Dostat letadla na oblohu není jen tak. Leteckým společnostem dochází čas

Poslední dva roky byly pro světové letecké společnosti kvůli pandemii nemoci covid-19 klidné - nyní však závodí s časem, aby svá letadla dostaly zpět na oblohu. Ale to vůbec není jednoduchý úkol, napsal zpravodajský server News.com.au.

Pandemie zastavila v březnu 2020 mezinárodní leteckou dopravu. Nyní se však cestování opět staví na nohy a lidé touží létat. Letecké společnosti se proto pustily do ohromného úkolu dostat tisíce odložených letadel z takzvaného stavu "hlubokého spánku" - a inženýři, mechanici, piloti, úklidové čety a všichni ostatní, kdo jsou zodpovědní za to, aby se letadla mohla opět vrátit na oblohu, pracují přesčas.

Do míst, jako je Mohavská poušť v Kalifornii nebo asijsko-pacifické úložiště letadel v australském Alice Springs, se vracejí početné týmy techniků a inspektorů, aby tato zakonzervovaná letadla znovu uvedli do provozu a vydali jim certifikáty potřebné k návratu na nebe.

Tento proces s sebou ovšem nese řadu překážek. Technické týmy se potýkají s hady, kterým se zalíbilo uvnitř přístupných částí letadel, s jedovatými štíry, s ptáky hnízdícími v krytech motorů a hmyzem, který zalézá do odkrytých otvorů.

Problém představuje zejména hmyz hnízdící v pitotových trubicích, které slouží letadlům k měření rychlosti a výšky letu. S tímto zádrhelem se setkala Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA), když zaznamenala nárůst nesprávných údajů o rychlosti a výšce u letadel, která prováděla první let po delší době uskladnění.

U letadel, která dlouhou dobu nečinně stála, je také potřeba vyměnit pneumatiky a promazat všechny potřebné části. Podle údajů analytické společnosti Cirium bylo do dubna 2020 kvůli pandemii vyřazeno z provozu více než 16.000 letadel - tedy více než 60 procent dopravních letadel na světě. Ještě na konci roku 2020 bylo stále mimo provoz více než 30 procent celosvětové letky osobních letadel.

Cestování se však opět rozjíždí - a to rychlostí, která pravděpodobně překoná úroveň před pandemií. Federální úřad pro letectví (FAA) v USA, Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy a EASA, stejně jako další letecké úřady, mají rozsáhlé kontrolní seznamy, kterými se letecké společnosti musí řídit.

Podle inženýra American Airlines trvá 300 až 1000 hodin práce, než může letecká společnost získat pro hibernované letadlo povolení od regulačních orgánů, aby mohlo opět létat. I po dokončení tohoto procesu vyžadují regulační orgány, aby letadlo absolvovalo kontrolní let, který potvrdí, že je bezpečně připravené pro přepravu cestujících.

Už letos v červnu australská letecká společnost Qantas odhalila, že její inženýři, kteří se starají o letouny Airbus A380 nazývané "superjumbo" hibernující v Mohavské poušti, dostali speciální úkol - vyzbrojení násadami od košťat musí pravidelně letadla obejít a bušením do kol zajistit, že se v nich nebudou schovávat chřestýši.

"Letadla jsou vysoce technologicky vyspělá zařízení a není možné s nimi jen tak odletět do skladu, zaparkovat je a nechat stát. Vyžadují pravidelnou údržbu," řekl manažer společnosti Qantas pro inženýrství v Los Angeles Tim Heywood.

Kromě hadů se v letní sezoně v poušti vyskytují také jedovatí štíři. "První věc, kterou uděláme, než se pustíme do jakékoli pozemní kontroly, je, že chodíme kolem letadla, dupeme nohama a bušíme násadou do kol, abychom probudili a vyplašili hady. Jde nám o to, aby se nestalo nic ani našim technikům, ani hadům," dodal Heywood.

Inženýři australské letecké společnosti už v Mohavské poušti několikrát vyplašili chřestýše a také štíry, ale improvizovaný nástroj na bušení do kol zatím pokaždé odvedl svou práci a nikdo nebyl zraněn. "Je to unikátní součást údržby letadel a také další důkaz toho, jak mimořádný byl uplynulý rok," řekl Heywood.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy