Očkování v Číně: Čerstvá vajíčka za odměnu, puntík za trest

Čerstvá vajíčka za odměnu, nebo naopak červený puntík u vchodu do domu - takovýmito pobídkami a tresty se snaží místní úřady v čínských městech přimět obyvatele, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. Píše o tom agentura AFP.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Čína byla první zemí, kterou koronavirus SARS-CoV-2 počátkem loňského roku zasáhl, od té doby se jí ale podařilo šíření nákazy prakticky úplně potlačit. I proto mají zřejmě čínské úřady potíže občany přesvědčit, aby se nechali očkovat. V zemi se navíc používají výhradně vakcíny od čínských firem, které jsou kritizovány za netransparentnost při klinických studiích. Účinnost vakcín se pohybuje mezi 50 a 80 procenty.

Čínské úřady by chtěly do června naočkovat 40 procent populace. Doposud ale nejlidnatější země světa s téměř 1,4 miliardy obyvatel aplikovala "pouze" 140 milionů dávek, přičemž většina vakcín se podává ve dvou dávkách.

Místní úřady se nyní předhánějí v nápaditosti, jak lidi k očkování nalákat. Na pekingském předměstí Ta-sing například rozdávají obyvatelům, kteří dostali obě dávky vakcíny, slevové kupony.

V další čtvrti úřady slibují naočkovaným lidem starším 60 let dva kartony vajec. Jiní lidé dostanou zdarma vstupenku do známého lamaistického chrámu Jung-che-kung v Pekingu, která normálně stojí 25 jüanů (83 Kč).

Ve čtvrti Si-čcheng v centru Pekingu jsou nyní vchody do domů označeny barevnou značkou, která ukazuje, kolik obyvatel či zaměstnanců objektu se již nechalo očkovat. Pokud je to více než 80 procent, značka je zelená, v případě 40-80 procent žlutá a u méně než 40 procent červená.

"Připadá mi to trochu zvláštní," říká číšnice Wang Jing, na jejíž kavárně teď svítí červená značka. "Myslela jsem si, že očkování bude dobrovolné, ale teď mám pocit, že ho musí podstoupit všichni," dodává.

Wang měla zpočátku strach, jestli jsou vakcíny dostupné v Číně bezpečné, ale nakonec i s kolegyněmi na očkování půjde. "V barech a restauracích to zákazníky uklidní," podotýká.

Ačkoli čínská vláda zdůrazňuje, že nebude do očkování nikoho nutit, v některých případech to tak nevypadá. Město Žuej-li u barmských hranic se rozhodlo během pěti dnů naočkovat veškerou populaci poté, co se zde minulý týden objevil zdroj nákazy. Jestli bude moci někdo odmítnout, není jasné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama