
Veřejný prokurátor Saúdské Arábie dnes oznámil, že v souvislosti s loňským usmrcením novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášukdžího v Istanbulu bylo pět lidí odsouzeno k trestu smrti a další tři lidé dohromady ke 24 rokům za mřížemi. Dva hlavní podezřelí byli osvobozeni. Všichni odsouzení se mohou proti rozsudku odvolat. Proces tak podle médií vyvolává pochybnosti o tom, zda byli odsouzeni opravdu ti, kdo jsou za vraždu odpovědní. Organizace Novináři bez hranic (RSF) ho považuje za výsměch spravedlnosti, podle Turecka nebylo spravedlnosti učiněno zadost.
Džamál Chášukdží psal pro americký list The Washington Post, měl trvalý pobyt v USA a byl kritikem saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána.
Naposledy byl spatřen loni 2. října, když si šel na saúdskoarabský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu vyzvednout dokumenty potřebné ke svatbě. Na konzulátu ho zabil tým saúdskoarabských agentů a jeho tělo bylo patrně rozčtvrceno a odvezeno z budovy. Chášukdžího pozůstatky se dosud nenašly.
Zabití novináře nicméně vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku a poškodilo pověst korunního prince. Americká výzvědná služba CIA a některé západní vlády se domnívají, že vraždu Chášukdžího nařídil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale jakýkoliv podíl korunního prince na zabití novináře odmítá.
Podle agentury AP byl při devíti stáních souzeno 11 lidí. Řízení se zúčastnilo několik diplomatů, včetně tureckých, a příslušníci Chášukdžího rodiny; veřejnosti a médiím byl ale přístup zakázán. Jména odsouzených podle agentury AP zveřejněna nebyla.
Podle soudu bylo v souvislosti s vraždou zatčeno 21 lidí a deset dalších bylo vyslýcháno. Pět lidí bylo odsouzeno za "spáchání či přímé zapojení do vraždy oběti," uvedl mluvčí prokuratury Šalaan Šalaan. Jak vysoké tresty soud vyměřil trojici odsouzených k odnětí svobody, není jasné. Soud dospěl k závěru, že nešlo o úkladnou vraždu.
Kahtání byl propuštěn, jelikož se neprokázalo, že byl do vraždy zapojen, ale čelí kvůli své údajné roli ve vraždě americkým sankcím. Na svobodu se podle televize dostal i saúdskoarabský konzul v Istanbulu Muhammad Utajbí.
Chášukdžího rodina je s rozsudkem spokojena. Syn novináře Saláh v tweetu sdělil, že se jí dostalo spravedlnosti. "Nám, dětem zesnulého, se dostalo spravedlnosti. Důvěřujeme saúdskoarabské justici na všech úrovních," napsal Saláh.
K případu se vyjadřoval ve prospěch Rijádu už několikrát a list The Washington Post v dubnu napsal, že Chášukdžího děti dostaly po vraždě luxusní domy a úřady jim měsíčně vyplácejí tisíce dolarů. Měsíc po vraždě byla zveřejněna fotografie, na níž korunní princ kondoloval Saláhovi a mladý muž na ní měl bolestný výraz. Podle stanice Al-Džazíra dostal Saláh zákaz vycestovat hned, když otec začal v USA publikovat články kritické k režimu v Rijádu.
Americký představitel, jehož citoval Reuters, řekl, že rozsudek považuje za první krok k potrestání těch, kdo nesou odpovědnost. "Doporučujeme Saúdské Arábii pokračovat ve spravedlivém a otevřeném právním řízení," sdělil tento zdroj.
Britský ministr zahraniční Dominic Raab ve svém tweetu napsal, že Chášukdžího rodina si zaslouží spravedlnost za tu "brutální vraždu". "Saúdská Arábie musí zajistit, aby byli potrestáni všichni, kdo jsou odpovědní, a aby se taková krutost nezopakovala," stojí v tweetu.
The killing of Jamal Khashoggi was a terrible crime. Mr Khashoggi’s family deserve to see justice done for his brutal murder. Saudi Arabia must ensure all of those responsible are held to account and that such an atrocity can never happen again. https://t.co/rpm0WWaMcb
— Dominic Raab (@DominicRaab) December 23, 2019
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová, která se vraždou novináře zabývala, k verdiktu poznamenala, že v Saúdské Arábii "pokračuje výsměch vyšetřování, soudnímu řízení s spravedlnosti". Amnesty International rozsudek považuje za "zakrývání pravdy i spravedlnosti".
Turecké ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že verdikt "je daleko od toho, co očekávalo Turecko a svět pro objasnění vraždy v plném rozsahu".
Šéf RSF Christophe Deloire proces označil za výsměch justici, protože při něm nebyly respektovány mezinárodní principy spravedlnosti. Rozsudek podle něj mohl být vynesen, "aby byli navždy umlčeni svědci vraždy".
When Saudis sentence five to death for Khashoggi's murder, we fear that it is a way to silence them for ever and to conceal the truth. We cannot consider death penalty helps to bring justice. We still expect a full accounting. #Khashoggi #PressFreedom https://t.co/vWE7uF0OWQ pic.twitter.com/ze4PkxrMPX
— Christophe Deloire (@cdeloire) December 23, 2019
Americký prezident Donald Trump usmrcení novináře v minulosti odsoudil a jeho vláda uvalila na 17 saúdskoarabských občanů v souvislosti s kauzou sankce. Ty se však nevztahují na korunního prince. Řada kritiků saúdskoarabského korunního prince mezitím zůstává ve vězení či je čeká soud, napsala agentura AP.
Související

Americký soud zamítl žalobu na saúdského korunního prince kvůli vraždě novináře

Bidenova vláda navrhla imunitu pro bin Salmána v případu vraždy novináře Chášukdžího
Džamál Chášakdží (novinář) , Saúdská Arábie , Trest smrti , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) , Reportéři bez hranic , Turecko , Dominic Raab
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 59 minutami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 1 hodinou

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 2 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 3 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 3 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 4 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 4 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 5 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 5 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 6 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 7 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera
Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
Soud v Lipsku zrušil zákaz, který na krajně pravicový časopis Compact uvalila německá vláda. Časopis byl zakázán v roce 2024, protože útočil na menšiny a podkopával tak německou ústavu.
Zdroj: Tereza Marešová