Čína pozastavila extradiční dohody Hongkongu se západními státy, reaguje i Nový Zéland

Čínské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo pozastavení platnosti extradičních dohod mezi Hongkongem a Británií, Kanadou a Austrálií. Agentura AFP tento krok označila za symbolický, jelikož všechny tři země jednostranně platnost smluv pozastavily již dříve, a to v reakci na kontroverzní čínský bezpečnostní zákon o Hongkongu. Extradiční dohodu s velkoměstem pod čínskou správou dnes dočasně zrušil také Nový Zéland.

Hongkong
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí podle Straits Times obvinil Británii, Kanadu a Austrálii oz "hrubého zásahu do vnitřních záležitostí Číny". Peking již dříve v reakci na pozastavení platnosti dohody Hongkongu s Londýnem sliboval tvrdý protiútok.

"Nový Zéland už nadále nevěří, že hongkongský systém spravedlnosti je nezávislý na Číně," prohlásil novozélandský ministr zahraničí Winston Peters. "Pokud Čína do budoucna ukáže, že se drží principu 'jedna země, dva systémy', mohli bychom rozhodnutí změnit," dodal šéf diplomacie.

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Spojené státy v reakci na legislativu přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status a rovněž uvažují o pozastavení extradiční smlouvy. Británie také rozšířila na Hongkong zbrojní embargo, které od roku 1989 uplatňuje vůči Číně. K vypovězení extradiční smlouvy minulý týden vyzval vládu také český Senát.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé…

12.08.2020 16:53 Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým…

Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

12.08.2020 16:05 Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama