V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na veřejnosti

Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací z jeho twitterového účtu to bylo kvůli účasti na nepovoleném shromáždění a za porušení zákona, který zakazoval zahalování obličeje na veřejnosti. Aktivista byl po několika hodinách zadržení propuštěn.

Joshua Wong
doporučujeme

Informaci agentuře AFP potvrdil aktivistův právník. "Wong je podezřelý z toho, že se 5. října loňského roku zúčastnil nepovoleného shromáždění, na kterém se na protest proti zákazu zahalování obličeje sešly stovky lidí," uvedl Jonathan Man.

Hongkongská policie uvedla, že dnes zadržela kvůli účasti na demonstraci z 5. října dva muže ve věku 23 a 74 let.

Zákaz zahalování obličeje zavedla v říjnu loňského roku správkyně zvláštního administrativního regionu Carrie Lamová, aby usnadnila policejní identifikaci účastníků protestů.

Lamová k vyhlášení zákazu využila zákon o stavu nouze pocházející z britských koloniálních časů, který nebyl uplatněn více než 50 let. Proti jejímu rozhodnutí vyšlo 5. října do ulic několik tisíc osob, protesty pokračovaly i později. Kvůli koronavirové epidemii hongkongské úřady vyhlásily o několik měsíců později povinnost zahalit si na veřejných místech ústa a nos.

Joshua Wong patří k známým prodemokratickým aktivistům v Hongkongu. V roce 2014 se stal jednou z tváří masového protestního hnutí, které žádalo svobodné volby správce oblasti. V následujících letech se účastnil i dalších protestů proti čínské nadvládě nad někdejší britskou kolonií. V minulosti byl třiadvacetiletý aktivista hongkongskými úřady několikrát zadržen.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama