Koronavirus: Indie a Austrálie mají rekord v počtu nově nakažených, potíže v Japonsku

Indie a Austrálie zaznamenaly za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, přibylo poprvé více než 50.000 případů za den a počet prokázaných infekcí od začátku epidemie tak dosáhl téměř 1,6 milionu.

Koronavirus
doporučujeme

Indie je co do počtu případů nákazy koronavirem třetí nejhůře postiženou zemí světa po Spojených státech a Brazílii. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.

Indická metropole Dillí od 1. srpna chystá třetí fázi uvolňování protikoronavirových opatření - zrušen má být noční zákaz vycházení a otevřít by se měly například tělocvičny. Nadále uzavřené naopak zůstanou školy, kina či bary.

Indie má za dobu epidemie téměř dvacetkrát víc prokázaných případů nákazy koronavirem než podobně lidnatá Čína, kde se covid koncem loňského roku objevil vůbec poprvé. Za poslední den v Indii přibylo 52.123 případů koronaviru a počet úmrtí lidí na komplikace spojené s covidem se zvýšil o 775 na téměř 35.000.

V pevninské Číně stoupl počet nakažených za poslední den o 105, z nichž 96 je z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, která je novým čínským ohniskem nákazy. Celkově odhalila Čína od začátku epidemie 84.165 případů nákazy, počet úmrtí zůstává na 4634.

Austrálie hlásí 723 nových nákaz, z nichž většina je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie, uvedla BBC. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti.

Austrálie také zaregistrovala rekordních 13 úmrtí pacientů s koronavirem za den. Celkově tak australské úřady od začátku epidemie evidují 16.298 případů koronaviru a 189 úmrtí. Australské úřady nyní zvažují zavedení nových opatření s cílem zastavit šíření koronaviru.

S novou vlnou infekcí se potýká také Japonsko, které ve středu poprvé od počátku epidemie covidu-19 oznámilo přes 1000 nakažených za den, a sice 1264. Dnes denní přírůstek opět překonal tisícovou hranici, když dosáhl 1266. Rekordní počet 367 nových případů má hlavní město Tokio, informuje agentura Kjódó.

Infekce se rozšířila i do odlehlejších oblastí; první případy ve středu ohlásila severní prefektura Iwate, která byla poslední nezasaženou prefekturou v zemi. Jihojaponský ostrov Okinawa má 44 nových nákaz.

Premiér Šinzó Abe vyhlásil 22. července kampaň, jejímž cílem je přimět Japonce, aby více cestovali, a oživit tak turistický průmysl v zemi. Člen Světové zdravotnické organizace (WHO) Norio Sugaja prohlásil, že kampaň byla špatně načasovaná. "Jsem pro podporu turistického průmyslu... Ale neměli bychom se na ni zaměřovat, když se infekce začaly znovu objevovat. Virus se šíří s pohybem lidí. Byla to evidentně chyba," řekl. "Nemocnice budou brzy plné, stejně jako jednotky intenzivní péče," dodal.

Další opatření proti šíření viru přijímá Vietnam, který v úterý kvůli vzrůstajícímu počtu infekcí nařídil dvoutýdenní uzávěru třetího největšího města Danang. Nové případy nákazy se vyskytly i ve dvou největších městech - Hanoji a Ho Či Minově Městě. Tam úřady od dnešní půlnoci nařídily uzavřít bary a noční kluby a zakázaly shromáždění více než 30 lidí.

Írán má přes 300 tisíc nákaz koronaviru

Počet lidí, u nichž se potvrdil koronavirus, v Íránu překročil 300.000. Vyplývá to z nových údajů tamního ministerstva zdravotnictví, podle nichž má země nyní 301.530 nakažených. K pacientům, kteří na komplikace způsobené covidem-19 zemřeli, za minulých 24 hodin přibylo 226 lidí, celkově je v Íránu 16.569 úmrtí. Írán je tak nejpostiženější zemí ve svém regionu, píše agentura Reuters.

Infikovaných tam rychle přibývá od dubna, kdy vláda uvolnila předchozí omezení. Prezident Hasan Rúhání občany požádal, aby se řídili pokyny hygieniků a dodržovali je zejména v nadcházejícím období muslimského svátku oběti.

Úřady hlásí nebývalý přírůstek případů z posvátného města Mašhadu, kde se podle ministerstva zdravotnictví za měsíc počet infikovaných zvýšil o 300 procent.

Muslimové na celém světě budou od 30. července slavit několikadenní svátek oběti, kterým také končí velká pouť do Mekky. Saúdská Arábie, kde je přes 270.000 nakažených, kvůli koronaviru drasticky zredukovala počet poutníků, kteří letos mohou rituály v Mekce vykonat. Z obvyklých téměř tří milionů je jich letos jenom asi 10.000 a všichni jsou to občané království nebo cizinci, kteří tam žijí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

75 let od dopadu atomové bomby na Hirošimu. Parkem míru se rozezněl zvon

06.08.2020 08:10 Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si dnes…

Jižní Korea zápolí s povodněmi, nejméně 15 mrtvých. Varování vydala i KLDR

05.08.2020 16:52 Nejméně 15 lidí zemřelo a více než 1500 muselo opustit své domovy poté, co Jižní Koreu zasáhly…

V bangladéšských bažinách ztroskotala loď. Vezla desítky cestujících, 17…

05.08.2020 16:23 V bažinaté oblasti na severu Bangladéše se dnes převrhla loď vezoucí asi 50 cestujících. Nehodu…

Semafory ve světové metropoli dostanou ženské figurky. Důvod je prostý

05.08.2020 12:25 Bombaj se stala prvním indickým městem, které na semafory umístilo i ženské postavičky. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama