Írán kvůli sankcím může usilovat o jaderné zbraně, řekl ministr

Pokud vůči Íránu zůstanou zavedené mezinárodní sankce, země zváží usilování o jaderné zbraně, oznámil dnes íránský ministr pro zpravodajské služby Mahmúd Alaví. S odvoláním na íránská státní média o tom informovala agentura Reuters, podle které jde ze strany teheránských vládních úřadů, které dlouhodobě svůj jaderný výzkum označují za mírový, o vzácné vyjádření.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

"Náš jaderný program je mírový a jaderné zbraně jsou zakázány fatvou nejvyššího vůdce, ale pokud budou Írán tímto směrem postrkovat, tak to nebude chyba Íránu, ale těch, kteří ho tam postrčili," uvedl Alaví a dodal, že Írán za současných podmínek o jaderné zbraně usilovat neplánuje.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí jaderné zbraně zakázal v náboženském ediktu (fatvě) v 90. letech, připomíná Reuters.

Írán v roce 2015 s USA, Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem uzavřel dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán (JCPOA), jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně. Její součástí bylo zrušení protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Od dohody v roce 2018 odstoupil bývalý prezident Spojených států Donald Trump, který také obnovil sankce vůči Íránu.

K návratu k jaderné dohodě novou administrativu USA pod vedením prezidenta Joea Bidena vyzval v neděli Chameneí a její vzorné plnění ze strany Teheránu podmínil zrušením sankcí. Podle Bidena však naopak Spojené státy ekonomické sankce nezruší jen proto, aby Írán přiměly jednat o oživení dohody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama