Americký mírový jednavač překvapil v Kábulu. Jednal s Tálibánem?

Zvláštní americký mírový vyjednavač při jednáních s afghánským radikálním hnutím Tálibán Zalmay Khalilzad dnes překvapivě zavítal do Kábulu, kde se sešel s několika afghánskými představiteli včetně prezidenta Ašrafa Ghaního. S odvoláním na bývalého náměstka afghánského ministerstva zahraničí Hekmata Karzáího o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Afghanistán
doporučujeme

Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí zamíří nyní Khalilzad do Dauhá, kde má obnovit rozhovory se zástupci Tálibánu. Nejmenovaný činitel Tálibánu agentuře AP sdělil, že už skupina vedla neformální rozhovory s Američany; neupřesnil ale, kde se odehrály, ani kdo se jich zúčastnil.

Hekmat Karzáí, který nyní vede kábulské Středisko pro studium konfliktu a míru, umístil na twitter fotografie ze setkání s Khalilzadem. Sdělil, že spolu probírali, "jak pokračovat dál".

Khalilzadova návštěva následovala jen několik dní poté, co americký prezident Donald Trump navštívil na Den díkůvzdání americké vojáky v Afghánistánu. Do země přiletěl dva měsíce od chvíle, kdy v reakci na bombový útok v Kábulu zrušil mírové rozhovory s Tálibánem. Během návštěvy u vojáků ale Trump řekl, že Tálibán usiluje o dohodu a že věří, že Tálibán chce i příměří.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní a nebezpečný. Světový tisk ztrhal Trumpův mírový plán

29.01.2020 11:37 Světový tisk dnes reaguje na nový americký plán, který má vyřešit izraelsko-palestinský konflikt.…

Pentagon mlží. Kolik vojáků bylo zraněno při íránském útoku?

29.01.2020 08:14 Na pět desítek zvýšilo americké ministerstvo obrany počet vojáků, kteří utrpěli zranění mozku 8.…

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

29.01.2020 07:18 Aktualizováno Rusko v úterý v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Netanjahu prozradil Palestincům, kde budou mít hlavní město

28.01.2020 21:35 Americký mírový plán pro Blízký východ počítá s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama