Dostat letadla na oblohu není jen tak. Leteckým společnostem dochází čas

Poslední dva roky byly pro světové letecké společnosti kvůli pandemii nemoci covid-19 klidné - nyní však závodí s časem, aby svá letadla dostaly zpět na oblohu. Ale to vůbec není jednoduchý úkol, napsal zpravodajský server News.com.au.

Letadla, ilustrační foto

Pandemie zastavila v březnu 2020 mezinárodní leteckou dopravu. Nyní se však cestování opět staví na nohy a lidé touží létat. Letecké společnosti se proto pustily do ohromného úkolu dostat tisíce odložených letadel z takzvaného stavu "hlubokého spánku" - a inženýři, mechanici, piloti, úklidové čety a všichni ostatní, kdo jsou zodpovědní za to, aby se letadla mohla opět vrátit na oblohu, pracují přesčas.

Do míst, jako je Mohavská poušť v Kalifornii nebo asijsko-pacifické úložiště letadel v australském Alice Springs, se vracejí početné týmy techniků a inspektorů, aby tato zakonzervovaná letadla znovu uvedli do provozu a vydali jim certifikáty potřebné k návratu na nebe.

Tento proces s sebou ovšem nese řadu překážek. Technické týmy se potýkají s hady, kterým se zalíbilo uvnitř přístupných částí letadel, s jedovatými štíry, s ptáky hnízdícími v krytech motorů a hmyzem, který zalézá do odkrytých otvorů.

Problém představuje zejména hmyz hnízdící v pitotových trubicích, které slouží letadlům k měření rychlosti a výšky letu. S tímto zádrhelem se setkala Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA), když zaznamenala nárůst nesprávných údajů o rychlosti a výšce u letadel, která prováděla první let po delší době uskladnění.

U letadel, která dlouhou dobu nečinně stála, je také potřeba vyměnit pneumatiky a promazat všechny potřebné části. Podle údajů analytické společnosti Cirium bylo do dubna 2020 kvůli pandemii vyřazeno z provozu více než 16.000 letadel - tedy více než 60 procent dopravních letadel na světě. Ještě na konci roku 2020 bylo stále mimo provoz více než 30 procent celosvětové letky osobních letadel.

Cestování se však opět rozjíždí - a to rychlostí, která pravděpodobně překoná úroveň před pandemií. Federální úřad pro letectví (FAA) v USA, Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy a EASA, stejně jako další letecké úřady, mají rozsáhlé kontrolní seznamy, kterými se letecké společnosti musí řídit.

Podle inženýra American Airlines trvá 300 až 1000 hodin práce, než může letecká společnost získat pro hibernované letadlo povolení od regulačních orgánů, aby mohlo opět létat. I po dokončení tohoto procesu vyžadují regulační orgány, aby letadlo absolvovalo kontrolní let, který potvrdí, že je bezpečně připravené pro přepravu cestujících.

Už letos v červnu australská letecká společnost Qantas odhalila, že její inženýři, kteří se starají o letouny Airbus A380 nazývané "superjumbo" hibernující v Mohavské poušti, dostali speciální úkol - vyzbrojení násadami od košťat musí pravidelně letadla obejít a bušením do kol zajistit, že se v nich nebudou schovávat chřestýši.

"Letadla jsou vysoce technologicky vyspělá zařízení a není možné s nimi jen tak odletět do skladu, zaparkovat je a nechat stát. Vyžadují pravidelnou údržbu," řekl manažer společnosti Qantas pro inženýrství v Los Angeles Tim Heywood.

Kromě hadů se v letní sezoně v poušti vyskytují také jedovatí štíři. "První věc, kterou uděláme, než se pustíme do jakékoli pozemní kontroly, je, že chodíme kolem letadla, dupeme nohama a bušíme násadou do kol, abychom probudili a vyplašili hady. Jde nám o to, aby se nestalo nic ani našim technikům, ani hadům," dodal Heywood.

Inženýři australské letecké společnosti už v Mohavské poušti několikrát vyplašili chřestýše a také štíry, ale improvizovaný nástroj na bušení do kol zatím pokaždé odvedl svou práci a nikdo nebyl zraněn. "Je to unikátní součást údržby letadel a také další důkaz toho, jak mimořádný byl uplynulý rok," řekl Heywood.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Pražští hygienici letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

08.12.2021 11:30 Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Brazílie otočila boj s covidem. Z noční můry se dostala díky očkování

08.12.2021 09:55 Poté, co zaznamenala jeden z nejhorších vývojů epidemie covidu-19 na světě, se Brazílii podařilo…

KLDR chce dětem rozdávat sladkosti, ale zaplatit za ně musí lidé

08.12.2021 08:19 Severní Korea spěchá s výrobou dostatečného množství sladkostí, které chce rozdávat dětem při…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Aktualizováno Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Thajsko a Nepál hlásí první případy omikronu

06.12.2021 15:05 Thajsko a Nepál se dnes nově zařadily mezi státy, které na svém území zaznamenaly koronavirovou…

Čína eviduje 61 nových případů koronaviru za poslední den

06.12.2021 08:59 V Číně bylo během neděle potvrzeno 61 nových případů covidu-19, o dva více než předchozí den.…

Indie oznámila rekordní nárůst obětí po nákaze koronavirem

05.12.2021 09:17 Indie dnes oznámila nejvyšší denní nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem od července poté,…

Japonce čeká sezona novoročních firemních večírků. Část lidí se jich děsí

05.12.2021 08:32 V Japonsku se blíží sezona večírků zvaných bónenkai, jimiž se lidé loučí s uplynulým rokem. Ne…

Výbuch sopky v Indonésii má už 13 obětí, skoro 100 lidí zraněno

05.12.2021 08:23 Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo…

Indonéská sopka Semeru vybuchla, zemřel nejméně jeden člověk, dalších 41…

04.12.2021 16:10 Aktualizováno Při výbuchu sopky Semeru na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva dnes zemřel nejméně…

Jižní Korea hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem

02.12.2021 08:22 V Jižní Koreji za středu přibylo 5266 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku…

Korea hlásí rekordní počet nově nakažených a pacientů v těžkém stavu

01.12.2021 14:38 Aktualizováno Jižní Korea poprvé od začátku pandemie zaznamenala více než 5000 nových případů nákazy koronavirem…

Související:

Právě se děje

reklama