NÁZOR - Společné hledání původu nového koronaviru vedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Čínou uvázlo v temné propasti a nepřináší světlo, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník připomíná, že závěrečná zpráva sice nabízí teorie, jakou cestou se patogen přenesl ze zvířat na člověka, ale žádný z tisíců prověřovaných zvířecích druhů nebyl pozitivně testován právě na přítomnost viru SARS-CoV-2.
Mimořádně důležitá odpověď
Vyšetřovatelé neprovedli forenzní testy možnosti, že virus unikl z laboratoře, kritizuje americký server. Deklaruje, že původ pandemie tak nadále zůstává nejasný, ačkoliv nalezení odpovědi je mimořádně důležité, byť těžké.
"Celé konání zastiňuje nepřiznaná síla čínské státostrany určit výsledek," píše washingtonský deník. Připomíná, že Peking tvrdě odmítá, že virus mohl uniknout z wuchanského virologického ústavu, kde probíhaly riskantní pokusy typu "přidání funkce" na netopýřích koronavirech. Ty zahrnovaly - jak editorial poukazuje - i úpravu virových genomů, která jim dávala nové vlastnosti, včetně schopnosti napadat plicní buňky laboratorních myší, které byly geneticky upraveny tak, aby reagovaly podobně jako ty lidské.
Podle zprávy Číny a WHO byly během návštěvy vyšetřovatelů ve zmíněném ústavu dne 3. února "ředitelem laboratoře kategoricky vyvráceny zvěsti o laboratorním úniku", uvádí Washington Post. Odkazuje na ředitelova slova, že laboratoř během tří let zpracovala na 13 tisíc virových vzorků a nikdy nebyla hlášena jediná nákaza, navíc veškerý personál byl testován s negativním výsledkem.
Člen týmu WHO, australský lékař Dominic Dwyer, v úterý médiím sdělil, že vyšetřovatelé byli spokojení a v ústavu nenarazili na žádný zjevný důkaz problému, připouští renomovaný server. Zároveň vyzdvihuje Dwyerovo přiznání, že tým neprováděl forenzní šetření ohledně možného laboratorního úniku.
"Povolí jej nyní Čína?" táže se americký deník. Deklaruje, že čínská neochota pouze živí podezření, že je co skrývat.
Žádná obviňovací hra
Společné vyšetřování, které probíhalo po 28 dní v lednu a únoru za účasti sedmnácti čínských a sedmnácti mezinárodních vědců, narazilo na mnoho frustrujících neznámých, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že při pátrání po prvotních případech nákazy ve Wu-chanu prověřilo 233 zdravotnických zařízení přes 76 tisíc záznamů o respiračních onemocněních z října a listopadu 2019, přičemž bylo identifikováno 92 případů, které mohl způsobit SARS-CoV-2. V té době se ale netestovalo, upozorňuje editorial.
Prověřován byl také wuchanský "mokrý trh", kde se prodávaly mořské plody a divoká zvířata, ale závěrečná zpráva tvrdí, že o jeho roli v nákaze nelze učinit "žádný zřetelný závěr", jelikož byly evidovány případy nemoci covid-19 i bez jakékoliv spojitosti s tímto místem, uvádí americký deník. Zmiňuje závěr, že virový genom a epidemiologická data neprokázaly žádný zjevný klastr související se syrovým masem či divokými zvířaty.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Při rozsáhlém testování živočišných produktů na trhu Chua-nan nebyly nalezeny žádné důkazy o zvířecí nákaze," cituje editorial zprávu WHO. Dodává, že celkem bylo shromážděno na 80 tisíc vzorků z divokých i hospodářských zvířat z jednatřiceti čínských provincií a žádný z nich nebyl pozitivně testován na přítomnost viru, ať již pocházel z doby před, či naopak po vypuknutí pandemie.
Čínští i mezinárodní vědci z WHO trvají na tom, že nejpravděpodobnější cesto viru byl přenos ze zvířat na člověka, ať již přímo, nebo skrze jiného zvířecího mezihostitele, konstatuje renomovaný server. Přiznává, že zmínění odborníci označují laboratorní únik za "extrémně nepravděpodobnou" variantu.
Na druhou stranu generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se závěry týmu nesouhlasí a prohlašuje, že možnost laboratorního úniku je nutné dále prověřit, vyzdvihuje vlivný deník. Připomíná, že podle Ghebreyesuse zůstávají na stole všechny hypotézy a on sám je připraven vyslat specialisty k dalšímu šetření.
"Čína má odpovědnost otevřít své dveře. Nejde o obviňovací hru, ale o zásadní vyšetřování příčin této pandemie, aby se snížila možnost další," uzavírá Washington Post.
Související

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína , WHO (Světová zdravotnická organizace) , Wu-chan
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
před 1 hodinou

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
před 1 hodinou

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
před 2 hodinami

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
před 3 hodinami

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
před 3 hodinami

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
před 3 hodinami

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
před 3 hodinami

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
před 4 hodinami

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
před 5 hodinami

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
před 5 hodinami

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
před 6 hodinami

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
před 7 hodinami

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování
včera

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky
včera

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
včera

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
včera

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
včera

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
včera

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
včera
Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.
Zdroj: Jakub Jurek