Australský premiér Morrison po aférách vyměnil ministry

Australský premiér Scott Morrison dnes provedl změny ve vládě v reakci na sérii obvinění ze sexuálního zneužívání, diskriminace žen a nevhodného chování v parlamentu. Z funkce ministra spravedlnosti odešel Christian Porter a post ministryně obrany opustila Linda Reynoldsová, informovala agentura Reuters.

Scott Morrison
doporučujeme

Porter byl obviněn, že před více než 30 lety jako teenager znásilnil šestnáctiletou dívku. Žena v prohlášení pro svého právního zástupce uvedla, že ji Porter "brutálně znásilnil" po debatní soutěži na Sydneyské univerzitě v roce 1988. Poté, co prohlášení loni předala, spáchala sebevraždu. Policie vyšetřování uzavřela kvůli "nedostatku důkazů". Porter veškerá obvinění popřel.

Reynoldsová byla kritizována, že neohlásila znásilnění jedné ze svých bývalých zaměstnankyň výše postaveným kolegou, k němuž prý došlo přímo v kanceláři ministryně obrany před dvěma roky.

Christian Porter bude nově zastávat funkci ministra průmyslu, v čele ministerstva spravedlnosti ho nahradí Michaelia Cashová. Reynoldsová se stane ministryní služeb, zatímco ministerstvo obrany převezme Peter Dutton.

Premiér Morrison uvedl, že v jeho kabinetu bude nyní sedm žen. "Vždy jsem si přál, aby v mé vládě měly ženy silný hlas, a tak tomu i bylo. Dnes ale oznamujeme, že jdeme ještě dál," řekl premiér novinářům v Canbeře.

Předseda vlády rovněž oznámil, že zřizuje novou vládní pracovní skupinu, která bude řešit otázky rovnoprávnosti, bezpečnosti, zdraví a duševní pohody žen. Předsedat jí bude Morrison spolu s ministryní pro záležitosti žen Marise Payneovou.

Zmíněná obvinění ze znásilnění nejsou jedinými sexuálními skandály, s nimiž se Morrisonova vláda potýká. Minulý týden televize Ten Network zveřejnila zprávu, podle níž několik vládních zaměstnanců vytvořilo na messengeru skupinu, kde sdíleli fotografie a videa zachycující sex provozovaný v budově parlamentu, někdy přímo na stolech poslankyň. Premiér Morrison vyjádřil nad těmito obviněními šok a znechucení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama