Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který dnes zahájil třídenní návštěvu Tchaj-wanu. Uvádějí to agentury. Podle Pekingu cesta posiluje separatistické tendence ostrova. Krach je druhým představitelem americké administrativy, který letos Tchaj-wan navštívil.

Tchaj-Wan
doporučujeme

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí vyzval Spojené státy, aby "zastavily veškeré oficiální kontakty s Tchaj-wanem." Peking tím reagoval také na středeční schůzku americké velvyslankyně při OSN Kelly Craftové s vedoucím Hospodářského a kulturního zastoupení Tchaj-wanu Jamesem Lee v New Yorku.

Oficiálním důvodem návštěvy náměstka amerického ministra obchodu je účast na slavnosti na počest někdejšího tchajwanského prezidenta Li Teng-chueje, který zemřel v červenci ve věku 97 let. Bývalý prezident byl přezdíván "Pan demokracie" kvůli tomu, že zavrhl autokratický styl vládnutí ve prospěch pluralismu a demokracie. "Spojené státy chtějí uctít odkaz Li Teng-chueje pokračováním silných vazeb s Tchaj-wanem," uvedlo k cestě americké ministerstvo zahraničí.

Před sobotním ceremoniálem se náměstek Krach zúčastní také ekonomických rozhovorů s tchaj-wanskými představiteli a firmami. Spojené státy se v posledních letech snaží narovnat schodek zahraničního obchodu s Tchaj-wanem a usilují o zrušení některých celních omezení, jež se týkají amerických zemědělských komodit.

Dnešní návštěva je letos už druhou cestou představitele americké administrativy. V srpnu ostrov navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Spojené státy udržují od roku 1979 oficiální vztahy jen s Pekingem, Washington je však zákonem zavázán pomáhat Tchaj-wanu s obranou a je jeho hlavním dodavatelem zbraní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama