Čína nezná hranice? Asijská velmoc je podezřelá z kyberútoku na Vatikán

V září 2018 byla podepsána prozatímní dohoda mezi Čínou a Vatikánem o právu papeže jmenovat čínské biskupy a o větší kontrole čínské komunistické strany nad podzemní církví. Letošním rokem měla být dohoda znovu obnovena, jenže analytici společnosti Recorded Future obviňují Čínu, že se nabourala do vnitřní sítě Vatikánu.

Vatikán

Společnost Recorded Future shromažďuje a analyzuje obrovské množství dat, aby poskytla informace o počítačové hrozbě. „Náš výzkum odhalil podezřelou kampaň, která je sponzorována Čínou a zacílila na několik subjektů spojených s katolickou církví před obnovením prozatímní dohody mezi Čínou a Vatikánem v září 2020,“ uvedli analytici ve své zprávě.

Historicky měla Čínská lidová republika bouřlivý vztah s Vatikánem zejména v tom, kdo může v Číně jmenovat biskupy. V 50. letech minulého století Peking přerušil s Vatikánem diplomatické vztahy a mnoho katolíků se stáhlo do podzemní církve. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev založená komunistickou stranou se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.

Podle analytiků Čína nepodnikla žádný složitý kyberútok. Jednalo se o spear phishing, běžnou taktiku rozesílání e-mailů, které však byly přizpůsobeny dané situaci. Jeden z emailů se tváří jako oficiální vatikánský dopis adresovaný současnému vedoucímu studijní mise v Hongkongu v Číně.

„V současné době není jisté, jestli se jedná o legitimní dokument, ale vzhledem k tomu že byl dopis adresovaný přímo jednotlivci, je pravděpodobné, že byl terčem spear phishingu. Tento dokument byl vystaven až po známkách vniknutí do vatikánské sítě, je tedy možné, že návnada byla odeslána prostřednictvím kompromitovaného vatikánského účtu,“ míní analytici.

Společnost odhalila skupinu RedDelta, hackery podporované čínskou vládou. První útok se podle CNN odehrál již v květnu letošního roku. Vatikán se ke zprávě společnosti nevyjádřil a čínské ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění z kyberútoku, které označilo za „neopodstatněné spekulace“.

Odhalení analytické firmy přichází v době, kdy je Čína obviňována z porušování lidských práv vůči náboženským menšinám, které představují muslimští Ujgurové, buddhisté i křesťané. „Státní podpora potlačování náboženství se stále prohlubuje,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté, co byla zveřejněna zpráva o stavu náboženské svobody po celém světě. 

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Sydney uvolňuje některá koronavirová opatření, má velké procento očkovaných

18.10.2021 10:16 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné…

17.10.2021 00:01 Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc přislíbil světovým lídrům na Valném shromáždění OSN, že…

Inferno na Tchaj-wanu: Hořel třináctipatrový věžák, nejméně 46 mrtvých

14.10.2021 10:47 Aktualizováno Při požáru třináctipatrové budovy ve městě Kao-siung na jihu Tchaj-wanu zemřelo nejméně 46 lidí a…

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

13.10.2021 00:01 Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson…

Hongkong se chystá na úder tajfunu. Zavírá školy, ruší hromadnou dopravu

12.10.2021 21:41 Hongkong se připravuje na dopady tajfunu, který postupuje jižně od jeho břehů a doprovázejí ho…

USA destabilizují situaci na Korejském poloostrově, oznámil Kim Čong-un

12.10.2021 05:51 Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní…

MONITOR: Blíží se válka o Tchaj-wan? Prestižní týdeník varuje před plány…

12.10.2021 00:01 Výhružné prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že sjednocení s Tchaj-wanem je "historický…

Související:

Právě se děje

reklama