V Číně soudí 10 obyvatel Hongkongu kvůli pokusu o útěk. Proces je pochybný, kritizují ho i USA

V Číně dnes začal soud s deseti obyvateli Hongkongu, kteří jsou obvinění z pokusu o nelegální překročení hranice a dva z nich navíc z přípravy tohoto činu. Dva další z 12členné skupiny, která byla 23. srpna zatčena na lodi u břehů jihočínské provincie Kuang-tung, jsou nezletilí a čínské úřady o jejich případu rozhodnou později, informovala dnes agentura AP.

Hongkong
doporučujeme

Pasažéři plavidla měli namířeno na Tchaj-wan, který má vlastní vládu a demokratické zřízení a který Peking považuje za své odštěpenecké území. Z bývalé britské kolonie Hongkongu vypluli poté, co tam Peking zakročil vůči prodemokratickým aktivistům a prosadil nový bezpečnostní zákon.

Soud se koná ve městě Šen-čen, ale žádné informace o jeho průběhu nejsou k dispozici. Zahraniční diplomaté včetně amerických, britských, kanadských a australských, nebyli k soudnímu slyšení vpuštěni. Úředníci uvedli, že soudní síň už je zaplněná, napsala agentura Reuters.

"Byl nám odepřen vstup. Oficiální vysvětlení znělo, že se případ netýká žádných zahraničních občanů," řekl agentuře Reuters jeden ze zahraničních diplomatů, který si nepřál být jmenován.

Případ dvanácti uprchlíků z Hongkongu upoutal značnou pozornost. Skupiny na ochranu lidských práv vyjádřily obavy nad způsobem, jakým s nimi čínské úřady zacházejí. Rodiny obviněných uvedly, že jim bylo odepřeno právo mít nezávislé obhájce a hájí je vládou jmenovaní právní zástupci.

Odezvu má případ i na mezinárodní scéně; americké velvyslanectví v Pekingu dnes apelovalo na čínské úřady, aby zadržené propustily a dovolily jim odejít. "Jejich takzvaným 'zločinem' byl pokus uprchnout před tyranií. Komunistická Čína se nezastaví před ničím, aby svým lidem zabránila hledat svobodu jinde," uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

K případu se vyjádřil i britský ministr zahraničí Dominic Raab. "Čína musí dodržovat zásady právního státu a respektovat základy mezinárodního humanitárního práva," uvedl na twitteru.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien vzápětí Spojené státy vyzval, aby přestaly zneužívat otázku Hongkongu k vměšování do čínských vnitřních záležitostí.

Dvanáctičlenná skupina byla zadržena ve vodách pevninské Číny. Hongkong je sice součástí Číny, cestující ale musejí projít kontrolou, když míří do pevninské části Číny nebo když se odtud vracejí. Od konce června, kdy byl v Hongkongu zaveden nový bezpečnostní zákon, řada vládních kritiků z Hongkongu odešla do zahraničí, mnozí z nich právě na Tchaj-wan.

Nový bezpečnostní zákon přijatý pro Hongkong trestá činy, jež Peking považuje za podvratné, separatistické nebo teroristické. Vznikl jako reakce na masové protesty. Občané Hongkongu, kteří jsou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Kritici nový zákon považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie z roku 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama