Koronavirus: Indie a Austrálie mají rekord v počtu nově nakažených, potíže v Japonsku

Indie a Austrálie zaznamenaly za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, přibylo poprvé více než 50.000 případů za den a počet prokázaných infekcí od začátku epidemie tak dosáhl téměř 1,6 milionu.

Indie je co do počtu případů nákazy koronavirem třetí nejhůře postiženou zemí světa po Spojených státech a Brazílii. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.

Indická metropole Dillí od 1. srpna chystá třetí fázi uvolňování protikoronavirových opatření - zrušen má být noční zákaz vycházení a otevřít by se měly například tělocvičny. Nadále uzavřené naopak zůstanou školy, kina či bary.

Indie má za dobu epidemie téměř dvacetkrát víc prokázaných případů nákazy koronavirem než podobně lidnatá Čína, kde se covid koncem loňského roku objevil vůbec poprvé. Za poslední den v Indii přibylo 52.123 případů koronaviru a počet úmrtí lidí na komplikace spojené s covidem se zvýšil o 775 na téměř 35.000.

V pevninské Číně stoupl počet nakažených za poslední den o 105, z nichž 96 je z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, která je novým čínským ohniskem nákazy. Celkově odhalila Čína od začátku epidemie 84.165 případů nákazy, počet úmrtí zůstává na 4634.

Austrálie hlásí 723 nových nákaz, z nichž většina je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie, uvedla BBC. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti.

Austrálie také zaregistrovala rekordních 13 úmrtí pacientů s koronavirem za den. Celkově tak australské úřady od začátku epidemie evidují 16.298 případů koronaviru a 189 úmrtí. Australské úřady nyní zvažují zavedení nových opatření s cílem zastavit šíření koronaviru.

S novou vlnou infekcí se potýká také Japonsko, které ve středu poprvé od počátku epidemie covidu-19 oznámilo přes 1000 nakažených za den, a sice 1264. Dnes denní přírůstek opět překonal tisícovou hranici, když dosáhl 1266. Rekordní počet 367 nových případů má hlavní město Tokio, informuje agentura Kjódó.

Infekce se rozšířila i do odlehlejších oblastí; první případy ve středu ohlásila severní prefektura Iwate, která byla poslední nezasaženou prefekturou v zemi. Jihojaponský ostrov Okinawa má 44 nových nákaz.

Premiér Šinzó Abe vyhlásil 22. července kampaň, jejímž cílem je přimět Japonce, aby více cestovali, a oživit tak turistický průmysl v zemi. Člen Světové zdravotnické organizace (WHO) Norio Sugaja prohlásil, že kampaň byla špatně načasovaná. "Jsem pro podporu turistického průmyslu... Ale neměli bychom se na ni zaměřovat, když se infekce začaly znovu objevovat. Virus se šíří s pohybem lidí. Byla to evidentně chyba," řekl. "Nemocnice budou brzy plné, stejně jako jednotky intenzivní péče," dodal.

Další opatření proti šíření viru přijímá Vietnam, který v úterý kvůli vzrůstajícímu počtu infekcí nařídil dvoutýdenní uzávěru třetího největšího města Danang. Nové případy nákazy se vyskytly i ve dvou největších městech - Hanoji a Ho Či Minově Městě. Tam úřady od dnešní půlnoci nařídily uzavřít bary a noční kluby a zakázaly shromáždění více než 30 lidí.

Írán má přes 300 tisíc nákaz koronaviru

Počet lidí, u nichž se potvrdil koronavirus, v Íránu překročil 300.000. Vyplývá to z nových údajů tamního ministerstva zdravotnictví, podle nichž má země nyní 301.530 nakažených. K pacientům, kteří na komplikace způsobené covidem-19 zemřeli, za minulých 24 hodin přibylo 226 lidí, celkově je v Íránu 16.569 úmrtí. Írán je tak nejpostiženější zemí ve svém regionu, píše agentura Reuters.

Infikovaných tam rychle přibývá od dubna, kdy vláda uvolnila předchozí omezení. Prezident Hasan Rúhání občany požádal, aby se řídili pokyny hygieniků a dodržovali je zejména v nadcházejícím období muslimského svátku oběti.

Úřady hlásí nebývalý přírůstek případů z posvátného města Mašhadu, kde se podle ministerstva zdravotnictví za měsíc počet infikovaných zvýšil o 300 procent.

Muslimové na celém světě budou od 30. července slavit několikadenní svátek oběti, kterým také končí velká pouť do Mekky. Saúdská Arábie, kde je přes 270.000 nakažených, kvůli koronaviru drasticky zredukovala počet poutníků, kteří letos mohou rituály v Mekce vykonat. Z obvyklých téměř tří milionů je jich letos jenom asi 10.000 a všichni jsou to občané království nebo cizinci, kteří tam žijí.

Související

Ilustrační fotografie.

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby

Erin Pattersonová byla v australském státě Victoria uznána vinnou z trojnásobné vraždy a pokusu o vraždu poté, co svým hostům naservírovala jídlo s jedovatými muchomůrkami. Oběd v Leongathě skončil smrtí tří příbuzných a těžkou otravou čtvrtého. Žena se snažila nahrát svou vlastní otravu, ale lékaři i vyšetřovatelé dospěli k závěru, že šlo o promyšlený čin. Motiv zůstává předmětem dalšího šetření.

Více souvisejících

Austrálie Indie Čína Japonsko Írán vietnam Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

před 1 hodinou

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

před 1 hodinou

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

před 2 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

před 2 hodinami

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

před 3 hodinami

Írán

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

před 3 hodinami

Maďarsko

Dánsko chce Maďarsku odebrat hlasovací práva v EU

Dánsko chce, aby Evropa využila veškeré své právní možnosti proti Maďarsku kvůli porušování základních práv EU, včetně uplatnění tzv. „jaderné možnosti“ podle článku 7. Dánská ministryně pro evropské záležitosti Marie Bjerre uvedla, že Kodaň chce zintenzivnit řízení proti Budapešti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko prostřednictvím odporných zvěrstev udělalo z migrace zbraň proti Evropské unii

Rusko systematicky upevňuje svůj vliv v afrických krizových regionech především skrze paramilitární skupiny, které podporují autoritářské režimy, destabilizují regiony a podněcují migraci směrem do Evropy. Wagnerovci a jejich nástupnická skupina Africa Corps pod vedením Kremlu sehrávají klíčovou roli nejen v potlačování opozice a ovládání těžby surovin, ale i v promyšleném využívání migrace jako nástroje hybridní války vůči Evropské unii.

před 4 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy