NÁZOR – Každý vojenský velitel chápe, že nejsložitější operací je stažení vojsk pod tlakem, deklaruje vysloužilý americký generál Wesley Clark v komentáři pro server CNN. Bývalý velitel sil NATO v Evropě vysvětluje, že tváří v tvář nepříteli se stažení může stát ústupem a ústup se může změnit v úprk.
Kompletní ztráta vlivu
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tento měsíc ohlásila, že stáhne vojáky z hraniční oblasti mezi Tureckem a Sýrií, připomíná generál. Dodává, že o pár dní později turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ohlásil zahájení ofenzivy do severovýchodní Sýrie zaměřené proti kurdským jednotkám, které stažení amerických sil učinilo zranitelnými.
Na pozadí posledního amerického kroku vypadá strategické stažení jednotek Spojených států z Blízkého východu jako otevření dveří ke katastrofě v regionu, ne-li kompletní ztráta celosvětového amerického vlivu, obává se Clark. Americký senát podle něj dluží americkým vojákům uspořádání slyšení, které dá této strategii nějaký smysl nebo pomůže definovat lepší přístup.
Na slyšení by podle generála měly padnout následující otázky: Proč bylo nařízeno stažení bez vojenských příprav? Proč nedošlo ke snaze zkrotit Erdoğanovy ambice v Sýrii skrze diplomacii a zprostředkovatelství? Jaká je strategie pro udržení schopnosti USA prosazovat své zájmy v regionu po stažení vojsk? Jaké jsou dopady pro celosvětové americké spojenecké vazby i bezpečnost amerických vojáků a jejich rodin sloužících v zahraničí.
„Na základě toho, co zatím víme, vzešel příkaz ke stažení z prezidentova telefonátu s Erdoğanem a výzvy k okamžitému stažení se od hranice,“ pokračuje Clark. Vysvětluje, že šlo o pouhých 50 vojáků, ale ani tak se nejednalo o maličkost a všichni experti na mezinárodní politiku a vojenští velitelé si dokázali představit výsledný zmatek, jelikož tato malá americká vojenská přítomnost byla pečlivě využita k vyvážení místních a regionálních rivalit.
Tito vojáci chránili zranitelné, často vysídlené civilisty, udržovali americkou přítomnost v regionu, bránili zakořenění Íránu v oblasti, obnově Islámského státu i dlouho ohlašované turecké vojenské operaci, která by zničila více než čtyřletou americkou strategii v regionu, odkazuje generál na mediální prohlášení mnoha amerických činitelů. Dodává, že Kurdové nyní obviňují Spojené státy ze zrady, protože bojovali a obětovali se za americké zájmy.
Stažení amerických vojsk ze severní Sýrie také vystavuje Izrael stále méně zadržovanému posilování íránských linií, a tudíž jej ohrožuje, kritizuje Clark. Doplňuje, že syrský prezident Bašár Asad, který byl dlouho mezinárodně odsuzován za své násilné jednání a utlačování vlastního lidu, může nyní ostentativně spolupracovat s Erdoğanem na potlačení posledního záblesku humanitární pomoci a naděje v pohraniční oblasti.
Kurdové ohlásili, že již uprchly stovky vězněných příslušníků Islámského státu, což této teroristické skupině se stále uceleným velením umožňuje posílit o mnoho zkušených bojovníků, poukazuje generál. Rovněž varuje, že Rusko začne hrát významnější roli regionálního arbitra.
Nové zbraně nestačí
„NATO, jehož je Turecko členem, je hluboce otřeseno tureckou invazí a (Erdoğanovými) hrozbami, že vpustí stovky tisíc uprchlíků do Evropy kvůli silnému odsouzení (invaze) evropskými členy NATO,“ píše Clark. Pokládá proto otázky, co z toho je dobré pro Spojené státy.
Američtí přátelé a spojenci mimo Blízký východ mají obavy, protože mizí sedmdesátiletá vůdčí role USA, stejně jako americká důvěryhodnost založená službě a obětech generací amerických vojáků, konstatuje generál. Naznačuje, že Jižní Korea se musí ptát, co by se stalo s americkou vojenskou přítomností v zemi a americkými bezpečnostními garancemi, pokud by severokorejský vůdce Kim Čong-un naplnil své hrozby a obnovil vývoj a testy jaderných zbraní. „Sklonily by se Spojené státy před jeho požadavky?“ táže se bývalý velitel NATO.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Podobně se musejí ptát tchajwanští politici, zda by se USA postavily čínským hrozbám, upozorňuje Clark. Dodává, že ve východní Evropě a na Ukrajině musejí zase vidět jasný vzkaz ve slovech, která Trump sdělil v září svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému, kdy vyjádřil naději, že se Zelenskyj spojí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a urovnají vzájemné problémy, čímž myslel pět let trvající konflikt Ukrajiny s Ruskem, který stále Ukrajinu 13 tisíc životů a územní celistvost.
Senátní slyšení, které generál navrhuje, by nemělo být stranickou záležitostí, ale spíše upřímnou snahou ujasnit a stabilizovat americkou zahraniční politiku, které hrozí, že se zcela rozejde s principy a závazky, které od druhé světové války brání střetu velkých mocností.
„Senát nyní musí zaujmout přední roli v otevřeném a veřejném vyšetřování,“ apeluje Clark. Dodává, že zvyšování prostředků a dodávky nových zbraní americké armádě již nestačí, protože svět potřebuje americkou vůdčí roli.
Související
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu
Sýrie , USA (Spojené státy americké) , Wesley Clark (ex-šéf NATO) , Turecko , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě