Indie čelí kritice arabských zemí kvůli urážlivým výrokům vůči islámu

Indie čelí kritice arabských zemí kvůli urážlivým výrokům představitelů vládnoucí hinduistické strany vůči islámu a proroku Mohamedovi. Indická vláda se proto dnes snažila uklidnit hněv, který prohlášení vyvolala doma i v muslimských zemích. Osmatřicet lidí už v zemi bylo zatčeno za výtržnosti a obyvatelé Bombaje plánují protesty, informuje agentura Reuters.

Hněv narůstá od minulého týdne, kdy činitelé strany Nupur Šarmaová a Navín Džindal výroky, které byly vnímány jako urážka islámského proroka Mohameda a jeho manželky Áiši, pronesli. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího však nepodnikla žádné kroky až do neděle, kdy se ozvaly muslimské státy. Katar a Kuvajt si na protest jako první předvolaly indické velvyslance. Následně BJP pozastavila členství Šarmaové, vyloučila Džindala a vydala vzácné prohlášení, že důrazně odsuzuje urážku jakýchkoli náboženských osobností.

Nejméně pět arabských zemí oficiálně protestovalo a ostře dnes reagovaly také Pákistán a Afghánistán. Na sociálních sítích se šířily rozhořčené reakce a v některých arabských zemích se objevily i výzvy k bojkotu indického zboží.

Zmíněné kontroverzní výroky byly vyústěním rostoucího násilí namířeného proti indické muslimské menšině, jehož se podle některých názorů dopouštěli právě hinduističtí nacionalisté. Těm patrně dodávalo odvahu to, že Módí od svého prvního zvolení v roce 2014 k těmto útokům pravidelně mlčí, napsala agentura AP.

Indičtí muslimové se často stávali terčem útoků kvůli všemu možnému, od stylu stravování a oblékání až po mezináboženské sňatky. Skupiny na ochranu práv, jako Human Rights Watch nebo Amnesty International, varovaly, že útoky se mohou stupňovat. Obvinily také Módího vládnoucí stranu, že se problémem nezabývá, a někdy dokonce umožňuje nenávistné projevy proti muslimům, kteří tvoří 14 procent z 1,4 miliardy obyvatel Indie. Svým rozsahem se tak řadí k druhé největší muslimské populaci. Módího strana obvinění popírá, ale indičtí muslimové tvrdí, že útoků proti nim a jejich víře prudce přibylo.

Indie nicméně udržuje silné vztahy s bohatými muslimskými státy Perského zálivu, jako je Katar a Kuvajt. Tyto země se spoléhají na miliony pracovníků z Indie a dalších zemí jižní Asie, kteří pracují ve službách. Indie je však také závislá na zemích bohatých na ropu, jako je Saudská Arábie, která pohání její energeticky náročnou ekonomiku.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy