Saúdskoarabská aktivistka byla odsouzena na pět let a osm měsíců, OSN protestuje

Soud v Saúdské Arábii dnes odsoudil prominentní bojovnici za práva žen Ludžajn Hazlúlovou k pěti letům a osmi měsícům vězení. Informovala o tom agentura Reters s odvoláním na místní sdělovací prostředky. Jednatřicetiletá Hazlúlová je za mřížemi už dva roky; v listopadu byl její případ předán soudu, který se zabývá teroristickými činy. Doba, kterou už strávila ve vězení, se z trestu odečte.

Muslimové, ilustrační foto
doporučujeme

Soudní proces se konal navzdory kritice mezinárodního společenství a výzvám k ukončení stíhání a propuštění Hazlúlové, která na protest proti svému zatčení a nemožnosti kontaktovat rodinu držela několikrát hladovku. Bojovala o právo Saúdských Arabek řídit automobil a o ukončení systému praxe poručnictví, který dává v království mužům právo rozhodovat o veškerých záležitostech žen.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) dnes vyzval k brzkému propuštění Hazlúlové.

"Odsouzení a trest v délce pěti let a osmi měsíců vynesené nad bojovnicí za lidská práva Ludžajn Hazlúlovou, která už byla dva roky svévolně zadržována, jsou také hluboce znepokojující. Rozumíme tomu tak, že předčasné propuštění je možné, a naléhavě to podporujeme," uvedl úřad na twitteru.

Hazlúlová byla zatčena spolu s dalšími aktivisty v květnu 2018, krátce předtím, než království umožnilo ženám řídit auta. Při zadržení ji obvinili z pokusu o destabilizaci státu. Proces s ní začal loni u trestního soudu v Rijádu, ale stání nemohli být přítomni novináři ani diplomaté.

Saúdská Arábie zřídila zvláštní soud pro činy související s terorismem v roce 2008, ale podle ochránců lidských práv je využíván zejména pro politické vězně. Organizace Amnesty International tvrdí, že tuto instituci Rijád používá k umlčení kritiků režimu. Pokud by Hazlúlová dostala maximální trest, hrozilo jí až 20 let vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama