Krok k mírovým rozhovorům. Afghánská vláda souhlasí s propuštěním tálibánských vězňů

Afghánská vláda dnes odsouhlasila propuštění 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán, které si hnutí klade jako jednu z podmínek pro zahájení mírových jednání. Ta by měla začít v katarském Dauhá týden poté, co bude poslední skupina vězňů propuštěna na svobodu. S odvoláním na afgánskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

Propuštění vězňů náležících k tvrdému jádru hnutí v neděli schválilo sdružení kmenových stařešinů a politických a náboženských vůdců afghánské Velké rady (Lója džirga).

"Jsme připraveni zasednout k jednáním do týdne od chvíle, kdy propustí naše vězně. Jsme připraveni," potvrdil mluvčí Tálibánu.

Dekret o propuštění vězňů by měl během dnešního dne podepsat také prezident Ašraf Ghaní. "Všichni čekáme, až Ghaní dekret podepíše. Podle původního plánu se do Dauhá vydáme ve středu a jednání začnou v neděli," citovala agentura Reuters zdroj z afghánské vlády.

"V několika následujících dnech očekáváme dokončení propuštění vězňů, cestu týmu islámské republiky do Dauhá a následně okamžitý začátek vnitroafghánských vyjednávání," napsal na twitter zvláštní americký vyslanec Zalmay Khalilzad.

Výměna vězňů mezi afghánskou vládou a Tálibánem je jedním z bodů mírové dohody uzavřené na konci února mezi Spojenými státy a Tálibánem v katarském Dauhá. Propuštění celkem 5000 vězněných příslušníků hnutí a 1000 členů afghánských sil je také podmínkou pokračování dialogu mezi těmito znesvářenými stranami o ukončení občanské války v zemi.

Mezi posledními 400 vězni, jež se afghánská vláda dosud zdráhala propustit, jsou členové Tálibánu obvinění z mnoha útoků proti civilistům i cizincům, například bombového útoku z roku 2017 nedaleko německé ambasády v Kábulu, při kterém zahynulo přes 150 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zabitý úředník chtěl možná zběhnout do KLDR, jeho bratr to popírá

29.09.2020 15:44 Jihokorejský úředník, kterého minulý týden zabila na námořní hranici severokorejská hlídka, měl…

Čínská učitelka dostala trest smrti. Ve školce otrávila 25 dětí, jedno…

29.09.2020 14:54 K trestu smrti byla odsouzena v Číně učitelka, která otrávila v mateřské škole 25 dětí, z nichž…

V Brazílii přibylo 13.155 nakažených koronavirem, v Mexiku 3400

29.09.2020 08:00 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13.155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním…

"Autobusy byly plné viru." Pozůstalí po obětech covidu-19 chtějí zažalovat…

29.09.2020 07:42 Zamítnutí žalob, nátlak či zastrašování advokátů. Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama