Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

Lavrov podle agentury Reuters upozornil, že „ukrajinské ozbrojené síly využívají turecké zbraně k zabíjení ruského vojenského personálu a civilistů.“ Lavrov dále zdůraznil, že současná situace „nemůže nezpůsobit překvapení“ s ohledem na prohlášení turecké vlády, která se zavázala k zprostředkování jednání mezi Moskvou a Kyjevem.

Kromě situace na Ukrajině se rozhovor Lavrova zaměřil i na geopolitickou spolupráci mezi Ruskem a Tureckem v rámci skupiny BRICS. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se zúčastnil nedávného summitu této skupiny rozvíjejících se ekonomik v ruské Kazani, což Moskva vnímá jako pozitivní signál k posílení vztahů s Ankarou.

BRICS, původně tvořený Brazílií, Ruskem, Indií a Čínou, se postupně rozšířil o Jihoafrickou republiku, Egypt, Etiopii, Írán a Spojené arabské emiráty. Moskva považuje rozšíření BRICS za klíčový prvek své zahraniční politiky a posilování vztahů mezi těmito rozvíjejícími se ekonomikami za krok k vytvoření protiváhy vůči západním aliancím.

Dodávky tureckých zbraní na Ukrajinu přidávají další napětí do vztahů mezi Moskvou a Ankarou, přičemž Rusko vyjadřuje nespokojenost s tím, že Turecko současně usiluje o zprostředkování konfliktu. V kontextu širších geopolitických posunů však Moskva stále vítá zájem Turecka o užší vazby s BRICS, což ukazuje na snahu obou zemí prohloubit spolupráci v oblasti ekonomiky a diplomacie.

Turecko zaujímá k válce na Ukrajině nejednoznačný postoj, snaží se totiž vybalancovat své vztahy s Ruskem i s Ukrajinou. Na jedné straně Turecko odsoudilo ruskou invazi a uznává územní celistvost Ukrajiny, což se projevilo například tím, že poskytuje Ukrajině vojenskou pomoc, včetně dodávek dronů Bayraktar TB2, které Kyjev aktivně využívá ve vojenských operacích.

Na druhé straně se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan staví do role zprostředkovatele mezi Ruskem a Ukrajinou a opakovaně nabídl svou pomoc při vyjednávání o mírovém řešení konfliktu.

Turecko se také angažovalo v diplomatických iniciativách, které zahrnovaly například dohodu o vývozu obilí přes Černé moře. Tato dohoda byla výsledkem společného úsilí Turecka, OSN, Ruska a Ukrajiny a pomohla zmírnit celosvětovou potravinovou krizi způsobenou blokádou ukrajinských přístavů.

Ve vztahu k sankcím Západu vůči Rusku Turecko zaujímá zdrženlivější postoj. Nepřipojilo se k nim přímo, což vedlo k tomu, že Moskva a Ankara prohloubily obchodní a energetickou spolupráci. Turecko se stalo pro Rusko důležitým obchodním partnerem, což je pro Ankaru klíčové i s ohledem na vlastní ekonomické zájmy.

Turecký postoj k válce na Ukrajině je tedy komplexní a vychází z geopolitických i ekonomických faktorů. Turecko se snaží udržet dobré vztahy s oběma stranami konfliktu, a to jak kvůli vlastnímu postavení ve světě, tak kvůli strategickým a ekonomickým zájmům. 

Související

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Turecko Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

před 2 hodinami

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

před 3 hodinami

Anglický zpěvák Elton John

Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak

Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

včera

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

včera

včera

včera

včera

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

včera

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

včera

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy