Čína se po uvolnění covidových opatření vrací k normálu jen pomalu

Ačkoli čínská vláda ve středu uvolnila přísná opatření proti šíření koronaviru, mnoho lidí a firem v zemi se návratu k běžnému životu stále obává. Podle agentury Reuters o tom svědčí ztichlé ulice Pekingu a dalších měst i množství restaurací, které mají dál otevřená pouze výdejní okénka.

V některých částech středočínského Wu-chanu, kde se nový typ koronaviru objevil vůbec poprvé, bylo dnes vidět množství lidí jedoucích do zaměstnání. Jinde ale panoval nezvyklý klid.

"Úřady uvolnily opatření, ale ven zatím nikdo nevychází. Vidíte ty ulice? Ty bývaly vždy rušné, plné lidí. Teď tady nikdo není. Je tady úplně mrtvo," řekl agentuře Reuters taxikář Wang.

Čínské úřady do tohoto týdne uplatňovaly strategii nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Zdůvodňovaly to tím, že chrání životy občanů. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením, na nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga, Peking strategii změnil a ve středu oznámil zrušení klíčových omezení.

Přední čínský epidemiolog Čung Nan-šan ve vyjádření, otištěném v oficiálním Lidovém deníku, uvedl, že 99 procent lidí nakažených koronavirem se během sedmi až deseti dnů z covidu plně zotaví. Zdá se však, že podobná ujištění řadu obyvatel země s 1,4 miliardy lidí stále nepřesvědčila.

V době dnešní ranní dopravní špičky byl některá sedadla v pekingském metru prázdná, i když se pasažéři od tohoto týdne při cestě již nemusejí prokazovat negativním testem na covid-19. Také některé restaurace v centru Pekingu byly dnes v době oběda opuštěné a u jiných fungoval jen prodej jídla s sebou, napsala agentura Reuters.

Analytici očekávají, že čínská ekonomika se vzchopí koncem příštího roku poté, co si projde trnitou cestou, kterou po změně strategie v boji proti covidu absolvoval zbytek světa. "Čína je tři roky pozadu, takže teď se bude v Číně dít to, čeho jsme byli v poslední době svědky ve zbytku světa," prohlásil konzultant Jeffrey Goldstein působící v Číně.

Přírůstek nových nákaz koronavirem v posledních dnech v Číně klesl, za poslední 24 hodin jich země zaznamenala 16.797, zatímco minulý týden denní přírůstek přesáhl 40.000. Agentura AP ale připomněla, že se změnou přístupu ke covidu Čína upustila od plošného testování občanů, takže lze předpokládat, že případů infekce bude odhalováno méně.

Podle AP se na sociálních sítích množí příspěvky, v nichž lidé upozorňují na stoupající počet nemocných spolupracovníků a infikovaných žáků ve školách, kde je nadále testování na koronavirus povinné. Některé podniky byly kvůli nedostatku pracovníků nuceny zavřít.

"Ačkoli teď můžeme znovu zvát hosty dovnitř do restaurace, naši zaměstnanci jsou nemocní, takže nemáme dost lidí, kteří by podávali jídla," řekl agentuře Reuters člen personálu restaurace nabízející místní kuchyni v jednom z pekingských nákupních center.

V příspěvku na sociální síti Weibo jeden z diskutérů z města Ta-čou v provincii S'-čchuan uvedl, že ze 46 studentů místní školní třídy jich není jen pět nakaženo covidem. "Je neuvěřitelné, že škola dál trvá na tom, že žáci musí chodit na hodiny," napsal.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy