Katastrofa jménem nakba: Palestinští uprchlíci často žijí na dohled svých domovů

Rodina George Salámy žije v palestinském Betlémě 70 let. A přesto všichni stále chtějí, aby se jim říkalo Jaffaví, tedy ti z Jaffy. Toto středomořské město, které je dnes součástí izraelského Tel Avivu a z nějž rodina odešla v roce 1948, považuje Salámův klan dodnes za svůj pravý domov. Píše o tom agentura Reuters.

Georgeova rodina, stejně jako mnozí jiní Palestinci, z nichž se po založení Izraele v polovině minulého století stali uprchlíci, bere svůj současný život na Západním břehu Jordánu za dočasnou záležitost.

Další jako oni se rozprchli na území od Pásma Gazy po Libanon, Jordánsko a Sýrii. Mnozí vlastní železné klíče k domům, z nichž uprchli nebo byli přinuceni odejít za nakby - katastrofy, jak Palestinci označují založení Izraele roku 1948.

Padesátiletý Saláma vede restauraci, kde se servíruje hummus, falafel a fúl z dušených bobů. Podnik je hned u náměstí Jesliček a motto "od roku 1948" na jídelním lístku stejně jako na rukávech číšníků připomíná uprchlický osud.

Členský průkaz Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Salámovi zaručuje podle mezinárodního zákona právo vrátit se do rodinného domu v Jaffě, vzdálené pouhých 78 kilometrů. Minulý týden Valné shromáždění OSN odhlasovalo tomuto úřadu prodloužení mandátu.

Více než pěti milionům palestinských uprchlíků agentura zajišťuje školy, zdravotní péči a základní služby. Úřad, jehož smysl se Izrael snaží zpochybnit a Spojené státy mu již vypověděly příspěvky, tvrdí, že pokud neexistuje politické řešení problému palestinských uprchlíků, pak jsou jeho služby potřeba.

Izrael z obav o svůj židovských charakter odmítá zaručit uprchlíkům právo na návrat.

Saláma si moc velké naděje nedělá. "Nevěříme, že budeme mít právo se vrátit. Je to jako anestetikum - tlumí to bolest, ale lék to není," říká.

Zakíja Músová a její rodina žijí v Pásmu Gazy. V dnešním Izraeli, kousek za hranicí tohoto území, mívali 6,5 hektaru pozemků. Músové je 63 let a celý život strávila v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy, na něž Izrael uvalil blokádu v roce 2007, kdy tam začalo vládnout radikální hnutí Hamás.

Nedaleko jejího domu v táboře, který leží na pláži u středomořských břehů, Palestinci vykládají z auta pytle mouky. Posílá je tam úřad UNRWA, který poskytuje pomoc polovině obyvatel dvoumilionového Pásma Gazy.

"UNRWA nám dává mouku, olej, fazole a mléko. Zdarma nás léčí a poskytuje léky, bez UNRWA nemůžeme existovat," říká Músová.

Na polích kolem původního domu její předci pěstovali ovoce a zeleninu. Ty pozemky leží kousek za hraničním přechodem Erez a za normálních okolností by se na ně dalo snadno dojít pěšky. "Kdybych teď vyšla, odpoledne bych tam byla," konstatuje Palestinka.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina uprchlíci Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy