Čína nezná hranice? Asijská velmoc je podezřelá z kyberútoku na Vatikán

V září 2018 byla podepsána prozatímní dohoda mezi Čínou a Vatikánem o právu papeže jmenovat čínské biskupy a o větší kontrole čínské komunistické strany nad podzemní církví. Letošním rokem měla být dohoda znovu obnovena, jenže analytici společnosti Recorded Future obviňují Čínu, že se nabourala do vnitřní sítě Vatikánu.

Vatikán
doporučujeme

Společnost Recorded Future shromažďuje a analyzuje obrovské množství dat, aby poskytla informace o počítačové hrozbě. „Náš výzkum odhalil podezřelou kampaň, která je sponzorována Čínou a zacílila na několik subjektů spojených s katolickou církví před obnovením prozatímní dohody mezi Čínou a Vatikánem v září 2020,“ uvedli analytici ve své zprávě.

Historicky měla Čínská lidová republika bouřlivý vztah s Vatikánem zejména v tom, kdo může v Číně jmenovat biskupy. V 50. letech minulého století Peking přerušil s Vatikánem diplomatické vztahy a mnoho katolíků se stáhlo do podzemní církve. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev založená komunistickou stranou se odmítá Vatikánu podřídit. Každá ze stran jmenuje vlastní biskupy.

Podle analytiků Čína nepodnikla žádný složitý kyberútok. Jednalo se o spear phishing, běžnou taktiku rozesílání e-mailů, které však byly přizpůsobeny dané situaci. Jeden z emailů se tváří jako oficiální vatikánský dopis adresovaný současnému vedoucímu studijní mise v Hongkongu v Číně.

„V současné době není jisté, jestli se jedná o legitimní dokument, ale vzhledem k tomu že byl dopis adresovaný přímo jednotlivci, je pravděpodobné, že byl terčem spear phishingu. Tento dokument byl vystaven až po známkách vniknutí do vatikánské sítě, je tedy možné, že návnada byla odeslána prostřednictvím kompromitovaného vatikánského účtu,“ míní analytici.

Společnost odhalila skupinu RedDelta, hackery podporované čínskou vládou. První útok se podle CNN odehrál již v květnu letošního roku. Vatikán se ke zprávě společnosti nevyjádřil a čínské ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění z kyberútoku, které označilo za „neopodstatněné spekulace“.

Odhalení analytické firmy přichází v době, kdy je Čína obviňována z porušování lidských práv vůči náboženským menšinám, které představují muslimští Ujgurové, buddhisté i křesťané. „Státní podpora potlačování náboženství se stále prohlubuje,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo poté, co byla zveřejněna zpráva o stavu náboženské svobody po celém světě. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman kondoloval starostovi Hirošimy při výročí svržení atomové bomby

06.08.2020 11:58 Prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis starostovi Hirošimy Kazumimu Macuimu u příležitosti…

Čína odsoudila kanadského občana k trestu smrti, údajně vyráběl drogy

06.08.2020 10:45 K trestu smrti za výrobu drog byl v Číně odsouzen kanadský občan Sü Wej-chung. Informovala o tom…

Ministr USA míří na Tchaj-wan. Čeká ho test na koronavirus, bude muset…

06.08.2020 09:37 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar a členové jeho delegace budou muset být před svou…

75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu. Parkem míru se rozezněl zvon

06.08.2020 08:10 Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama