Údajné Gándhího brýle se vydražily v přepočtu za 7,5 milionu Kč

Za 260.000 liber (zhruba 7,5 milionu Kč) se dnes v Británii vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. Aukční síň East Bristol Auctions původně odhadovala, že by za ně zájemce mohl zaplatit 10.000 až 15.000 liber (290.000 až 435.000 Kč), informovala agentura DPA.

Mahátma Gándhí
doporučujeme

Nový majitel pozlacených brýlí s kulatými obroučkami si přitom nemůže být stoprocentně jistý, že pomůcka patřila vůdci indického hnutí za nezávislost. Podle dosavadního majitele je Gándhí dal zhruba před sto lety během pobytu v tehdejší Jižní Africe jeho strýci. Nevyvratitelný důkaz o tom ale nemá.

Podle aukční síně nicméně typ brýlí odpovídá těm, které Gándhí ve 20. a 30. letech minulého století nosil. Indický politický vůdce byl přitom známý tím, že "své brýle, které již nechtěl, dával lidem, kteří je potřebovali nebo kteří mu pomohli".

Podle dražitele Andyho Stowea si původní majitel brýlí - muž po osmdesátce - nebyl tak docela jistý jejich hodnotou. Aukční síni je vhodil do schránky se vzkazem: "Tyto brýle patřily Gándhímu, zavolejte mi." V následném rozhovoru potom Stoweovi řekl, že může brýle vyhodit, pokud je nebude možné prodat. Když dražitel majiteli později řekl, jaká bude vyvolávací cena, nechtěl mu muž věřit. "Myslel si, že si z něj utahuji," řekl agentuře AP Stowe.

Móhandás Karamčand Gándhí, později známý jako Mahátma (Velký duch), se narodil 2. října 1869. Jeho politika nenásilného odporu, kterou se snažil dosáhnout nezávislosti Indie na Britském impériu, z něj učinila vzor milionů lidí po celém světě. Gándhího zastřelil hinduistický extremista v roce 1948, zhruba půl roku po vyhlášení nezávislosti Indie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

Čína po zkušenosti s koronavirem buduje soběstačné město: Záhony na střeše…

20.09.2020 16:18 Aktualizováno Poblíž Pekingu vzniká nové město, jehož součástí budou i dřevostavby bytových domů se záhony na…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Kritika monarchie v Thajsku sílí. Protivládního protestu se zúčastnily…

20.09.2020 08:59 V thajském hlavním městě Bangkoku dnes tisíce demonstrantů požadovaly reformy a omezení pravomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama