidů, píšou Armádní noviny.
Přestože procházejí afghánské ozbrojené složky výcvikem i vyzbrojováním, podle událostí posledních měsíců soudě, to není zrovna ku prospěchu věci. Mnozí branci jsou agenty vzbouřenců, tzv. "insiders", kteří takto snadno získají výcvik a materiál. Někteří dokonce útočí na své kolegy či spojenecké instruktory. Tyto teroristické akce začaly ve větší míře roku 2011 a během jediného roku si vyžádaly třicet pět obětí z řad koaličních vojáků mise ISAF.
Související
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
Afghanistán , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák