Čína nezná hranice? Asijská velmoc je podezřelá z kyberútoku na Vatikán

V září 2018 byla podepsána prozatímní dohoda mezi Čínou a Vatikánem o právu papeže jmenovat čínské biskupy a o větší kontrole čínské komunistické strany nad podzemní církví. Letošním rokem měla být dohoda znovu obnovena, jenže analytici společnosti Recorded Future obviňují Čínu, že se nabourala do vnitřní sítě Vatikánu.

Společnost Recorded Future shromažďuje a analyzuje obrovské množství dat, aby poskytla informace o počítačové hrozbě. „Náš výzkum odhalil podezřelou kampaň, která je sponzorována Čínou a zacílila na několik subjektů spojených s katolickou církví před obnovením prozatímní dohody mezi Čínou a Vatikánem v září 2020,“ uvedli analytici ve své zprávě.

Historicky měla Čínská lidová republika bouřlivý vztah s Vatikánem zejména v tom, kdo může v Číně jmenovat biskupy. V 50. letech minulého století Peking přerušil s Vatikánem diplomatické vztahy a mnoho katolíků se stáhlo do podzemní církve. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev založená komunistickou stranou se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.

Podle analytiků Čína nepodnikla žádný složitý kyberútok. Jednalo se o spear phishing, běžnou taktiku rozesílání e-mailů, které však byly přizpůsobeny dané situaci. Jeden z emailů se tváří jako oficiální vatikánský dopis adresovaný současnému vedoucímu studijní mise v Hongkongu v Číně.

„V současné době není jisté, jestli se jedná o legitimní dokument, ale vzhledem k tomu že byl dopis adresovaný přímo jednotlivci, je pravděpodobné, že byl terčem spear phishingu. Tento dokument byl vystaven až po známkách vniknutí do vatikánské sítě, je tedy možné, že návnada byla odeslána prostřednictvím kompromitovaného vatikánského účtu,“ míní analytici.

Společnost odhalila skupinu RedDelta, hackery podporované čínskou vládou. První útok se podle CNN odehrál již v květnu letošního roku. Vatikán se ke zprávě společnosti nevyjádřil a čínské ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění z kyberútoku, které označilo za „neopodstatněné spekulace“.

Odhalení analytické firmy přichází v době, kdy je Čína obviňována z porušování lidských práv vůči náboženským menšinám, které představují muslimští Ujgurové, buddhisté i křesťané. „Státní podpora potlačování náboženství se stále prohlubuje,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté, co byla zveřejněna zpráva o stavu náboženské svobody po celém světě. 

Související

Více souvisejících

Čína kyberterorismus Kybernetická bezpečnost Vatikán Církev

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 34 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Německo zatklo muže za špionáž v europarlamentu pro Čínu. Peking reaguje

Německá policie zatkla v Drážďanech muže podezřelého ze špionáže pro Čínu. Jde o asistenta Maximiliana Kraha, lídra kandidátky krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) ve volbách do Evropského parlamentu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy