Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily tisíce lidí

V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí krále Mahá Vatčirálongkóna. Informovala o tom agentura Reuters. Protesty proti thajským mocenským orgánům, kterým dominují monarchie a armáda, za uplynulé dva měsíce zesílily. Kritika monarchie je přitom v Thajsku nezákonná.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní demonstrace podle lídra protestu skončila a další by se měla uskutečnit ve čtvrtek.

Nespokojence dnes zastavily stovky neozbrojených policistů. Lídři protestu nicméně oznámili, že se jim podařilo královské stráži předat seznam požadavků, který má být doručen policejnímu velitelství. "Naší největší výhrou v uplynulých dvou dnech je, že jsme ukázali, že i obyčejní lidé jako jsme my, mohou poslat dopis králům," řekl představitel demonstrantů Parit Čivarak

Sobotní protest, kterého se zúčastnily desetitisíce lidí, podle Reuters patřil k největším demonstracím v Thajsku za poslední roky. Kromě reformy monarchie demonstranti požadovali odchod premiéra a někdejšího šéfa thajské armády, Prajuta Čan-Oči, který v roce 2014 zosnoval převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019. Zároveň demonstranti žádají nové volby a změnu ústavy.

Blízko královského paláce v Bangkoku demonstranti dnes zabetonovali plaketu s nápisem: "Na tomto místě lidé vyjádřili svou vůli, že tato země patří lidu a není majetkem monarchie, jelikož ta nás zradila,"

Vládní mluvčí mezitím uvedl, že policie proti demonstrantům nebude používat násilí a doplnil, že rozhodnutí o stíhání za možné nelegální činnosti je na policii. "Pryč s feudalismem, ať žije lid, " skandovali protestující. Plaketa symbolizuje obdobnou desku, která připomínala konec absolutní monarchie v roce 1932 a byla bez vysvětlení odstraněna z exteriéru královského paláce v roce 2017 poté, co Vatčirálongkón usedl na trůn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Tchaj-wan si úspěšně poradil s covidem. Už 200 dní nemá žádný domácí…

29.10.2020 14:05 Tchaj-wan již 200 dní nezaznamenal žádný přenos koronaviru na svém území. Tchajwanské středisko pro…

Peking brutálně postupuje proti Ujgurům. Pompeo zkritizoval Čínu i za…

29.10.2020 11:13 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes označil zacházení Číny s muslimskou menšinou Ujgurů za…

Dubaj připomněla oslavy 28. října. Nejvyšší mrakodrap světa dostal české…

28.10.2020 21:18 Při příležitosti dnešního 102. výročí vzniku samostatného československého státu se v barvách české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama