Epidemie Covid-19 v Číně na ústupu, situace se naopak zhoršuje v Malajsii a Thajsku

Úřady pevninské Číny za neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Podle čínských zdravotnických úřadů si většina nově infikovaných přivezla nemoc z ciziny. Jižní Korea dnes oznámila 74 nových případů, zatímco v neděli informovala o dalších 76 lidech s pozitivním testem na koronavirus, úřady v Malajsii ohlásily 125 nových případů nákazy.

Počet nově nakažených v Číně se oproti sobotě o čtyři snížil, počet zemřelých je naopak o čtyři vyšší. V pevninské Číně, tedy bez autonomního Hongkongu a Macaa, se od začátku nynější pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nakazilo 80.860 lidí, z nichž 3213 zemřelo, informuje Reuters.

Z 16 nových nedělních případů bylo 12 takzvaných "importovaných", byly tedy zaznamenány u osob, které se vrátily z ciziny. Dnes pak Čína informovala o dalších šesti nových "importovaných" případech. Podle státních médií jde o lidi, kteří přicestovali ze Španělska a z Británie. Čínské ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že právě tyto importované případy jsou nyní největším rizikem. Například vedení Pekingu v souvislosti s tím už o víkendu oznámilo, že všichni, kdo do města přijedou z ciziny, budou na dva týdny umístěni do karanténního centra na pozorování.

Cestující jsou hned po příletu převezeni do areálu výstaviště, které se nachází poblíž letiště, kde jim je provedena zdravotní prohlídka. Následně míří do karanténního centra. Jak popsala agentura AFP, centrum stráží policisté a před jeho vchodem dnes čekalo několik sanitek. Cizinci, kteří do Číny dorazili, mohli původně zůstávat v karanténě ve svých domovech, nyní je to ale možné jen za "zvláštních okolností". Všichni tak musí být povinně v oficiálních karanténních centrech a za pobyt v nich si platí. Úřady bližší podrobnosti nezveřejnily, ale nejméně tři hotely agentuře AFP potvrdily, že budou sloužit pro ubytování cestujících v karanténě.

Nákaza, která nyní nejvíce sužuje Evropu, se začátkem letošního roku začala šířit ze středočínské provincie Chu-pej. V neděli tam testy potvrdily koronavirus u čtyř nových pacientů, stejně jako o den dříve. Všichni lidé, kteří za neděli nemoci v pevninské Číně podlehli, pocházeli právě z této provincie.

Latest update on #COVID19 around the world:??Italy: 24,747 confirmed, 1,809 deaths??Iran: 13,938 confirmed, 724 deaths??S.Korea: 8,236 confirmed, 75 deaths??Spain: 7,844 confirmed, 288 deaths??France: 5,437 confirmed, 127 deaths??Germany: 5,813 confirmed, 12 deaths pic.twitter.com/IuXggFTiM1

— Global Times (@globaltimesnews) March 16, 2020

Tchaj-wan informoval o osmi nových případech nákazy, všechno jsou to lidé, kteří se nedávno vrátili z ciziny. Někteří přijeli z Rakouska a Německa. Celkový počet infikovaných na ostrově je 67.

Celkový počet nakažených v Jižní Koreji se dnešním dnem vyšplhal na 8236, z nich 75 zemřelo a 1137 se uzdravilo. Stejně jako v Číně dnes v Jižní Koreji pokračoval sestupný trend v počtu nově nakažených, bylo jich jen 74. V neděli bylo přitom nově nakažených 76 a v době vrcholící epidemie 29. února zaznamenaly jihokorejské úřady dokonce 909 nových případů. Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes v souvislosti s klesajícím počtem nakažených vyjádřil "narůstající přesvědčení", že země nákazu koronavirem překoná.

Malajsie informovala o 125 nových případech nákazy, většina z nich souvisí s náboženským shromážděním, kterého se zúčastnilo na 16.000 lidí. Celkový počet infikovaných v zemi se tak vyšplhal na 553.

Nových 33 případů nakažení koronavirem zaznamenaly dnes úřady také v Thajsku. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jde zatím o největší denní nárůst. Jak uvedl mluvčí ministerstva na tiskové konferenci, 16 nakažených přišlo do kontaktu s předchozími potvrzenými případy, 17 infikovaných pak dorazilo do Thajska z ciziny nebo jde o Thajce, kteří spolupracují s cizinci.

Thajsko v souvislosti s šířením koronaviru plánuje uzavřít školy, bary, divadla a další zábavní podniky. Rovněž má v plánu omezit cestování obyvatel a odložit prázdniny spojené se svátkem Songkran, tedy thajským Novým rokem, které se měly uskutečnit v polovině dubna.

Singapur dnes potvrdil 17 nových případů nákazy, 11 z nich je takzvaně "importovaných". Jde zatím o největší denní nárůst, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Celkem městský stát hlásí již 243 nakažených.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.
Ilustrační foto Analýza

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

Více souvisejících

Čína Jižní Korea Thajsko Tchaj-Wan Malajsie Mun Če-in Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 3 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 5 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 6 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 6 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 8 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 9 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy