Saúdskoarabská aktivistka byla odsouzena na pět let a osm měsíců, OSN protestuje

Soud v Saúdské Arábii dnes odsoudil prominentní bojovnici za práva žen Ludžajn Hazlúlovou k pěti letům a osmi měsícům vězení. Informovala o tom agentura Reters s odvoláním na místní sdělovací prostředky. Jednatřicetiletá Hazlúlová je za mřížemi už dva roky; v listopadu byl její případ předán soudu, který se zabývá teroristickými činy. Doba, kterou už strávila ve vězení, se z trestu odečte.

Soudní proces se konal navzdory kritice mezinárodního společenství a výzvám k ukončení stíhání a propuštění Hazlúlové, která na protest proti svému zatčení a nemožnosti kontaktovat rodinu držela několikrát hladovku. Bojovala o právo Saúdských Arabek řídit automobil a o ukončení systému praxe poručnictví, který dává v království mužům právo rozhodovat o veškerých záležitostech žen.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) dnes vyzval k brzkému propuštění Hazlúlové.

#SaudiArabia: Conviction and 5yrs 8 month sentence handed down to prominent women’s rights campaigner #LoujainAlHathloul, already arbitrarily detained for 2 ½ years, is also deeply troubling. We understand early release is possible, and strongly encourage it as matter of urgency.

— UN Human Rights (@UNHumanRights) December 28, 2020

"Odsouzení a trest v délce pěti let a osmi měsíců vynesené nad bojovnicí za lidská práva Ludžajn Hazlúlovou, která už byla dva roky svévolně zadržována, jsou také hluboce znepokojující. Rozumíme tomu tak, že předčasné propuštění je možné, a naléhavě to podporujeme," uvedl úřad na twitteru.

Hazlúlová byla zatčena spolu s dalšími aktivisty v květnu 2018, krátce předtím, než království umožnilo ženám řídit auta. Při zadržení ji obvinili z pokusu o destabilizaci státu. Proces s ní začal loni u trestního soudu v Rijádu, ale stání nemohli být přítomni novináři ani diplomaté.

Saúdská Arábie zřídila zvláštní soud pro činy související s terorismem v roce 2008, ale podle ochránců lidských práv je využíván zejména pro politické vězně. Organizace Amnesty International tvrdí, že tuto instituci Rijád používá k umlčení kritiků režimu. Pokud by Hazlúlová dostala maximální trest, hrozilo jí až 20 let vězení.

Související

Ramzan Kadyrov

Hamás odmítá jednat o propuštění rukojmích. Postavil se za něj Kadyrov i Saúdská Arábie

Ismail Haniyeh, šéf politického úřadu Hamásu, uvedl, že nebude jednat s Izraelem o zajatých rukojmích, dokud boje neskončí. "Informovali jsme všechny strany, které nás kontaktovaly ohledně nepřátelských zajatců zadržovaných odbojem, že toto téma nebude otevřeno před koncem bitvy," říká. "A bude to jen za cenu, kterou odpor přijme," dodal. Za radikální hnutí se postavil Írán, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov i Saúdská Arábie.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Muslimové ženy OSN lidská práva

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel se v Česku nadále šíří. Nejvíce mezi náctiletými

V Česku bylo během minulého týdne evidováno 1476 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). V letošním roce již bylo odhaleno 9 370 případů pertuse.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy