Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna do Libanonu. Oznámila to dnes tokijská prokuratura. V Turecku zároveň začal soud se sedmi lidmi, kteří se na Ghosnově útěku podle obvinění rovněž podíleli, informovala agentura DPA.

Carlos Ghosn
doporučujeme

Americká policie zadržela 59letého Michaela Taylora a jeho 27letého syna Petera na žádost Japonska v americkém státě Massachusetts na konci května. V Japonsku byli obviněni, že Ghosnovi umožnili ze země uprchnout.

Žádost o vydání stíhaných však nutně neznamená, že oba muže Spojené státy vydají, poznamenává agentura AP. Pokud však podezřelé japonský soud shledá vinnými, čeká je až tříleté vězení a pokuta 300.000 jenů (přes 66.000 Kč).

Bývalý šéf Nissanu uprchl do Libanonu na konci loňského roku. V Japonsku byl obviněn z finančních deliktů a následně propuštěn na kauci. Ghosn obvinění odmítá a tvrdí, že jeho zatčení bylo výsledkem komplotu některých jeho bývalých kolegů. Japonsko na něj později vydalo zatykač za nelegální opuštění země.

Do Libanonu, kde vyrůstal, se Ghosn v prosinci dostal přes Turecko, kde dnes před soudem rovněž v souvislosti s jeho útěkem stanulo sedm lidí. Čtyři piloti jsou obviněni "z pašování migranta" a prokuratura pro ně požaduje až osmiletý trest vězení. Dva členové posádky čelí až ročnímu vězení za to, že nenahlásili trestný čin. Všichni obvinění odmítají a tvrdí, že netušili, že se Ghosn na palubě letadla nacházel.

Turecké aerolinky MNG Jet sdělily, že k nelegální přepravě Ghosn využil dvě z jejich soukromých letadel - jedno mezi Ósakou a Istanbulem a druhé z Istanbulu do Bejrútu. Podle společnosti se jeden z jejích zaměstnanců přiznal, že zfalšoval letové záznamy, aby se v nich neobjevilo Ghsonovo jméno.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví USA ocenil Tchaj-wan, jednal s prezidentkou. Čína k…

10.08.2020 11:14 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar se dnes na Tchaj-wanu setkal s tamní prezidentkou Cchaj…

Čínu straší případy dýmějového moru. Vesnice je po úmrtí nakaženého v…

10.08.2020 10:05 Z Číny se do světa rozšířil nový koronavirus, zemi ovšem trápí i jiné závažné choroby. V oblasti…

Austrálie hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19, cestování má být omezeno…

10.08.2020 08:37 Austrálie za poslední den zaznamenala 19 zemřelých v souvislosti s komplikacemi spojenými s covidem…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 07:32 V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama