Zmizí starobylé město pod vodou? Turecko zatím odložilo napouštění kontroverzní přehrady

Turecké úřady odložily napouštění kontroverzní přehrady Ilisu na jihovýchodě země, která zaplaví více než 10.000 let staré městečko Hasankeyf. Informoval o tom deník Cumhuriyet s tím, že napouštění mělo začít 10. června. Podle místních úřadů jsou důvodem odkladu asi o měsíc silné deště. Ekologičtí aktivisté, kteří se v posledních několika letech snažili výstavbě přehrady zabránit, zahájili kampaň na sociálních sítích nazvanou Ještě není pozdě pro Hasankeyf.

Ve středu se také konal v Hasankeyf další protest proti přehradě, při němž byly podle opozičního tureckého serveru Ahval zadrženy tři desítky lidí. Policie proti demonstrantům použila slzný plyn. Protest zorganizovala opoziční prokurdská Lidová demokratická strana (HDP), většinu z asi 6000 obyvatel oblasti kolem Hasankeyfu totiž tvoří Kurdové.

Přehrada Ilisu na řece Tigris se začala stavět v roce 2006. Její stavba se ale zpozdila i kvůli tomu, že se z projektu v roce 2009 stáhli švýcarští, rakouští a němečtí investoři právě kvůli nedostatečným zárukám ohledně ochrany životního prostředí i kulturního dědictví. Městečko Hasankeyf je od roku 1981 přírodní rezervací a občanské iniciativy léta marně naléhají na úřady, aby zažádaly o zapsání na seznam památek UNESCO.

See the last images of soon-to-be submerged 12,000-year-old town #Hasankeyf pic.twitter.com/3Yi1TgXXjG

— Ruptly (@Ruptly) 8. června 2019

Turecká vláda projekt hájí s tím, že přinese na 10.000 pracovních míst, přispěje k rozvoji tamního zemědělství a podpoří cestovní ruch. Kritici ale namítají, že turistiku v oblasti projekt naopak zruinuje, když se zaplaví četné památky. Pod vodou se totiž ocitnou i archeologická naleziště, která ještě ani nebyla důkladně prozkoumána. V Hasankeyfu tak zmizí zdobené mešity, islámské hroby či jeskynní svatyně.

Některé památky ale přežijí díky asi dvoukilometrovému přesunu na místo, kde má vzniknout "archeologický park". Ten se má podle očekávání úřadů stát turistickou atrakcí. Už před dvěma lety bylo například při rozsáhlé operaci přemístěno mauzoleum Zeynela Beye, postavené v 15. století.

Ekologové kritizují projekt přehrady Ilisu i proto, že se tak změní biodiverzita v regionu a vymizí některé druhy flory a fauny. V ohrožení tak podle nich bude například eufratská želva či čejka černoprsá.

Aktivisté bojující proti přehradě Ilisu se snažili výstavbu zastavit soudně, turecké soudy, včetně ústavního, ale jejich stížnosti zamítly. Výstavbu kritizoval i sousední Irák, jehož úřady se obávají o vliv přehrady na tok řeky Tigris.

Související

Více souvisejících

Turecko přehrada Ilisu památky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy