Dva se perou, Putin se směje? Profesor promluvil o Rusku a blízkovýchodní krizi

NÁZOR – Americký nálet, který zabil velitele elitních jednotek Kuds íránských Revolučních gard, generála Kásima Sulejmáního, otevřel nové a potenciálně krvavé dějství blízkovýchodního dramatu, varuje profesor Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z UCL School of Slavonic & East European Studies podotýká, že Sulejmání byl trnem v patě Američanů, stejně jako ikonou íránského režimu.

Rusko může tiše sedět

Jednotky Kuds vedou zpravodajskou činnost, tajné i otevřené vojenské operace a staly se předním íránským nástrojem v jeho asymetrickém tažení proti Washingtonu a snaze vybudovat si na Blízkém východě sféru vlivu, deklaruje profesor. Dodává, že atentát na předního činitele na území třetího státu je přímou výzvou nejen pro íránský režim, ale také pro suverenitu Iráku, jelikož při útoku byl zabit i velitel iráckých milicí Abú Mahdí.

Irácký parlament tak vydal apel k vypovězení amerických vojáků ze země, připomíná Galeotti. Soudí, že amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého čeká nejprve impeachment a následně boj o znovuzvolení, zřejmě toto nechá klidným, protože odsunem jednotek z Iráku splní jeden ze svých předvolebních slibů.

„Tento úder nevypadá ani tak jako součást blízkovýchodní strategie, jako spíše přiznání její absence, rychlé uhašení ohně a zloby a optika blízká televizi Fox,“ pokračuje odborník. Dodává, že mnohým neunikla paralela s nálety na Irák, které v roce 1998 nařídil tehdejší americký prezident Bill Clinton během svého impeachmentu.

Expert nepochybuje, že Írán se nějakým způsobem pomstí, ale míní, že dokud se eskalace nevymkne kontrole, Rusko může zůstat spokojeně potichu, ačkoliv není jasné, zda ze situace více vytěží Washington, či Teherán.

Není jisté, zda ruského prezidenta Vladimira Putina Sulejmáního smrt výrazně pobouřila, ale neexistují indicie, že by oba muži navázali osobní pouto, byť se v roce 2015 setkali, konstatuje Galeotti. Konstatuje, že Putin musí být spokojen, protože incident podporuje jeho tvrzení, že USA jsou arogantní imperiální mocností.

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007 Putin varoval před nebezpečím unipolárního, neboli amerického světa, kde nic nedokáže zastavit téměř neomezené, přehnané užívání vojenské síly v mezinárodních vztazích, které údajně žene svět do „propasti permanentních konfliktů“, připomíná profesor. Podotýká, že nyní může Putin poukazovat na americké akce, když ospravedlňuje ruské snahy o změnu světového řádu a exkurze na krvavé pole cílené fyzické likvidace.

„Také mu to umožňuje hrát střízlivého státníka,“ pokračuje expert. Připomíná, že ruská média vyzdvihují, že Putin se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem vyjádřili své obavy a ruské ministerstvo zahraničí zase upozornilo na neexistující mezinárodní mandát k útoku a hovořilo o zájmech amerických politiků v aktuálním volebním roce.

Na straně dobra

Podobně jako v případě dohody o íránském jaderném programu, která se po jednostranném americkém odstoupení a následném uvalení sankcí na Teherán v roce 2018 ocitla ve fázi klinické smrti, může Rusko bez obav tvrdit, že je na straně dobra a že právě Sulejmáního smrt tlačí Írán k obnově tohoto programu, domnívá se Galeotti. Dodává, že bez ohledu na stav této dohody jde o další příležitost, aby Rusko demonstrovalo své světové postavení.

Ze skutečnosti, že se Írán ocitl v přímé konfrontaci, může Rusko také přímo těžit, upozorňuje odborník. Vysvětluje, že Teherán a Moskva sice mají některé společné zájmy, především minimalizovat vliv USA na Blízkém východě, ale nejde o velké přátele. Společně sice podporují syrský režim, avšak z jiných důvodů a jedním z motivů ruské intervence z roku 2015 bylo zamezit tomu, aby se ze Sýrie stal íránský vazal, tvrdí profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Ve skutečnosti jsme loni v Aleppu viděli střety mezi milicemi podporovanými jednotkami Kuds a těmi napojenými na Moskvu, když se ruská vojenská policie pokusila převzít kontrolu letiště al-Najráb, které se stalo jednou z nejdůležitějších základen íránských Revolučních gard v regionu,“ píše expert. Podotýká, že v říjnu pak Revoluční gardy zadržely ruskou novinářku Julii Juzikovou coby údajnou izraelskou špiónku a íránské ministerstvo zahraničí zařídilo její propuštění až po silném nátlaku z Moskvy.

Rusko může z aktuální situace profitovat i finančně, protože kvůli obavám z eskalace napětí v regionu cena ropy vystřelila na 69 dolarů za barel, a to v době, kdy se Moskva obávala, že by naopak mohla klesnout k 25 dolarům, tudíž jde o vítaný, i když krátkodobý bonus, nastiňuje Galeotti. Zároveň varuje před tendencí mluvit o Putinově vítězství, která se objeví pokaždé, když něco staví Spojené státy do špatného světla.

Bude záležet na tom, jak se krize vyvine a zda přeroste v otevřený konflikt, zdůrazňuje odborník. Podotýká, že blízkovýchodní geopolitika je ze své podstaty složitá, nepředvídatelná a špatně ovladatelná.

V momentě, kdy je Írán zaměstnán, Spojené státy musí volit mezi machistickými gesty a potřebou zklidnění situace a Irák zuří na svém vlastním „písečku“, je tak z pohledu Moskvy tichou úlevou, že tentokrát může vše pouze sledovat a nemusí nebýt v centru dění, naznačuje Galeotti.

Související

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Více souvisejících

Írán Rusko USA (Spojené státy americké) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

před 38 minutami

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

před 2 hodinami

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

před 2 hodinami

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

před 4 hodinami

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

před 4 hodinami

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pásmo Gazy

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky

Plán izraelského ministra obrany Israela Katze přesunout až 600 000 Palestinců do nově vytvořeného „humanitárního prostoru“ na troskách města Rafah vyvolal vážné obavy ze strany právních expertů, mezinárodních organizací i humanitárních pracovníků. Podle právničky Shannon Bosch z Edith Cowan University může jít o krok, který naplňuje definici válečného zločinu a zločinu proti lidskosti.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty

Ruský prezident Vladimir Putin podle nových informací sdělil Donaldu Trumpovi, že během následujících 60 dnů plánuje výrazně zesílit vojenské operace na východní Ukrajině. Podle zprávy serveru Axios k této výměně došlo během telefonátu mezi oběma lídry 3. července. Trump následně řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi: „Chce to vzít celé.“

před 6 hodinami

Kyriakos Mitsotakis

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

před 7 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.

před 8 hodinami

Letní počasí, ilustrační foto

Horké letní počasí je definitivně zpět. Platí varování

V Česku se uplynulý týden obešel bez příliš vysokých teplot, ale hned na začátku nového týdne před nimi meteorologové varují. V jednom konkrétním regionu dnes může ojediněle být až 32 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý

Nové informace se objevily k tragickému sobotnímu pádu mladíka z Trojského mostu v Praze. Podle posledních zjištění se z mostní konstrukce na koleje zřítil nezletilý chlapec. Policie potvrdila, že obětí je mladistvá osoba. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy