Čína pozastavila extradiční dohody Hongkongu se západními státy, reaguje i Nový Zéland

Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo pozastavení platnosti extradičních dohod mezi Hongkongem a Británií, Kanadou a Austrálií. Agentura AFP tento krok označila za symbolický, jelikož všechny tři země jednostranně platnost smluv pozastavily již dříve, a to v reakci na kontroverzní čínský bezpečnostní zákon o Hongkongu. Extradiční dohodu s velkoměstem pod čínskou správou dnes dočasně zrušil také Nový Zéland.

Hongkong
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle Straits Times obvinil Británii, Kanadu a Austrálii oz "hrubého zásahu do vnitřních záležitostí Číny". Peking již dříve v reakci na pozastavení platnosti dohody Hongkongu s Londýnem sliboval tvrdý protiútok.

"Nový Zéland už nadále nevěří, že hongkongský systém spravedlnosti je nezávislý na Číně," prohlásil novozélandský ministr zahraničí Winston Peters. "Pokud Čína do budoucna ukáže, že se drží principu 'jedna země, dva systémy', mohli bychom rozhodnutí změnit," dodal šéf diplomacie.

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Spojené státy v reakci na legislativu přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status a rovněž uvažují o pozastavení extradiční smlouvy. Británie také rozšířila na Hongkong zbrojní embargo, které od roku 1989 uplatňuje vůči Číně. K vypovězení extradiční smlouvy minulý týden vyzval vládu také český Senát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indonésii pátrají po vrazích čtyř křesťanů, jedné z obětí usekli hlavu

28.11.2020 17:40 Indonéská policie stíhá na ostrově Sulawesi vrahy čtyř křesťanů. Jednomu z nich pachatelé usekli…

V indickém Kašmíru začaly osmikolové místní volby, separatisté vyzvali k…

28.11.2020 15:26 V indické části Kašmíru dnes začaly několikakolové volby místních správ. Jde o první hlasování od…

Teherán žádá RB OSN, aby odsoudila vraždu íránského jaderného fyzika

28.11.2020 12:03 Aktualizováno Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika…

Hackeři z KLDR se snažili napadnout vývojáře vakcíny, Jižní Korea útok…

27.11.2020 14:34 Aktualizováno Jihokorejská tajná služba zmařila pokusy Severní Koreje o hackerský útok na firmy v Jižní Koreji,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama