RB OSN je znepokojena výjimečným stavem po převratu v Barmě

Rada bezpečnosti OSN je znepokojena výjimečným stavem, který byl vyhlášen v Barmě po pondělním vojenském převratu. Zároveň dnes vyzvala k propuštění všech zadržených osob, včetně šéfky svržené vlády Do Aun Schan Su Ťij. Bílý dům dal podle tiskových agentur najevo, že kvůli puči zvažuje sankce, jež by měly zasáhnout barmskou armádu.

"Členové Rady bezpečnosti zdůrazňují potřebu trvalé podpory přechodu k demokracii v Barmě," uvádí se také podle agentury Reuters v prohlášení, které patnáctičlenná rada schválila konsensem. Agentura AFP přitom poznamenala, že text neobsahuje odsouzení vojenského převratu, jak tomu bylo v předchozím návrhu dokumentu, proti jehož formulaci se postavily Rusko a Čína.

Poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost Jack Sillivan sdělil, že Spojené státy v souvislosti s převratem v Barmě zvažují sankce. Měly by být "zaměřené jak proti jednotlivcům, tak proti subjektům kontrolovaným (barmskou) armádou".

Nové vojenské vedení v Barmě zablokovalo přístup k facebooku, kde se po převratu objevily informace o protestech proti svržení zvolené civilní vlády a její vůdkyně, nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Facebook je v Barmě zvlášť oblíbený a také svržená vláda na něm pravidelně zveřejňovala své příspěvky, uvedla agentura AP.

Přístup k facebooku byl přerušen v noci na dnešek. Firma Telenor Myanmar uvedla, že poskytovatelé mobilních a internetových služeb v Barmě dostali od ministerstva komunikací nařízení k dočasnému zablokování. Společnost patřící do norské skupiny Telenor uvedla, že neměla na výběr, ačkoli má obavy, že nařízení porušuje lidská práva.

K protestům proti vojenskému puči vyzvala v uplynulých dnech Národní liga pro demokracii, která vyhrála listopadové volby a do pondělí stála v čele vlády, a také další aktivisté. Ve středu zahájili stávku lékaři několika desítek nemocnic, kteří tvrdí, že nebudou pro vojenskou vládu pracovat.

V největším barmském městě Rangúnu dali ve středu večer lidé najevo nespokojenost boucháním do hrnců. Většina z nich protestovala ze svých domovů, protože do ulic se lidé vyjít bojí. Předchozí barmské junty se pouliční protesty nerozpakovaly krvavě potlačit. Stejným způsobem protestovali obyvatelé Rangúnu již v úterý.

K prvnímu pouličnímu protestu se dnes sešla skupina protestujících ve středobarmském městě Mandalaj. Před lékařskou univerzitou se v druhém největším městě Barmy shromáždilo asi 20 protestujících. Mávali transparenty s nápisem "Lidé demonstrují proti vojenskému převratu" a skandovali hesla požadující propuštění uvězněných politiků. Nejméně tři demonstranti byli podle Reuters zatčeni.

Barmská armáda v pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, které organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Podle nezávislého Sdružení na podporu politických vězňů (AAPP) bylo od převratu zadrženo nejméně 147 lidí - aktivistů, poslanců a činitelů rozpuštěného kabinetu vedeného Su Ťij.

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu vyzval k vytvoření tlaku na barmskou armádu. "Uděláme, co je v našich silách, abychom zmobilizovali veškeré klíčové aktéry a mezinárodní společenství, vytvořili dostatečný tlak na Barmu, a zajistili tak, že tento převrat neuspěje," řekl Guterres v rozhovoru s listem The Washington Post. "Po volbách - volbách, o kterých se domnívám, že se konaly normálně - je to absolutně nepřijatelné," dodal šéf OSN.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma OSN

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 46 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy