Olympijský výbor věří, že udělal maximum, přesto se dají čekat pozitivní případy

V nejhorší možné situaci ohledně šíření koronaviru v Česku budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

Dvě třetiny české výpravy odletí do Pekingu charterem z letiště Václava Havla ve čtvrtek 27. ledna. Na palubě stroje pro 270 lidí by mělo být okolo 150 sportovců a členů týmu.

"Není to jednoduchý, ale nechceme podcenit nejmenší detail. Z našeho pohledu jsme udělali naprosté maximum," řekl předseda ČOV Jiří Kejval na on-line setkání s novináři při představení bezpečnostních opatření před cestou. "Sportovci do poslední chvíle hrají a závodí. Přijedou před letadlo a my je otestujeme. Je to do velké míry velká ruleta," podotkl Kejval.

Rozsáhlý olympijský manuál s opatřeními doplnila česká strana vlastními doporučeními, i na základě podnětů od rady expertů lékařské komise ČOV, která rozeslala sportovcům a svazům. Vedle dvou povinných testů 96 a 24 hodin před odletem je čeká třetí PCR test. "Výsledek bude znám do dvou hodin a teprve poté bude možno dorazit na letiště," řekl šéf české mise Martin Doktor.

Na letišti bude vyhrazen prostor pro olympijskou výpravu. Sportovci by měli mít zajištěn rychlý průchod. Na palubě letadla budou rozděleni do skupin podle sportů, k dispozici bude dezinfekce a budou mít možnost využít respirátory FFP3. "Abychom co nejvíce vyloučili případný přenos," uvedl Doktor. "Toalety budou rozděleny pro skupiny, i jíst se bude na skupiny."

Při samotném letu bude odpovědnost za dodržování pravidel na posádce a kapitánovi. ČOV se na tom dohodl se zástupci letecké společnosti Korean Air, která let zajišťuje. "Neumím si ale představit, že by si někdo dovolil sundat masku v okamžiku, kdy nemůže. Míra vystrašenosti je na maximálním stupni," poukázal Kejval na vzrůstající počty nakažených v populaci.

Český olympijský tým se snaží, aby se neopakovala situace z charterového letu loni v létě na hry do Tokia, z kterého vzešlo šest pozitivních členů na koronavirus včetně čtyř sportovců. "Chyby se smí stát, ale nesmí se opakovat," uvedl Kejval. Proto vznikla expertní skupina a zástupci ČOV se sešli i s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

Současná situace s rychle se šířící variantou omikron nikomu na klidu nepřidává. Členka rady expertů při lékařské komisi a někdejší hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že i přes dodržování pravidel není jisté, že někdo nebude mít pozitivní test. "Přes všechna velmi slušně nastavená opatření a aplikovaná ČOV a svazy není jednoduchá situace a očekávat sto procent našich sportovců bude při nástupu do letadla negativních bude eufemistické," míní.

Tomu odpovídají i aktuální data z Pekingu. U dvou procent účastníků, kteří do Číny přiletěli, se může stát, že navzdory negativním testům před odletem a dodržování opatření na palubě budou po přistání pozitivní. "Nelze to vyloučit," řekl Doktor, který letí do Pekingu s předstihem v sobotu se svým úzkým týmem. Před odletem se ubytoval na pět dnů v hotelu.

Sportovci se ale zavřít na pět dnů bez tréninku nemohou. "To by byl drahý špás jet na olympiádu s lidmi, kteří netrénovali," řekl Kejval. "Snažíme se každému sebeizolaci doporučit. Sportovci to moc dobře vědí a chovají se podle toho. Ale doba je složitá," doplnil Doktor.

V české výpravě jsou všichni očkovaní. Většina sportovců stihla podle Kejvala i třetí posilující dávku. "Sportovci můžou být příkladem," řekl šéf ČOV.

Pro Český olympijský výbor je nadcházející olympiáda nejnáročnější logistickou operací. Na zimní hry jede největší česká výprava historie, aktuálně je v nominaci 112 jmen. "Už jenom tím je to náročné, zvláště když budou rozděleni na tři místa. A k tomu musíme nad rámec všeho připočítat covidová opatření a omezení, díky čemuž je všechno složitější," konstatoval Doktor.

Související

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

Více souvisejících

olympiáda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy

Bývalý jihokorejský prezident Jun Sok-jol, jehož v únoru zákonodárci sesadili prostřednictvím takzvaného impeachmentu, byl opět zatčen kvůli vyšetřování loňského neúspěšného pokusu o upevnění moci. Tehdejší hlava státu v dubnu na šest hodin vyhlásila stanné právo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy