Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím očkován nebude

Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je jednou z největších na světě. Jako první dostal vakcínu zdravotník.

Sám premiér vakcínu zatím neobdrží, protože země se rozhodla nejprve naočkovat zhruba 30 milionů pracovníků ve zdravotnictví, uvedla agentura Reuters. Podle serveru asiatimes.com chce Indie dnes první dávkou naočkovat 16 milionů lidí ve více než 3000 očkovacích centrech po celé zemi.

Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, má 1,35 miliardy obyvatel. Po Spojených státech má druhý nejvyšší počet nakažených, a to 10,5 milionu. Více než měsíc zde denní počty nakažených, aktivních případů i úmrtí klesají.

V rámci očkování jsou podávány dvě vakcíny - indická vakcína Covaxin a vakcína vyvinutá farmaceutickou firmou AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou. Domácí vakcína ale podle agentury Reuters vzbuzuje pochybnosti odborníků, protože společnost Bharat Biotech, která ji vyvinula, dokončila zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti. Indové si nebudou moci vybrat, kterou z vakcín dostanou. Do července chce indická vláda nechat naočkovat na 300 milionů lidí.

Bharat Biotech patří mezi zkušené farmaceutické firmy a na světový trh dodala více než tři miliardy vakcín proti různým nemocem. Dokončila však zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti preparátu a chybějí o něm podrobnější data. Indické úřady po schválení přípravku uvedly jen to, že "je bezpečný a poskytuje silnou imunitní reakci".

Vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou vyrábí v Indii místní firma Serum Institute of India. Ta v roce 2017 koupila továrnu v Jevanech u Prahy.

Související

Více souvisejících

Indie Naréndra Módí (indický premiér) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy