Co se stane, pokud zemře Kim? Analytik varuje před velkým konfliktem

NÁZOR - Pozorovatelé dění v Severní Koreji bedlivě sledují zprávy o tom, že Kim Čong-un možná zemřel, nebo je ve "ohrožení života" po nepovedeném lékařském zákroku, poukazuje Malcolm Davis v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik působící v Australském ústavu pro bezpečnostní politiku dodává, že v té souvislosti sílí spekulace o případném nástupnickém uspořádání.

KLDR není ve vakuu

Největší pozornost se upíná na diktátorovu sestru Kim Jo-čong, která by byla logickým nástupcem, pokud možno v hladkém předání moci, konstatuje odborník. Podotýká, že takový výsledek ale není jistý.

Záleží na tom, jak by četné frakce v okolí Kim Jo-čong zareagovaly na její mocenský vzestup a zda by síly čekající na příležitost k přerušení nástupnické linie Kimů neviděly případnou smrt současného vůdce jako svůj čas k akci, nastiňuje Davis. Odkazuje na názor politologa Van Jacksona, že v nejhorším případě by mohlo dojít v KLDR k nebezpečnému mocenskému boji, který by zemi destabilizoval a dovedl ji k vojenskému střetu se Spojenými státy a Čínou.

Jak Jackson upozorňuje, neklid - ne-li občanská válka - v Severní Koreji vznáší otázku bezpečnosti severokorejských jaderných zbraní, připomíná analytik.Vysvětluje, že pokud by se v zemi zhroutil řád, americké síly v Jižní Koreji a jihokorejská armáda by mohly být přinuceny intervenovat a tamní atomový arzenál zajistit, ale postup Američanů k řece Amnokkang by naopak mohl snadno vyvolat protireakci Pekingu.

"Alternativou je, že Čína by mohla postoupit na jih od Amnokkangu, aby stabilizovala vnitřní neklid a zabránila přílivu severokorejských uprchlíků - potenciálně s covid-19 - směřujících do Číny," pokračuje odborník. Pokládá také otázku, jak by reagoval Washington a Soul, pokud by čínská vojska postupovala směrem k 38. rovnoběžce.    

Klíčovým bodem zůstává, že situace na Korejském poloostrově se neodehrává ve strategickém vakuu a tamní potenciální vývoj, i americkou reakce na něj, bude Peking bedlivě sledovat a posuzovat v širším kontextu sílícího americko-čínského strategického soupeření, uvádí Davis. Konstatuje, že Čína zřejmě chce využít oslabení Spojených států koronavirem a jakýkoliv neklid v KLDR by dramaticky zvýšil riziko širšího konfliktu.

Jako Sarajevo

Čínské námořnictvo již testuje v jiných oblastech odhodlání amerického námořnictva a v Jihočínském moři například potopilo vietnamskou rybářskou loď a zaměřilo radar pro navádění palby na filipínské vojenské plavidlo, připomíná analytik. Podotýká, že americké, australské a čínské loďstvo operují v blízkosti a poblíž sporných oblastí, tudíž potenciál ke střetu existuje a může vést rychle k širšímu konfliktu.

Davis zmiňuje tvrzení novináře Petera Jenningse, že rostoucí asertivita Číny je patrná ve světle poklesu americké vojenské připravenosti v důsledku koronavirové pandemie, Peking stupňuje tlak na Tchaj-wan, přičemž roste možnost vojenské blokády ostrova z čínské strany, jelikož Peking cítí, že Washington je zaneprázdněn domácími problémy a možná by nedokázal reagovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Prudká destabilizace situace na Korejském poloostrově by se k těmto rizikům přidala," píše odborník. Domnívá se, že tváří v tvář nestabilitě v KLDR a při hrozbě námořního konfliktu v Jihočínském moři může Peking kalkulovat s tím, že nastal čas jednat rázně, v čemž ho může povzbudit i stále větší efektivita čínských vojenských prostředků, která nedávno přiměla Spojené státy poprvé za 16 let stáhnout své bombardéry z ostrova Guam.   

Naznačený scénář je bezpochyby nejhorším možným a rozhodně není nevyhnutelný, přiznává Davis. Dodává ovšem, že absence jasného nástupnického procesu pro náhlé úmrtí Kim Čong-una posiluje riziko, že v takovém případě se důsledky nemusejí týkat jen jeho izolovaného "království".

Podobně jako atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda v Sarajevu v roce 1914 může i smrt severokorejského vůdce zažehnout ničivý požár, který zachvátí celý svět, varuje závěrem analytik.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy