Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím očkován nebude

Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je jednou z největších na světě. Jako první dostal vakcínu zdravotník.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Sám premiér vakcínu zatím neobdrží, protože země se rozhodla nejprve naočkovat zhruba 30 milionů pracovníků ve zdravotnictví, uvedla agentura Reuters. Podle serveru asiatimes.com chce Indie dnes první dávkou naočkovat 16 milionů lidí ve více než 3000 očkovacích centrech po celé zemi.

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, má 1,35 miliardy obyvatel. Po Spojených státech má druhý nejvyšší počet nakažených, a to 10,5 milionu. Více než měsíc zde denní počty nakažených, aktivních případů i úmrtí klesají.

V rámci očkování jsou podávány dvě vakcíny - indická vakcína Covaxin a vakcína vyvinutá farmaceutickou firmou AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou. Domácí vakcína ale podle agentury Reuters vzbuzuje pochybnosti odborníků, protože společnost Bharat Biotech, která ji vyvinula, dokončila zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti. Indové si nebudou moci vybrat, kterou z vakcín dostanou. Do července chce indická vláda nechat naočkovat na 300 milionů lidí.

Bharat Biotech patří mezi zkušené farmaceutické firmy a na světový trh dodala více než tři miliardy vakcín proti různým nemocem. Dokončila však zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti preparátu a chybějí o něm podrobnější data. Indické úřady po schválení přípravku uvedly jen to, že "je bezpečný a poskytuje silnou imunitní reakci".

Vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou vyrábí v Indii místní firma Serum Institute of India. Ta v roce 2017 koupila továrnu v Jevanech u Prahy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama