Bitva o Mosul vypukne každým okamžikem: Čekají se těžké střety, IS se bude mstít

Bagdád - Irácké úřady zprovoznily rozhlasovou stanici, která má informovat občany Mosulu o přípravách ofenzivy proti Islámskému státu (IS). Také americká CNN informuje, že se datum vypuknutí bitva blíží.

Podle dnešní zprávy irácké televize bude rozhlas vysílat informace o bezpečných únikových trasách, o místech, jimž bude třeba se vyhnout, a o tísňových telefonických linkách.

Stanice s názvem Rádio Irácké republiky v Mosulu bude vysílat z Kajjáry, která leží asi 60 kilometrů jižně od Mosulu. Poblíž je také letecká základna, která bude k dispozici pro letadla mezinárodní koalice, jež podpoří při ofenzivě iráckou armádu.

Premiér Hajdar Abádí několikrát řekl, že chce Mosul dobýt z rukou IS letos a že ofenziva začne co nejdříve. Podle armádních velitelů citovaných agenturou Reuters by boje mohly začít v říjnu. Kromě vojenských operací se plánuje také humanitární pomoc. OSN předpokládá, že po zahájení bojů se bude snažit dostat se z Mosulu až milion lidí.

Na prašné planině východně od Mosulu spouštějí jeřáby betonové zdi, nákladní auta přivážejí obytné kontejnery. Je to závod s časem: bude tu improvizovaná základna vojáků z 9. obrněné divize irácké armády, která provádí poslední přípravy před útokem na Mosul.

Psali jsme:
IS bude vraždit ve velkém? Hrozí apokalypsa, poslední stadium bestie je to nejnebezpečnější, varuje expert Islámský stát se připravuje na "apokalyptickou" bitvu. Vypukne už velmi brzy  

V této části severního Iráku byly irácké jednotky naposledy v létě 2014, když prchaly před rychlým postupem bojovníků IS, píše CNN. Teď chtějí v rámci dohody s kurdskou regionální vládou a USA tuto ponižující porážku zvrátit. Do zmíněného sektoru v příštích dnech dorazí odhadem 4000 iráckých vojáků. V předstihu sem zamířilo asi 160 mužů. Vztahy s kurdskými pešmergy působí srdečně a nálada je uvolněná.

Na otázku, kdy útok začne, odpovídají iráčtí i kurdští velitelé jedním slovem: "Brzy". Všeobecně se má za to, že ofenziva začne na několika frontách ve druhé polovině tohoto měsíce. Mezitím zesílily letecké útoky převážně amerických, francouzských a britských letadel na Mosul a okolí.

Všichni čekají, že bitva bude těžká. Během dvou let, kdy držel Mosul, vybudoval IS důmyslný obranný systém, včetně příkopů naplněných ropou kolem předměstí. Jejich zapálení by koaličním letadlům znemožnilo výhled.

Američtí vojenští činitelé odhadují, že ve městě se nachází 3500-5000 bojovníků IS, iráckých i zahraničních. Příznivci IS tvrdí, že bojovníků IS je v Mosulu 7000.

S blížící se bitvou ale vyvstává řada otázek. Kolik bojovníků IS zůstane a bude bojovat a kolik se jich pokusí utéct a bojovat jindy? Jestli se je totiž nepodaří zajmout nebo zabít, mohli by se rozptýlit po Iráku a zakládat teroristické buňky. Jak velkou má IS ve městě podporu, a pokud nějakou má, kde se soustředí? Kolik z asi milionu obyvatel se pokusí odejít, a kolik zůstane? A nastane v Mosulu povstání proti IS, až se fronta začne blížit k branám města? Už teď existuje podle zpráv z Mosulu sporadický odboj.

Někteří velitelé pešmergů soudí, že vyčištění města od IS bude trvat nejméně tři měsíce, neboť IS za sebou zanechá spící buňky. Jiní očekávají rychlé vítězství s tím, že vůdci IS zvolí rychlé stažení do rozsáhlé pouště západně od města.

Spousta otázek zůstává také ohledně dobyvatelů. Ofenzivu povede irácká armáda. Některé její divize mají spoustu zkušeností, například z Fallúdže, Ramádí a odjinud. Ale některé kontingenty pouze právě ukončily výcvik. Jejich vztahy s pešmergy nejsou vyzkoušené.

Panují obavy ze sebevražedných atentátníků, zejména dospívajících chlapců, kteří by se mohli vmísit do davu. Irácká armáda už v obavách z bombových útoků auty oznámila, že civilisté nebudou smět opouštět město autem. Horečně se staví tábory pro asi 700.000 lidí. UNHCR uvedla, že hotové nebo plánované tábory zatím pojmou jen 120.000 lidí.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Irák Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy