Irák i OSN pobouřila milost bývalým členům Blackwater

Milost bývalým zaměstnancům bezpečnostní agentury Blackwater, kteří při střelbě v Bagdádu v roce 2007 zabyli 14 civilistů, vyvolala v Iráku pobouření. Informuje o tom dnes agentura AFP. Milost bývalým zaměstnancům bezpečnostní agentury udělil americký prezident Donald Trump. Irácké ministerstvo zahraničí vyzvalo Spojené státy, aby rozhodnutí přehodnotily. Milost kritizuje i Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR).

"Už dlouho jsem ztratil veškerou naději," uvedl důstojník irácké policie Fáris Sádí, který střelbu v centru Bagdádu před 13 lety vyšetřoval. Podle člena vládní komise pro lidská práva Alího Bajátího milost připomíná, že vojáci a ozbrojenci ve službách západních vlád porušovali v Iráku mezinárodní právo. "(Spojené státy) svým vojákům poskytují imunitu a současně tvrdí, že chrání lidská práva," uvedl agentuře AFP.

Podobně zareagovala také bývalá spolužačka jednoho ze zabitých, studenta medicína Ahmada. "Uráží nás to, ale (milost) není překvapením," uvedla. Kritické ohlasy agentura AFP zaznamenala i u dalších obyvatel iráckého hlavního města.

Podle OHCHR může milost vést k pocitu beztrestnosti v případech porušení lidských práv a "povzbudit další osoby k páchání takových činů v budoucnosti". Úřad OSN vyzval Spojené státy, "aby obnovily potírání beztrestnosti v případech významných porušení lidských práv a mezinárodního humanitárního práva".

Čtyři bývalí členové agentury Blackwater byli souzeni za střelbu v Bagdádu ve Spojených státech. V roce 2014 soud vyměřil jednomu z mužů doživotí a ostatním třem tresty 30 let odnětí svobody. Trojici mužů pak soud v roce 2019 zkrátil trest o polovinu. Nicholas Slatten si odpykával doživotní trest, jeho kolegové Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard pak tresty od 12 do 15 let. Díky milosti budou zřejmě propuštěni.

Před soudem bývalí členové ochranky uvedli, že diplomatický konvoj, který chránili, čelil útoku a oni stříleli v sebeobraně. Iráčané uváděli, že strážci začali náhodně střílet na kolemjdoucí poté, co v blízkosti konvoje dopadla minometná střela.

Po incidentu irácké úřady odebraly agentuře Blackwater, která se starala o ochranu amerických diplomatů v Bagdádu, licenci. Agentura se v následujících letech spojila s dalšími společnostmi a změnila jméno. V Iráku pod novým názvem Olive Group stále působí.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák OSN

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy