Nejvýše postavený generál USA tajně jednal s Tálibánem, o schůzce se mohlo referovat až dnes

Nejvýše postavený americký generál Mark Milley se tento týden sešel k neohlášeným rozhovorům s mírovými vyjednávači afghánského povstaleckého hnutí Tálibán. Vyzval je přitom ke snížení násilností na afghánském území. Informovala o tom dnes agentura AP.

Mark Milley
doporučujeme

Šéf sboru náčelníků štábů Milley podle AP jednal se zástupci Tálibánu v úterý dvě hodiny v katarské metropoli Dauhá, kde má afghánské radikální hnutí svou politickou kancelář. Ve středu se pak přesunul do afghánského hlavního města Kábulu, aby o mírovém procesu v Afghánistánu hovořil s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním.

"Nejdůležitější součástí diskuzí, které jsem vedl s Tálibánem a s afghánskou vládou, byla potřeba okamžitého snížení násilí. Na tom závisí vše ostatní," řekl Milley novinářům, kteří z bezpečnostních důvodů směli o schůzkách referovat až dnes, po jeho odletu z regionu.

Informace o jednání Milleyho přicházejí v době, kdy pokračuje stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Prezident Donald Trump v listopadu prohlásil, že se chystá snížit počet amerických vojáků v Afghánistánu na 2500 z dnešních asi 4500 ještě před svým odchodem z funkce, jenž má nastat 20. ledna.

Stahování amerických vojsk z Afghánistánu začalo po podepsání mírové dohody mezi Spojenými státy a Tálibánem na začátku letošního roku. USA se zavázaly, že přivedou všechny svoje jednotky zpět do 14 měsíců, a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO včetně Česka, které v Afghánistánu rovněž působí. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Podle kritiků by mohl rychlý odchod zahraničních vojáků z Afghánistánu ohrozit již tak oslabenou bezpečnostní situaci v zemi a uškodit mírovým rozhovorům, které vede afghánská vláda s Tálibánem. Rozhovory, které jsou teprve na počátku, byly nyní na několik týdnů přerušeny.

Vrchní velitel amerických a koaličních sil v Afghánistánu Scott Miller ve středu uvedl, že Tálibán v poslední době vystupňoval útoky na afghánské síly, především v jižních provinciích Hílmand a Kandahár, na silnice a další infrastrukturu. Snížení násilností v zemi je přitom podmínkou odchodu všech amerických vojáků, jejichž stahování má být dokončeno do května 2021.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama