Stažení amerických vojsk se mění v úprk? Generál varuje před katastrofou

NÁZOR – Každý vojenský velitel chápe, že nejsložitější operací je stažení vojsk pod tlakem, deklaruje vysloužilý americký generál Wesley Clark v komentáři pro server CNN. Bývalý velitel sil NATO v Evropě vysvětluje, že tváří v tvář nepříteli se stažení může stát ústupem a ústup se může změnit v úprk.

Kompletní ztráta vlivu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tento měsíc ohlásila, že stáhne vojáky z hraniční oblasti mezi Tureckem a Sýrií, připomíná generál. Dodává, že o pár dní později turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ohlásil zahájení ofenzivy do severovýchodní Sýrie zaměřené proti kurdským jednotkám, které stažení amerických sil učinilo zranitelnými.

Na pozadí posledního amerického kroku vypadá strategické stažení jednotek Spojených států z Blízkého východu jako otevření dveří ke katastrofě v regionu, ne-li kompletní ztráta celosvětového amerického vlivu, obává se Clark. Americký senát podle něj dluží americkým vojákům uspořádání slyšení, které dá této strategii nějaký smysl nebo pomůže definovat lepší přístup.  

Na slyšení by podle generála měly padnout následující otázky: Proč bylo nařízeno stažení bez vojenských příprav? Proč nedošlo ke snaze zkrotit Erdoğanovy ambice v Sýrii skrze diplomacii a zprostředkovatelství? Jaká je strategie pro udržení schopnosti USA prosazovat své zájmy v regionu po stažení vojsk? Jaké jsou dopady pro celosvětové americké spojenecké vazby i bezpečnost amerických vojáků a jejich rodin sloužících v zahraničí.

„Na základě toho, co zatím víme, vzešel příkaz ke stažení z prezidentova telefonátu s Erdoğanem a výzvy k okamžitému stažení se od hranice,“ pokračuje Clark. Vysvětluje, že šlo o pouhých 50 vojáků, ale ani tak se nejednalo o maličkost a všichni experti na mezinárodní politiku a vojenští velitelé si dokázali představit výsledný zmatek, jelikož tato malá americká vojenská přítomnost byla pečlivě využita k vyvážení místních a regionálních rivalit.

Tito vojáci chránili zranitelné, často vysídlené civilisty, udržovali americkou přítomnost v regionu, bránili zakořenění Íránu v oblasti, obnově Islámského státu i dlouho ohlašované turecké vojenské operaci, která by zničila více než čtyřletou americkou strategii v regionu, odkazuje generál na mediální prohlášení mnoha amerických činitelů. Dodává, že Kurdové nyní obviňují Spojené státy ze zrady, protože bojovali a obětovali se za americké zájmy.

Stažení amerických vojsk ze severní Sýrie také vystavuje Izrael stále méně zadržovanému posilování íránských linií, a tudíž jej ohrožuje, kritizuje Clark. Doplňuje, že syrský prezident Bašár Asad, který byl dlouho mezinárodně odsuzován za své násilné jednání a utlačování vlastního lidu, může nyní ostentativně spolupracovat s Erdoğanem na potlačení posledního záblesku humanitární pomoci a naděje v pohraniční oblasti.

Kurdové ohlásili, že již uprchly stovky vězněných příslušníků Islámského státu, což této teroristické skupině se stále uceleným velením umožňuje posílit o mnoho zkušených bojovníků, poukazuje generál. Rovněž varuje, že Rusko začne hrát významnější roli regionálního arbitra.

Nové zbraně nestačí

„NATO, jehož je Turecko členem, je hluboce otřeseno tureckou invazí a (Erdoğanovými) hrozbami, že vpustí stovky tisíc uprchlíků do Evropy kvůli silnému odsouzení (invaze) evropskými členy NATO,“ píše Clark. Pokládá proto otázky, co z toho je dobré pro Spojené státy.

Američtí přátelé a spojenci mimo Blízký východ mají obavy, protože mizí sedmdesátiletá vůdčí role USA, stejně jako americká důvěryhodnost založená službě a obětech generací amerických vojáků, konstatuje generál. Naznačuje, že Jižní Korea se musí ptát, co by se stalo s americkou vojenskou přítomností v zemi a americkými bezpečnostními garancemi, pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un naplnil své hrozby a obnovil vývoj a testy jaderných zbraní. „Sklonily by se Spojené státy před jeho požadavky?“ táže se bývalý velitel NATO.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobně se musejí ptát tchajwanští politici, zda by se USA postavily čínským hrozbám, upozorňuje Clark. Dodává, že ve východní Evropě a na Ukrajině musejí zase vidět jasný vzkaz ve slovech, která Trump sdělil v září svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému, kdy vyjádřil naději, že se Zelenskyj spojí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a urovnají vzájemné problémy, čímž myslel pět let trvající konflikt Ukrajiny s Ruskem, který stále Ukrajinu 13 tisíc životů a územní celistvost.

Senátní slyšení, které generál navrhuje, by nemělo být stranickou záležitostí, ale spíše upřímnou snahou ujasnit a stabilizovat americkou zahraniční politiku, které hrozí, že se zcela rozejde s principy a závazky, které od druhé světové války brání střetu velkých mocností.

 „Senát nyní musí zaujmout přední roli v otevřeném a veřejném vyšetřování,“ apeluje Clark. Dodává, že zvyšování prostředků a dodávky nových zbraní americké armádě již nestačí, protože svět potřebuje americkou vůdčí roli.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Wesley Clark (ex-šéf NATO) Turecko Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy