NÁZOR – Ukončení korejské války a mír na Korejském poloostrově na základně mírové dohody není pravděpodobnější než denuklearizace KLDR v důsledku série příslušných smluv, míní Bruce Bennett, profesor z výzkumné instituce RAND Corporation. V komentáři pro server National Interest vysvětluje, že závisí především na severokorejských cílech, mezi které skutečný mír zjevně nepatří.
Kimův sen o vítězství
Severokorejský režim dává jasně najevo, že dva jeho hlavní cíle jsou vlastní přežití a korejské sjednocení pod taktovkou KLDR, konstatuje Bennett. Deklaruje, že Pchjongjang má důvod obávat se o své přežití vzhledem k mnoha neúspěchům z posledních let, které zahrnují mimo jiné aktuální potíže se zásobováním obyvatel hlavního města potravinami.
„Režim zjevně soudí, že dokáže zlepšit svůj stav zbídačené (země) třetího světa, pokud se mu podaří dosáhnout sjednocení s Jihem, což je možná jediný důvod, proč režim konstruuje desítky jaderných zbraní,“ pokračuje profesor. To podle něj ale znamená, že KLDR nejprve musí pomoci rozbít jihokorejsko-americké spojenectví.
Bez rozsáhlé americké odstrašovací síly by byla Jižní Korea zranitelná vůči severokorejskému jadernému nátlaku a útokům, upozorňuje odborník. Podotýká, že málokdo uvažuje o ukončení korejské války při dosažení původního severokorejského cíle – vítězství –, režim Kim Čong-una v takový výsledek zjevně doufá.
Kim ve svých novoročních projevech ostatně opakuje důležitost sjednocení Koreje, připomíná expert. Dodává, že navzdory Kimovým snům o ovládnutí poloostrova je sjednocení země a ukončení korejské války pod severokorejským jaderným nátlakem či po severokorejském útoku nepravděpodobné.
KLDR nicméně nejde ani tak o sjednocení, ale o dominanci, a pokud získala vládu nad poloostrovem, zřejmě by se uchýlila ke své pověstné brutalitě a provedla čistku jihokorejských ekonomických, politických a vojenských elit, které by nahradila Severokorejci loajálními Kimovu klanu, očekává Bennett. Doplňuje, že ti by ovšem postrádali potřebné znalosti a zkušenosti, tudíž by mohlo dojít k likvidaci jihokorejského byznysu.
Navíc, pokud by Severní Korea nasadila jaderné zbraně, vedlo by to zřejmě k dalším mezinárodním hospodářským sankcím, skutečné obchodní válce, která by v kombinaci se severokorejskou nekompetentností postupně udusila jihokorejskou, silně exportně orientovanou ekonomiku, nastiňuje profesor.
Prosperita na Jihu by v těchto extrémních podmínkách podle experta netrvala dlouho, Jihokorejci by zchudli a navíc by jejich majetek mohli Severokorejci znárodnit.
Pchjongjang se musí rozhodnout
„To není obraz míru,“ deklaruje Bennett. Konstatuje, že pokud má korejská válka skončit, KLDR se musí vzdát myšlenky dominance na poloostrově, v rámci toho opustit snahu o zisk rozsáhlých jaderných sil a místo toho investovat do životní úrovně vlastního obyvatelstva.
Severní Korea nepotřebovala jaderné zbraně, aby po roce 1953 zabránila americkému vojenskému útoku, upozorňuje odborník. Opačná severokorejská tvrzení označuje za pouhou výmluvu pro budování ofenzivního atomového arzenálu, který není nutný k obraně.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Washington a Pchjongjang by tedy mohly ukončit nepřátelství, které vůči sobě chovají, ale toto nepřátelství je očividně větší na severokorejské straně, soudí profesor. Připomíná, že Spojené státy neindoktrinují své obyvatelstvo tvrzením, že Severokorejci jsou „věčným nepřítelem“ Ameriky, což KLDR svým obyvatelům vštěpuje o Američanech od útlého věku.
„Může nastat skutečný mír na Korejském poloostrově, pokud bude toto chování pokračovat?“ táže se Bennett. V té souvislosti podotýká, že mnoho sankcí proti Severní Koreji je podmíněných a pokud by země zastavila a posléze omezila svůj jaderný program, budou uvolněny.
Teprve bez hrozby jaderných zbraní a sankcí by obě strany mohly postupovat směrem k ukončení korejské války, domnívá se expert. Dodává, že je na KLDR, aby se rozhodla, zda je jejím cílem mírová koexistence, nebo snaha o dominanci, přičemž není jasné, zda je na toto rozhodnutí připravená.
Související

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy

Severní Korea nasadí proti Ukrajině až 30 tisíc vojáků
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , Jaderné zbraně , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 1 hodinou

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 1 hodinou

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 2 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 2 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 3 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 3 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 4 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 4 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 6 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera