Čtvrtstoletí s Putinem. Skutečnými volbami neprošel 20 let, od moci ho už prakticky nelze odstavit

Ruský prezident Vladimir Putin je u moci 25 let. Za tu dobu zvládl proměnit ústavní zákony i své okolí tak, aby mohl setrvat v pozici vůdce Ruské federace co nejdéle.

Tehdejší ruský prezident Boris Jelcin Putina jmenoval premiérem 9. dubna 1999. Od té doby současný ruský prezident svírá otěže moci. Drobnou přestávku měl jen mezi lety 2008-2012, kdy zastával pozici premiéra a prezidentování nechal na Dmitriji Medveděvovi. 

To už ale zřejmě do budoucna nebude nutné, protože si Putin v posledních letech nechává upravovat ústavu tak, aby u moci mohl zůstat nepřerušeně – nyní teoreticky může vládnout do roku 2036 – a to už by překonal i nejdéle vládnoucího sovětského diktátora Josifa Stalina. Ten setrval u moci třicet let.

Za své působení s Ruskem dokázal udělat „velké věci“. Za čtvrt století centralizoval moc směrem ke Kremlu a zavedl nástroj kontroly v ruských regionech. „Pokud si vzpomeneme na Rusko prvních Putinových let, můžeme poukázat na několik autonomních center moci, a to jak ústavních, tak neformálních, jako jsou oligarchové. Ti všichni tvořili jakousi protiváhu Kremlu,“ vylíčil pro německý server DW ruský politolog Grigorij Nišnikov, který nyní působí ve Finsku. 

Za celou dobu jeho vládnutí nastala řada situací, která ho mohla stát pozici – všechny ale ve spolupráci s loajálními bezpečnostními složkami zvládl. „A v průběhu těchto událostí byli vždy odstraněni noví protivníci,“ připomněl Nišnikov s tím, že už „není nikdo, kdo by se Putinovi mohl postavit“. 

Výzkumník Michail Komin z Carnegie Endowment for International Peace dodal, že Putinovi pomohlo k udržení u moci celkové oslabení soudů. „Dalším důležitým faktorem, který Putinovi umožnil udržet se u moci, bylo záměrné oslabení soudů, k němuž došlo během jeho druhého funkčního období. Předsedové soudů loajální k moci získali větší pravomoci nad svými podřízenými kolegy,“ doplnil.

Ruské soudy tak již nejsou nezávislé. „Mohou nanejvýš zpomalit procesy státní represe namířené proti občanům, ale už je nemohou zastavit. K tomu se přidaly změny volebního systému ve prospěch Vladimira Putina a jeho vládnoucí strany Jednotné Rusko,“ napsal server DW s odvoláním na Komina. 

Prezident si navíc vytvořil vnitřní kruh lidí, s nimiž sdílí specifické obchodní zájmy. „Putin vždy drží otěže a osobně se podílí na podnikání,“ uvedl ruský sociolog Alexandr Bibkov. 

Napomáhá mu rovněž přepisování historie. „Zároveň je společnosti prodáván obraz Ruska, v němž tato země hrála vždy jen pozitivní roli, a to po celou dobu své historie. Všechny negativní aspekty jsou vymazány, všechny minulé konflikty zahlazeny,“ vysvětlil sociolog.

Putin u moci zřejmě zůstane ještě dlouho. „Problém je v tom, že neexistuje žádný alternativní kandidát a není pro něj prostor. Poslední volby, které Putin skutečně vyhrál, byly v roce 2004. Od té doby bylo všechno nespravedlivé,“ přiblížil Komin. 

Nišikov dále upozornil na ruskou tradici silného vůdce. „Vždycky chtěli silného vůdce, který by rozhodoval a řešil problémy. V případě pochybností si Rusové budou stěžovat na regionální gubernátory, nikoliv na prezidenta, podle vzoru: Kdyby to jen Putin věděl, okamžitě by problém vyřešil!“ doplnil. 

Související

Vladimir Putin

Putin obvinil Spojené státy z vyvolávání závodů ve zbrojení

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý obvinil Spojené státy z vyvolávání závodů ve zbrojení a pokusu narušit bezpečnostní rovnováhu v asijsko-tichomořském regionu. Putin to prohlásil během svého vystoupení na zahájení největších ruských námořních cvičení od dob Sovětského svazu.  
Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin neposkytne rozhovor propuštěnému novináři Gershkovichovi

Ruský prezident Vladimir Putin neposkytne rozhovor Evanu Gershkovichovi, reportérovi amerického deníku Wall Street Journal (WSJ), který byl 1. srpna propuštěn z ruské vazby v rámci rozsáhlé výměny vězňů se Západem. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko historie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 59 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 6 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 8 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001.

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un ohlásil posílení jaderných kapacit. Nelíbí se mu alianční svazky USA s Jižní Koreou a Japonskem

Kim Čong-un při pondělním projevu pohrozil posílením jaderného arsenálu a připraveností na válku se Spojenými státy. Pchjongjang se podle expertů rychle blíží k získání balistických raket dlouhého doletu, které budou schopné zasáhnout americké území. Soul a Tokio už v přímém ohrožení jsou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy