Nejasný původ pandemie. Čínská neochota živí podezření, zní z Washingtonu

NÁZOR - Společné hledání původu nového koronaviru vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Čínou uvázlo v temné propasti a nepřináší světlo, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že závěrečná zpráva sice nabízí teorie, jakou cestou se patogen přenesl ze zvířat na člověka, ale žádný z tisíců prověřovaných zvířecích druhů nebyl pozitivně testován právě na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Wu-chan
doporučujeme

Mimořádně důležitá odpověď

Vyšetřovatelé neprovedli forenzní testy možnosti, že virus unikl z laboratoře, kritizuje americký server. Deklaruje, že původ pandemie tak nadále zůstává nejasný, ačkoliv nalezení odpovědi je mimořádně důležité, byť těžké.

"Celé konání zastiňuje nepřiznaná síla čínské státostrany určit výsledek," píše washingtonský deník. Připomíná, že Peking tvrdě odmítá, že virus mohl uniknout z wuchanského virologického ústavu, kde probíhaly riskantní pokusy typu "přidání funkce" na netopýřích koronavirech. Ty zahrnovaly - jak editorial poukazuje - i úpravu virových genomů, která jim dávala nové vlastnosti, včetně schopnosti napadat plicní buňky laboratorních myší, které byly geneticky upraveny tak, aby reagovaly podobně jako ty lidské.   

Podle zprávy Číny a WHO byly během návštěvy vyšetřovatelů ve zmíněném ústavu dne 3. února "ředitelem laboratoře kategoricky vyvráceny zvěsti o laboratorním úniku", uvádí Washington Post. Odkazuje na ředitelova slova, že laboratoř během tří let zpracovala na 13 tisíc virových vzorků a nikdy nebyla hlášena jediná nákaza, navíc veškerý personál byl testován s negativním výsledkem.

Člen týmu WHO, australský lékař Dominic Dwyer, v úterý médiím sdělil, že vyšetřovatelé byli spokojení a v ústavu nenarazili na žádný zjevný důkaz problému, připouští renomovaný server. Zároveň vyzdvihuje Dwyerovo přiznání, že tým neprováděl forenzní šetření ohledně možného laboratorního úniku.

"Povolí jej nyní Čína?" táže se americký deník. Deklaruje, že čínská neochota pouze živí podezření, že je co skrývat.

Žádná obviňovací hra

Společné vyšetřování, které probíhalo po 28 dní v lednu a únoru za účasti sedmnácti čínských a sedmnácti mezinárodních vědců, narazilo na mnoho frustrujících neznámých, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že při pátrání po prvotních případech nákazy ve Wu-chanu prověřilo 233 zdravotnických zařízení přes 76 tisíc záznamů o respiračních onemocněních z října a listopadu 2019, přičemž bylo identifikováno 92 případů, které mohl způsobit SARS-CoV-2. V té době se ale netestovalo, upozorňuje editorial.

Prověřován byl také wuchanský "mokrý trh", kde se prodávaly mořské plody a divoká zvířata, ale závěrečná zpráva tvrdí, že o jeho roli v nákaze nelze učinit "žádný zřetelný závěr", jelikož byly evidovány případy nemoci covid-19 i bez jakékoliv spojitosti s tímto místem, uvádí americký deník. Zmiňuje závěr, že virový genom a epidemiologická data neprokázaly žádný zjevný klastr související se syrovým masem či divokými zvířaty.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Při rozsáhlém testování živočišných produktů  na trhu Chua-nan nebyly nalezeny žádné důkazy o zvířecí nákaze," cituje editorial zprávu WHO. Dodává, že celkem bylo shromážděno na 80 tisíc vzorků z divokých i hospodářských zvířat z jednatřiceti čínských provincií a žádný z nich nebyl pozitivně testován na přítomnost viru, ať již pocházel z doby před, či naopak po vypuknutí pandemie.

Čínští i mezinárodní vědci z WHO trvají na tom, že nejpravděpodobnější cesto viru byl přenos ze zvířat na člověka, ať již přímo, nebo skrze jiného zvířecího mezihostitele, konstatuje renomovaný server. Přiznává, že zmínění odborníci označují laboratorní únik za "extrémně nepravděpodobnou" variantu.

Na druhou stranu generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se závěry týmu nesouhlasí a prohlašuje, že možnost laboratorního úniku je nutné dále prověřit, vyzdvihuje vlivný deník. Připomíná, že podle Ghebreyesuse zůstávají na stole všechny hypotézy a on sám je připraven vyslat specialisty k dalšímu šetření.

"Čína má odpovědnost otevřít své dveře. Nejde o obviňovací hru, ale o zásadní vyšetřování příčin této pandemie, aby se snížila možnost další," uzavírá Washington Post.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama