Izrael kvůli koronaviru vyhlásil noční zákaz vycházení, ultraortodoxní židé si vymohli ústupky

Izraelská vláda ustoupila ultraortodoxní komunitě a místo plánované uzávěry třicítky lokalit nejvíc zasažených koronavirem odhlasovala pouze noční zákaz vycházení. Jak dnes oznámila izraelská média, vláda musela kvůli nespokojenosti komunity ultraordoxních židů odložit své jednání o uzávěře a hlasovala až večer.

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Původně se počítalo s celkovou uzávěrou, která bude vyhlášena v asi třech desítkách nejpostiženějších měst. Mnohá z nich obývají Arabové nebo ultraortodoxní židé.

Premiér Benjamin Netanjahu kvůli výhradám ultraortodoxních věřících odvolal odpolední schůzi ministrů odpovědných za řešení situace kolem koronaviru a místo toho se sešel s vedením dvou koaličních ultraortodoxních stran Šas a Jednotný judaismus tóry.

Vláda nakonec ustoupila jejich výhradám a vyhlásila jenom noční zákaz vycházení pro 40 měst, informuje The Times of Israel. Platit má mezi sedmou hodinou večerní a pátou hodinou ranní, školy ale zůstanou v těchto městech zavřené, obchody, které neprodávají nezbytné zboží, musejí zavřít rovněž v sedm hodin večer.

Ačkoli Netanjahu upozornil, že výběr měst na takzvaný červený seznam nemá nic společného s politikou, opozice ho kritizuje za nesmyslné ústupky. "Je to jednoduchá dohoda. Bibi (Netanjahu) dá ultraortodoxní komunitě vše, o co požádá, a výměnou ho oni vytáhnou z vězení," řekl poslanec opoziční strany Merec Jair Golan. Netanjahu je nyní souzen ve třech oddělených korupčních kauzách.

Přesný seznam měst označených jako červená má vláda zveřejnit později, ale v Bnei Braku, který na něm je a kde žijí hlavně ultraortodoxní židé, se dnes konal protest, protože tamní obyvatelé nesouhlasí se zařazením svého města na seznam.

V Izraeli, ale také na palestinských územích v posledních týdnech začalo rychle přibývat nakažených koronavirem i úmrtí s covidem-19. V Izraeli zemřelo celkem 1012 lidí a nákaza se potvrdila u více než 130.000 lidí. Na palestinském Západní břehu Jordánu je 185 úmrtí a v Pásmu Gazy sedm.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama